کد خبر : 303842

تاریخ درج خبر : شنبه 16 تیر 1397
سازمان اوقاف و امور خیریه جمهوری اسلامی ایران
• سلما بابایی: ساخت مستند امامزاده‌ها در مسیر تولید / سینما و تلویزیون در حوزه فرهنگ‌سازی وقف، به رسالت خود عمل نکرده‌ است
«سلما بابایی» فرزند شهید بابایی درباره سنت وقف گفت: سینما و تلویزیون در حوزه فرهنگ سازی سنت وقف چندان که باید و انتظار می‌رود به رسالت خود عمل نکرده است.
«سلما بابایی» فرزند شهید «عباس بابایی» از فیلمسازان جوان حوزه مستند و داستانی در گفتگو با خبرنگار سازمان اوقاف و امور خیریه درباره فعالیت اخیر خود اظهار داشت: در حال حاضر ساخت مستندی به سفارش اوقاف در مورد امام‌زاده‌های استان تهران را در دست دارم که پس از مراحل تولید و فنی نمایش داده خواهد شد.
 
وی با اشاره به اهمیت حضور فیلمسازان در حوزه وقف توضیح داد: تولید فیلم و سریال با موضوعاتی چون وقف و مسائل مرتبط با آن، علاوه بر اینکه اطلاعات درستی به عموم می‌دهد باعث نگرش درست آن‌ها به این مقوله می‌شود و به تدریج اتفاقات موثری را در جامعه رقم می‌زند.
 
 هنرمندان باید بیشتر از گذشته به کار در حوزه وقف اهتمام داشته باشند
بابایی در ادامه افزود: سینما و تلویزیون در حوزه فرهنگ‌سازی سنت وقف چندان که باید و انتظار می‌رود به رسالت خود عمل نکرده است. هنرمندان باید بیشتر از گذشته به کار در این حوزه اهتمام داشته باشند.
 
این سینماگر جوان درباره این سوال که هنرهای نمایشی برای نهادینه کردن سنت وقف در جامعه چه اقداماتی باید انجام دهد، پاسخ داد: سازمان اوقاف و امور خیریه و دیگر نهادها و مراکزی که متصدی وقف هستند، باید از تولید آثاری هنری که با این موضوع تولید می‌شود حمایت کنند. هر چقدر آثار بیشتری در این زمینه تولید شود اثرات آن هم به مراتب بیشتر خواهد شد.
 
وی در ادامه تشریح کرد: با توجه به اینکه بیشتر مردم از موقوفات عام‌المنفعه استفاده می‌کنند، اطلاعاتی در این زمینه ندارند. ساخت آثار تلویزیونی و سینمایی در این موضوع باعث می‌شود موقوفات را بهتر بشناسند و این شناخت به‌طور قطع باعث حمایت‌های بیشتری را از مردم در پی خواهد داشت.
 
بابایی در خصوص وقف فرهنگی نیز گفت: در حرکت به سمت فراگیر کردن سنت وقف فرهنگی در کنار وقف اقتصادی در جامعه باید تلاش بیشتری صورت بگیرد. همانطور که در مورد مدرسه‌سازی می‌بینیم که فرهنگ وقف کاملاً برای مردم جا افتاده باید در زمینه‌های دیگر هم این اتفاق بیفتد و این راهی جز فرهنگ‌سازی وجود ندارد
انتهای پیام
 م/