کد خبر : 304122

تاریخ درج خبر : پنج شنبه 21 تیر 1397
سازمان اوقاف و امور خیریه جمهوری اسلامی ایران
• امام راحل(ره) به مسئله وقف توجه ویژه داشتند | وقف کنندگان بدون هیچ چشم داشتی در راه خدا می‌بخشند
نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در کتاب صحیفه حضرت امام خمینی(ره) به موضوع وقف و موقوفات توصیه شده است، گفت: یکی از توصیه‌های مهم رهبر کبیر انقلاب به فقها، مسوولان و سایر مردم انجام فریضه حسنه وقف بود.
 همایون هاشمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان و نماینده مردم شهرستان‌های میاندوآب و شاهین دژ در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سازمان اوقاف و امور خیریه، با اشاره به تفاوت میان وقف و نذر اظهار داشت: با اینکه وقف و نذر هر دو از سنت های حضرت رسول (ص) است و در روایات به پاداش آن‌ها اشاره شده است اما جایگاه وقف از نذر به مراتب بالاتر است؛ چراکه در وقف ما اقدامی را انجام می‌دهیم که تا سالیان سال مردم از آن منفعت کسب می‌کنند. در واقع ثمره و نتیجه وقف برای آیندگان هم باقی می ماند در حالیکه نذر یک امر پسندیده میان انسان با خداوند است که آثار آن در زمان حال جلوه می‌کند.
نماینده مردم شهرستان‌های میاندوآب و شاهین دژ در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه اساسی ترین عاملِ ثبات و ماندگاری کار خیر، مسئله وقف است، افزود: به این دلیل موضوع وقف ارزش و جایگاه والاتری نسبت به باقی امورات حسنه و خیر دارد که در این عمل، انسان بخشی از دارایی‌های خود را از خود جدا کرده و برای استفاده در اختیار دیگران قرار می‌دهد، لذا عدم دل بستن به مال و مادیات دنیا رضایت و خشنودی خدا را به ارمغان می‌ورد و در حقیقت یکی از بارزترین نشانه‌های مومن رهایی زیبایی‌های کاذب دنیاست.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: شاید اگر بگوییم که بیشترین پاداش از سوی خداوند نثار خیران در عرصه وقف می‌شود، بی راه نگفته‌ایم؛ لذا کسانی که در مسیر وقف و موقوفات قدم می‌گذارند قطعا به میل و اراده خودشان این راه را انتخاب کرده‌اند و بدون هیچ چشم داشتی از دیگران و صرفا برای همنوع دوستی و بهبود وضعیت سایر مردم و به ویژه نیازمندان این اقدام را مرتکب می‌شوند، در حالیکه در موضوع نذر اینگونه نیست و به عنوان مثال بندگان با خدای خود عهد می‌کنند که اگر فلان مشکل از زندگی ما مرتفع شد، هزار صلوات نذر و یا اطعام نیازمندان خواهم کرد. اما وقف کننده بدون اما و اگر در مسیر کسب رضای خدا قدم می‌گذارد.
هاشمی با اشاره به تاکیدات حضرت امام خمینی (ره) بنیانگزار نظام مقدس جمهوری اسلامی در خصوص انجام فریضه وقف یادآور شد: امام خمینی(قدس سره) در زمان حیاتشان فقها و سایر مسوولان و حتی مردم را به انجام عمل صالح وقف و موقوفات توصیه می‌کردند. در صحیفه امام نیز بارها به اجرای وقف اشاره شده که این نشان از اهمیت و جایگاه موضوع وقف نزد رهبر کبیر انقلاب اسلامی کشورمان دارد.
این نماینده مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه هر انسانی می‌تواند با توجه به وضعیت اقتصادی زندگی‌اش فریضه وقف را انجام دهد، گفت: هر کسی به میزان دارایی که در اختیار دارد می‌تواند نسبت به یاری رساندن به دیگران اقدام کند، گاهی شخصی توان این را ندارد که زمین یا املاکی با متراژ بالا را برای ساخت مدارس و یا بیمارستان وقف کند اما در اصل نیت خیرخواهی برای دیگران را در سر می‌پروراند، لذا وقف یک جلد کتاب از سوی این افراد گاهی به قدری مسرت بخش است که آثار برکات این عمل به ظاهر کوچک آن‌ها سالیان سال در زندگی‌شان جلوه می‌کند.
انتهای پیام/ م