اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

اطلاعیه دعوت به مصاحبه پذیرفته شدگان آزمون استخدامی مورخ 15/4/97

دیرین دیرین

خدمات غیر حضوری

سامانه شکایات

نگاهي به زندگينامه امامزاده صالح(ع)

نگاهي به زندگينامه امامزاده صالح(ع)

فرزند بلافصل امام موسی‌الکاظم(ع) مهمان مردم تهران

 شنبه 1 مهر 1391   17879  0      

امامزاده حضرت صالح بن موسي الكاظم(ع) در میان امامزادگان و بقاع متبركه تهران، جزء چند امامزاده‌ای است که همواره بیشترین زائر را به درگاه خود می‌خواند. امامزاده صالح فرزند امام موسی کاظم علیه السلام و برادر امام رضا علیه السلام است.
پس از تصويب نهايي طرح ملي تكريم و بزرگداشت مقام امامزادگان در شوراي عالي انقلاب فرهنگي از سال آينده 5 ذي‌القعده به اين نام در تقويم رسمي كشور درج خواهد شد، اين روز با سالروز بزرگداشت حضرت صالح بن موسي الكاظم(ع) معروف به امامزاده صالح تجريش مصادف شده است.
نگاهي به زندگينامه امامزاده صالح(ع)
حضرت صالح ابن موسی الکاظم (ع) بنا بر قول مشهور و با استناد به کتب " ریاض الانساب" "کنز الانساب"، " ناسخ التواریخ"، " حیاة الامام موسی بن جعفر(ع)" و بسیاری دیگر از کتب تاریخی فرزند بلافصل امام هفتم شیعیان حضرت امام موسی الکاظم (ع) و برادر امام علی ابن موسی الرضاء (ع) به شمار می‌رود. امامزاده صالح (ع) از جمله سادات عالی رتبه و از امامزادگان صحیح النسبی است که بعد از شنیدن خبر ولیعهدی امام رضا (ع) و در اواخر قرن دوم از عراق به سمت ایران کوچ می‌کند و از سمت « کَره رود رو به ولایت شمیران نهاد و چون به موضع تجریش رسید در باغ گلشن زیر درخت چنار بزرگی نزدیک چشمه ساری ایشان را به شهادت رساندند. و پیکر پاکش در قریه تجریش و کنار همان چنار کهنسال به خاک سپرده شد. »
بقعه و بارگاه و صحن گسترده امامزاده صالح (ع) به مساحت سه هزار متر مربع یکی از بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین امامزاده‌های ایران است. بنای اصلی و اولیه بقعه به صورت چهارگوش و مربع شکل بزرگ و باشکوهی است که فضای درونی آن ۴۲۲ هزار و ۵۰ متر مربع وسعت داشته و دارای دیوارهای قطوری است که با توجه به وضع طاق نماها از نظر سبک و شیوه معماری به بناهای دوران ایلخانی همانند و به احتمال زیاد در سده هفتم و هشتم هجری و قدیم‌تر ساخته شده است.
مرقد و آستان مقدس امامزاده در قلب تجریش واقع است. درب شمالی و درب شرقی آن به بازار تجریش باز می‌شود و درب غربی رو به پایانه یا ترمینال اتوبوس‌های داخل شهری. دو درب شمالی همیشه به روی زائران باز است؛ یکی مخصوص آمد و رفت زائران مرد و دیگری ویژه زائران زن.
فضای داخلی امامزاده شامل ۴ رواق است؛ دو رواق مخصوص مردان و دو دیگر زنانه است که با کشیدن حفاظ از هم جدا شده‌اند. داخل امامزاده آینه کاریست که حدود ۱۲ سال پیش انجام شده است. درهایی که رواق‌ها را به حرم وصل می‌کند، منبت کاری شده است و به طور کلی هر چه در صحن و بیرون آن می‌بینیم، کاملا جدید است. از ۱۲ سال پیش با شروع مرحله اول اجرای طرح جامع امامزاده، اقدامات اساسی در آن صورت گرفت.
اهميت و ثواب زيارت قبور ائمه و امامزادگان
پیامبر اعظم (ص) به امیرمؤمنان حضرت علی (ع) فرمودند: ای ابا الحسن قبر تو و فرزندانت در پیشگاه خداوند متعال چون قطعه‌ای از خاک بهشت و خانه‌ای از خانه‌های آن است. به لطف خدا دل‌های بندگان برگزیده و مخلص‌اش به سوی شما مشتاق است و در راه زیارت شما سختی را به جان می‌خرند. و قبور شما را آباد می‌سازند. تا مؤمنان زیارتش کنند. این بندگان پاک و مخلص خدا در روز قیامت به حوض کوثر وارد و شامل شفاعت خاص من می‌شوند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر