اداره کل اوقاف وامور خیریه استان تهران در ماه مبارک رمضان که فرصت مناسبی برای تبیین جذابیت‌های قرآن و ارزش‌های دین مبین اسلام است بیش از 140 مبلغ روحانی که از استان قم به این استان عزیمت کرده ‌بودند را در طرح ضیافت الهی در بقاع متبرکه جهت پاسخ گویی به سوالات و شبهات دینی به کار گرفت.
یک شنبه 28 خرداد 1396    
بازدید: 165

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف از  اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران از ماه‌های گذشته برنامه‌ریزی‌های دقیقی جهت استقبال از ماه رمضان و همچنین ترغیب مردم به حضور بیشتر در امامزادگان و بقاع متبرکه انجام داد که بررسی آن در ارائه الگو به دیگر ادارات اوقاف و امور خیریه استان‌های دیگر مفید فایده خواهد بود.

حجت الاسلام سید هاشم حسینی با بیان اینکه ماه مبارک رمضان فرصت مناسبی برای تبیین جذابیت‌های قرآن و ارزش‌های دین مبین اسلام است، گفت: در این ماه بیش از 140 مبلغ روحانی در طرح ضیافت الهی (ماه مبارک رمضان)در بقاع متبرکه شاخص استان تهران مستقر شدند.

وی برگزاری دوره‌های قرآنی، پاسخ به شبهات دینی مردم و آشنایی مردم با احکام دینی را از جمله برنامه‌های این مبلغین ذکر کرد.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره اوقاف و امور خیریه استان تهران تصریح کرد: همزمان با ماه مبارک رمضان اداره اوقاف و امورخیریه استان تهران هم مانند دیگر استان‌های کشور طرح ضیافت الهی را در بقاع متبرکه و امامزادگان در حال  اجرا دارد.

وی افزود: در این طرح، اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران برنامه‌های ویژه و مناسبتی مانند ترتیل و جزءخوانی قرآن کریم را در بقاع متبرکه برگزار خواهد کرد؛ همچنین بحث افطاری ساده در بقاع متبرکه‌ای که جمعیت قابل توجهی در آن حضور دارد همزمان با برپایی نماز جماعت مغرب و عشاء از دیگر برنامه‌های این اداره کل است که تمامی این اقدامات با مشارکت مردم صورت می‌گیرد به طوری که مردم هزینه‌های این افطاری را متقبل شده و خود مردم آن را توزیع کرده و در فضای معنوی بقاع متبرکه و امامزادگان آن را میل می‌کنند.

حسینی با اشاره به جلسات تفسیر قرآن کریم در این ماه، گفت: اداره کل اوقاف استان تهران به صورت ویژه به برگزاری جلسات تفسیر و ترتیل‌خوانی قرآن کریم و همچنین برپایی محافل انس با قران کریم با حضور قاریان بین‌المللی و ممتاز کشوری اقدام خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به حجم زیاد مراجعین در شب‌های قدر که علاقه‌مند به حضور در امامزادگان و بقاع متبرکه هستند، سخنرانان و مداحان زیادی به اجرای برنامه ویژه این شب‌ها از زمان افطار تا نزدیک سحر اقدام می‌کنند

حضور پررنگ‌تر مردم در امامزادگان اداره اوقاف شمال غرب تهران در شب‌های قدر

حجت‌الاسلام رضا کریمی گفت: بنا بر وظیفه ذاتی اداره اوقاف و امور خیریه شمال غرب تهران که مسئولیت تصدی امامزادگان عظیم‌الشأن را برعهده دارد مقدمات لازم را جهت استقبال از ماه مبارک رمضان و مردم روزه‌دار انجام داده است.

وی افزود: غبارروبی و پذیرایی از مردم و همچنین پاکیزگی محوطه و صحن امامزادگان توسط متولیان امر قبل از آغاز ماه مبارک رمضان انجام شده است.

حجت‌الاسلام کریمی در باره اجرای اقدامات اداره اوقاف شمال  غرب تهران در شب‌های قدر، تصریح کرد: حضور جدی مردم در شب‌های قدر در امامزادگان و بقاع متبرکه حوزه استحفاظی اداره اوقاف شمال غرب تهران وجود داشت ضمن اینکه در شب‌های قدر پیش رو هم وضعیت به همین منوال ان‌شاءالله خواهد بود.

وی اظهار داشت: خطبا، وعاظ و مداحان خوبی که مردم ارتباط لازم را با آنها دارند، جهت حضور در امامزادگان و بقاع متبرکه اداره اوقاف شمال غرب تهران دعوت شده است.

رئیس اداره اوقاف شمال غرب تهران با بیان اینکه 3 امامزاده شاخص در اداره اوقاف شمال غرب تهران وجود دارد، خاطرنشان کرد: امامزاده داود (ع)، امامزاده حمیده‌خاتون (ع) و همچنین امامزاده عینعلی و زینعلی در حوزه استحفاظی این اداره است.

وی گفت:‌ هر کدام از این امامزاده‌‌ها در منطقه خود نقش محوری داشته و مردم مراجعات زیادی به آنها دارند.

رئیس اداره اوقاف شمال غرب تهران با اشاره به اتفاقات تروریستی رخ داده در تهران در روزهای گذشته افزود: تصور ما این بود که مردم به لحاظ امنیتی احتیاط بیشتری برای حضور کمرنگ‌تر خود در شب‌های قدر  در امامزادگان و بقاع متبرکه خواهند داشت اما بر خلاف تصور ما جمعیت بیشتری نسبت به گذشته در این اماکن حضور پیدا کردند که بازدیدهای ما هم مؤید این موضوع بوده است به طوریکه از میزان جمعیت حاضر در این اماکن بهت‌زده شده‌ایم.

وی تصریح کرد: در سنوات گذشته جمعیت امامزاده حمیده‌خاتون (ع) و امامزاده عینعلی و زینعلی توسط مسئولان حدود 7 هزار نفر تخمین زده بود در حالی که در شب‌های گذشته این جمعیت حدود 15 هزار نفر که البته فقط مربوط به 2 امامزاده است، برآورد شده و نشان‌دهنده آن است که علاوه بر جمعیت فراوان در صحن امامزاده‌ها خیابان‌های اطراف آن هم مملو از جمعیت بوده و نشان‌دهنده آن است که طبق فرمایش مقام معظم رهبری ترقه‌بازی تروریست‌ها هیچ تأثیری در روحیه مردم نداشته و نخواهد داشت.

استقبال 3 هزار نفری مردم از شب‌های قدر در بقعه شیخ صدوق و امامزاده ابوالحسن

حجت‌الاسلام سعید اوتارخانی گفت: با توجه به افتتاح شبستان بقعه شیخ صدوق و بهره‌برداری از آن، مردم استقبال 3 هزار نفری از این صحن در شب‌های قدر داشتند.

حجت‌الاسلام سعید اوتارخانی گفت:‌ الحمدالله استقبال مردم در ایام ماه مبارک رمضان به ویژه شب‌های قدر از امامزادگان و بقاع متبرکه اداره اوقاف شهرری بی‌سابقه بوده است.

وی افزود: 3 امامزاده در اداره اوقاف شهرری توسعه فضا داشته‌اند که توانسته در استقبال جمعیت جهت حضور در آن مکان‌ها تأثیر به‌سزایی داشته باشد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرری تصریح کرد: در بقعه شیخ صدوق که معروف به ابن‌بابویه است شبستان 3 هزار نفری آن در اسفند سال گذشته افتتاح شد که سیستم صوتی آن قبل از ماه رمضان تجهیز و نصب شد و در مجموع حدود 4 میلیارد تومان برای تکمیل آن هزینه شده است که برای اولین بار شب‌های قدر در شبستان بقعه شیخ صدوق برگزار و 3 هزار نفر در آن حضور داشتند.

وی خاطرنشان کرد: در شب‌های قدر در بقعه شیخ صدوق از سخنرانی حجت‌الاسلام شهاب مرادی استفاده کرده و در شب‌های آینده هم استفاده خواهیم کرد، ضمن اینکه مداحان مشهور هم در این مراسم حضور داشته و موجب استقبال بی‌نظیر مردم شده بودند.

حجت‌الاسلام اوتارخانی اظهار داشت: در امامزاده دیگر در اداره اوقاف شهرری به نام امامزاده ابوالحسن در محله 13 آبان شاهد استقبال بی‌نظیر مردم بودیم به‌طوری‌که جمعیت در محوطه، صحن و شبستان این امامزاده سرشار و سخنرانان و مداحان بنام کشوری حضور داشتند. همچنین در آنجا هم شاهد استقبال حدود 2 هزار و 500 تا 3 هزار نفر از مردم از برنامه‌های اجراشده در این امامزاده بودیم.

وی گفت: شبستان امامزاده عبدالله در سه راه ورامین هم در سال 95 افتتاح شد، اما با تکمیل جمیعت در شبستان و صحن آن در ماه مبارک رمضان عملاً بهره‌مندی جدی از آن آغاز شد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرری افزود: در امامزاده زبیده هم استقبال خوبی از مردم در ماه رمضان و شب‌های قدر صورت گرفت که البته وضعیت در سال گذشته در این امامزاده به همین منوال بوده است. در مجمع برآورد ما از این امامزاده حدود 3هزار نفر بوده است.

وی بابیان اینکه تفاوت برنامه‌های ماه رمضان و شب‌های قدر در سال جاری نیست به سال گذشته در اداره اوقاف شهرری چشمگیر است،‌تصریح کرد: تنوع برنامه‌ها در امامزاده‌های شاخص اداره اوقاف شهرری به طوری بوده است که در 5 یا 6 مکان به صورت کلان و ویژه شب‌های قدر پاس داشته شده است که در تمامی آنها مردم استقبال چشمگیری از آن داشته‌اند،‌ضمن آنکه مدیران، خادمین، بانیان، هیأت‌ امنا و مردم کمک ویژه‌ای در این قضیه کرده‌اند.

حجت‌الاسلام اوتارخانی افزود:‌ برپایی سفره‌های افطاری و سحری در این ایام از دیگر برنامه‌های ویژه اجراشده در اداره اوقاف شهرری بوده است به‌طوری‌که در طول 20 شب گذشته ارائه افطاری ساده در امامزادگان حوزه استحفاظی اداره اوقاف شهرری بی‌سابقه بوده است که البته همه این سفره‌های افطار به همت خیرین و بانیان برپا شده و موجب جلب اعتماد مردم به امامزادگان و جذب آنان به برنامه‌های مذهبی شده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرری افزود: شب قدر در بی‌بی‌ شهربانو هم برگزار شد اما در آنجا برگزاری این برنامه هنوز جا نیفتاده که ان‌شاءالله سال بعد شاهد استقبال مردم در آنجا به‌ویژه در ایام شب‌های قدر خواهیم بود.

وی در پایان گفت: در امامزاده سیدابراهیم و سیداسماعیل قلعه‌شیخ کهریزک هم رونق خوبی با مدیریت جدید ایجادشده در آن که از اواخر سال گذشته صورت گرفته که البته این روند پیشرفت از سال گذشته آغاز و ادامه دارد،‌ ضمن اینکه زمینه‌های فرهنگی ایجادشده در آن موجب استقبال مردم به این امامزادگان شده و برپایی سفره‌های افطاری توسط خیرین هم تأثیر به‌سزایی در استقبال جمعیت در آنجا شده است.

برپایی سفره افطاری ساده در امامزادگان غرب تهران

حجت‌الاسلام محمد لباس‌دوخت گفت: در محدوده اداره اوقاف غرب تهران که شامل سه امامزاده و یک بقعه به نام‌های امامزاده حسن(ع)، امامزاده معصوم(ع)،‌ امامزادگان عبدالله و زید(ع) و بقعه شیخ عبدالله طرشتی است، میزبان قدوم مبارک زائران عزیز در ماه رمضان بوده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: در تمامی امامزادگان مذکور، سفره افطاری ساده در شب‌های ماه مبارک رمضان بعد از انجام نماز جماعت برپا شده است، ضمن اینکه ادعیه و اعمال شب‌های قدر، محفل انس با قرآن کریم، جزءخوانی و ختم قرآن در روزها و شب‌های عزیز ماه رمضان و به‌ویژه شب‌های قدر اجرا شده است.

حجت‌الاسلام لباس‌دوخت گفت:‌ به لحاظ کیفی تمامی این مراسم‌ها سعی شده که ارتقای بیشتری نسبت به سال گذشته داشته باشد و الحمدلله مردم هم حضور بیشتری در امامزادگان و بقاع متبرکه داشته‌اند،‌ به‌طوری‌که حضور مردم از رشد کمی بالایی برخوردار بوده است.(فارس)

لباس‌دوخت تصریح کرد: هماهنگی‌ها و مکاتبات لازم جهت استقرار نیروهای امنیتی و انتظامی در ایام شب‌های قدر صورت گرفته بود که رضایت مردم بعد از پایان این مراسم هم نشان‌دهنده اجرای دقیق این موضوعات بوده است.

وی در پایان گفت: شب‌های قدر آینده (شب 27 ماه رمضان) هم اقدامات اداره اوقاف غرب تهران طبق برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته اجرا خواهد شد.

 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
همایش«احلی من العسل» فردا  با حضور نوجوانان در سراسر کشور برگزار می شود
همایش سراسری «احلی من العسل» با حضور دانش آموزان عاشورایی فردا چهارشنبه 5 مهرماه مصادف با ششم محرم در 317 امامزاده وبقعه متبرکه شاخص برگزار می شود.
رئیس سازمان اوقاف تاکید کرد: لزوم برگزاری باشکوه  نماز ظهر عاشورا در بقاع متبرکه
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در بازدید از قرارگاه بصیرت عاشورایی در سازمان اوقاف، گفت: یکی از اهداف قیام سیدالشهداء اقامه نماز است لذا باید نماز ظهر تاسوعا و عاشورا به عنوان یک سمبل در امامزادگان و بقاع متبرکه کشور به‎صورت گسترده وبا شکوه برپا شود.
سند مالکیت 234هکتار از پنج مزرعه موقوفه در ابرکوه اخذ شد/ اجرای امینانه نیات واقفین خیر اندیش برنامه اصلی اوقاف
رییس اداره اوقاف و امور خیریه ابرکوه از اخذ سند ماکیت234 هکتار از اراضی مزارع موقوفه حاج علی اکبر ابرقویی در ‏شهرستان خبر داد.‏
rss آرشیو
مقالات ویژه
از مدینه تا کربلا همراه با سیدالشهداء(علیه السلام)
فلسفه قيام ابي عبدالله الحسين ( علیه السلام ) را در سخنان آن حضرت در آغاز حرکت از مدينه وموضع گيري هاي ايشان در برابر حوادثي که در منزلگاه هاي ميان راه روي داده است مي توان يافت .
احياي فرهنگ شهادت، دستاورد بزرگ نهضت امام راحل
در مکتب توحيد، آن چيزي داراي ارزش و ماندگاري است که در راه خدا و براي خدا شکل گيرد. هر مقدار از عمر انسان که براي خدا صرف شود. هر کاري که براي خدا انجام گيرد، مالي که در اين راه هزينه شود.
احياگر جنبش علمي امام صادق (ع)
هفتم صفر سال 128 هجري آسمان «ابواء»- منطقه کوچکي ميان مکه و مدينه- با شکفتن گلي ديگر از گلستان امامت عطرآگين گشت. موسي کاظم(ع) از مادري به نام «حميده خاتون» از بهترين بانوان عصر خويش متولد شد و پرورش يافت
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
کتاب ، رسم الخط کربلا+مسابقه
ویژه شهادت امام حسین علیه السلام
rss آرشیو
علما و مراجع