مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم گفت: آب انبارهای تاریخی قم با همکاری میراث فرهنگی و اداره کل اوقاف استان قم دوباره احیاء می‌شود.
دوشنبه 29 خرداد 1396    
بازدید: 124

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف  به‌ نقل از روابط‌عمومی اداره‌ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، عیسی رضایی در جلسه‌ای که با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید اسماعیل حسینی مقدم، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم به منظور هماهنگی امور مشترک برگزار شد، اظهار داشت: یکی از کارهایی که خیرین نیکوکار برای خشنودی خداوند و مردم انجام می‌دادند وقف آب انبار بوده است که وظیفه میراث فرهنگی و اداره اوقاف است که این میراث ارزشمند را احیا کند.

وی افزود: آب‌انبارها درگذشته نه‌چندان دور یکی از عناصر مهم شکل‌گیری گذرها و محلات در مناطق گرم و خشک بوده‌اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قم ادامه داد: آب‌انبارها نه‌تنها در حوزه معماری و سازه، بلکه ازلحاظ اجتماعی و برقراری تعاملات بین ساکنین یک محل نقش مهم و پررنگی داشته‌اند.

وی افزود: در یک برنامه جامع و مشترک با اداره اوقاف قم، به‌عنوان متولی اصلی آب‌انبارهای استان، درصدد شناسایی و مطالعه جدی بر روی این میراث ارزشمند هستیم.

رضایی گفت: پس از شناخت دقیق آب‌انبار و مطالعه بر روی آن‌ها باید برای مرمت، احیا، بهسازی و باز زنده سازی آنان اقدام کرد و این کار، همکاری سایر ارگان‌ها و ادارات استان را می‌طلبد.

وی خاطرنشان کرد: امروزه استفاده از آب‌انبارها با کاربری گذشته وجود ندارد اما می‌توان از این آثار به‌عنوان مراکز فرهنگی، اجتماعی و حتی اقتصادی استفاده کرد.

 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
روزانه 6 هزار پرس غذا بین زلزله‌زدگان توزیع می شود
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه گفت: روزانه 6000 غذا بین زلزله‌زدگان در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه توزیع می شود.
60 سکه بهار آزادی توسط 3 دانشمند برگزیده جایزه ملی وقف به زلزله‌زدگان غرب کشور اهدا شد
سه دانشمند منتخب در همایش ملی جایزه وقف ( جایزه موقوفه بنیاد البرز ) هدایای دریافتی خود را شامل 60 سکه بهار آزادی به زلزله‌زدگان غرب کشور اهداء کردند.
اسامی  54برگزیده جایزه ملی وقف/ اجرای نیت واقف نیک اندیش حسینعلی البرز
همزمان با ششمین روز از دهه بزرگداشت وقف که به نام روز وقف علم وفناوری نامگذاری شده است با حضور نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف ودکتر زاهدی رئیس کمیسیون آموزش عالی مجلس از 54 نخبه برتر کشور در بخش های مختلف تجلیل شد .
rss آرشیو
مقالات ویژه
امام حسن علیه السلام و پاسداری از ارزش‌ها
ابعاد صلح شجاعانه امام حسن علیه السلام با معاویة بن ابی سفیان که یگانه عامل بقای اقلیت‌شیعه در آن عصر بود، چنان با عظمت است که تاکنون محققان زیادی را به تحلیل و تبیین آن واداشته است.
نقش وقف در تامين مالي توسعه گردشگري
سنت حسنه وقف از صدر اسلام تاکنون به عنوان يکي از روشهاي تامين مالي فعاليتهاي عام‌المنفعه نقشي اساسي در اقتصاد جوامع اسلامي ايفا نموده است. دامنه و حوزه نفوذ وقف طيف وسيعي از کسب و کارها و فعاليتها از...
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
rss آرشیو
علما و مراجع