مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم گفت: آب انبارهای تاریخی قم با همکاری میراث فرهنگی و اداره کل اوقاف استان قم دوباره احیاء می‌شود.
دوشنبه 29 خرداد 1396    
بازدید: 82

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف  به‌ نقل از روابط‌عمومی اداره‌ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، عیسی رضایی در جلسه‌ای که با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید اسماعیل حسینی مقدم، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم به منظور هماهنگی امور مشترک برگزار شد، اظهار داشت: یکی از کارهایی که خیرین نیکوکار برای خشنودی خداوند و مردم انجام می‌دادند وقف آب انبار بوده است که وظیفه میراث فرهنگی و اداره اوقاف است که این میراث ارزشمند را احیا کند.

وی افزود: آب‌انبارها درگذشته نه‌چندان دور یکی از عناصر مهم شکل‌گیری گذرها و محلات در مناطق گرم و خشک بوده‌اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قم ادامه داد: آب‌انبارها نه‌تنها در حوزه معماری و سازه، بلکه ازلحاظ اجتماعی و برقراری تعاملات بین ساکنین یک محل نقش مهم و پررنگی داشته‌اند.

وی افزود: در یک برنامه جامع و مشترک با اداره اوقاف قم، به‌عنوان متولی اصلی آب‌انبارهای استان، درصدد شناسایی و مطالعه جدی بر روی این میراث ارزشمند هستیم.

رضایی گفت: پس از شناخت دقیق آب‌انبار و مطالعه بر روی آن‌ها باید برای مرمت، احیا، بهسازی و باز زنده سازی آنان اقدام کرد و این کار، همکاری سایر ارگان‌ها و ادارات استان را می‌طلبد.

وی خاطرنشان کرد: امروزه استفاده از آب‌انبارها با کاربری گذشته وجود ندارد اما می‌توان از این آثار به‌عنوان مراکز فرهنگی، اجتماعی و حتی اقتصادی استفاده کرد.

 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
 جشن پیوند آسمانی ۱۰۰ زوج ناشنوا در اصفهان/تسهیل ازدواج آسان درراستای اجرای امینانه نیات واقفان نیک اندیش
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: جشن پیوند آسمانی ۱۰۰ زوج ناشنوا در جوار مقبره علامه مجلسی اصفهان برگزار می‌شود.
شرفخانی خبرداد: آغاز برنامه های دهه کرامت در 2100 امامزاده/ امامزادگان محور جنگ نرم با دشمن+عکس
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه پنجم ذی القعده به نام روز تجلیل از امامزادگان نامگذاری شده است از آغاز برنامه های دهه کرامت از امروز در بیش از 2100 امامزاده در سطح کشور همزمان با سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه(س)، خبر داد.
شهاب مرادی: ارتباط عاطفي بين خانواده هاي ما بسيار ضعيف است/دختر نشانه رحمت است
حجت الاسلام والمسلمين شهاب مرادی کارشناس خانواده گفت: ارتباط عاطفی در جامعه ضعیف است که نباید اینطور باشد بلکه باید ابراز محبت بین اعضای خانواده بیشتر وجود داشته باشد.
rss آرشیو
مقالات ویژه
امام صادق عليه السلام و سفارش به نسل نو
نگاه مهربان امام صادق(علیه السلام) به جوانان، همراه بابزرگداشت‌شخصيت،تكريم استعدادها وصلاحيت‌ها، احترام به نيازها وتوجه به قلب‌هاى‌پاك وزلال آنان بود.
نقش خانواده در توسعه فرهنگ حجاب
لزوم پوشيدگي زن در برابر نامحرم يكي از مسايل مهم اسلامي است و در قرآن كريم در اين خصوص تصريح شده است.
عيد فطر و نقش آن در تحولات فردي و اجتماعي
در فرهنگ اسلامي اولين روز ماه شوال به عنوان عيد فطر و جشن بازگشت‌به فطرت معين شده است.
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار اندروید ، تحمیل بر نفس
روش تربیتی تحمیل بر نفس در منابع اسلامی
نرم افزار اندروید ، مشق عشق
151 خاطره از سیره خانوادگی بزرگان دین درباره خانواده
پوستر ، فاطمة المعصومة
ویژه ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها
rss آرشیو
علما و مراجع