معاون بهره وری اقتصادی سازمان اوقاف گفت: موقوفه حمام باشی خرم آباد از موقوفات عام تحت تولیت اوقاف و امور خیریه مربوط به دوره قاجار است که توسط شاهزاده حسین میرزا ، با نیت روضه خوانی و عزاداری حضرت سیدالشهدا (ع) وقف شده است که با شماره 31769 در فهرست آثار ملی ثبت شد.
چهارشنبه 25 مرداد 1396    
بازدید: 116

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف وامور خیریه  عباسعلی جعفری ،معاون بهره وری اقتصادی موقوفات وبقاع متبرکه سازمان  اوقاف و امور خیریه  با بیان این مطلب افزود : موقوفه حمام باشی خرم آباد از موقوفات عام تحت تولیت اوقاف و امور خیریه  استان لرستان مربوط به دوره قاجار است  که توسط شاهزاده حسین میرزا ، با نیت روضه خوانی و عزاداری حضرت سیدالشهدا (ع) وقف شده است  و در محل فعلی خیابان 24 متری حکیم شهر خرم آباد واقع شده که با پیگیری های صورت گرفته با  شماره 31769 14 در فهرست آثار ملی ثبت شد.

وی افزود:این حمام دارای معماری خاص برگرفته از هنر اصیل ایرانی اسلامی و دارای گنبد و ایوان های متعدد بوده که با گذشت بیش از یک قرن قدمت، هنوز هم با همان کاربری به عموم مردم خدمت رسانی می کند.

معاون بهره وری اقتصادی سازمان  اوقاف بیان کرد:از دیگر ویژگی های این حمام تاریخی ، سیستم سوخت و آتشگاه این حمام بوده ،که دارای طراحی خاص برای گرم کردن کف آن است .

جعفری عنوان کرد: با پیشرفت های حاصله در طول این مدت در نوع سوخت آتشگاه این حمام تغییراتی بوجود آمده و حمامی که روزگاری با پهن گرم می شد و بعد های جای خود را به سوخت های فسیلی داد ، هم اکنون با گاز شهری بروز شده است.

این معاون سازمان اوقاف تصریح کرد: در روزگاری که حمام ها در تعداد معدودی از منازل یافت می شد و استحمام در گرمابه های عمومی انجام می شد ، حمام باشی ، به دلیل موقعت جغرافیایی خود در مرکز شهر خرم آباد ، مورد توجه عامه مردم ، مسافران و حتی بسیاری از علما و بزرگان این دیار بوده که برای استحمام از این حمام استفاده  می کرد ند .

وی اظهار داشت: موقوفه حمام باشی ، در یک سنت قدیمی ، همه ساله از ظهر عاشورا ، میزبان عزاداران حسینی (ع) است، به نحوی که عزاداران ، برای شستشوی بدن های آغشته به گل خشک شده ، به این حمام مراجعه می کردند.

معاون بهره وری اقتصادی، سازمان  اوقاف و امور خیریه افزود: از آنجایی که  فرهنگ وقف  در شهر خرم آباد ریشه در باورها و اعتقادات مردم این دیار داشته و در عین حال منطبق بر نیازسنجی در هر دوره بوده و با توجه به اینکه امروزه تنور استفاده از این حمام و سایر حمام های عمومی در حال سرد شدن است و تعداد حمام های فعال در خرم آباد کمتر از انگشتان یک دست است، ثبت این موقوفه در آثار ملی فصل مشترکی در زمینه همکاری و حمایت سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری با اوقاف خواهد بود.

 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
همایش«احلی من العسل» فردا  با حضور نوجوانان در سراسر کشور برگزار می شود
همایش سراسری «احلی من العسل» با حضور دانش آموزان عاشورایی فردا چهارشنبه 5 مهرماه مصادف با ششم محرم در 317 امامزاده وبقعه متبرکه شاخص برگزار می شود.
رئیس سازمان اوقاف تاکید کرد: لزوم برگزاری باشکوه  نماز ظهر عاشورا در بقاع متبرکه
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در بازدید از قرارگاه بصیرت عاشورایی در سازمان اوقاف، گفت: یکی از اهداف قیام سیدالشهداء اقامه نماز است لذا باید نماز ظهر تاسوعا و عاشورا به عنوان یک سمبل در امامزادگان و بقاع متبرکه کشور به‎صورت گسترده وبا شکوه برپا شود.
سند مالکیت 234هکتار از پنج مزرعه موقوفه در ابرکوه اخذ شد/ اجرای امینانه نیات واقفین خیر اندیش برنامه اصلی اوقاف
رییس اداره اوقاف و امور خیریه ابرکوه از اخذ سند ماکیت234 هکتار از اراضی مزارع موقوفه حاج علی اکبر ابرقویی در ‏شهرستان خبر داد.‏
rss آرشیو
مقالات ویژه
از مدینه تا کربلا همراه با سیدالشهداء(علیه السلام)
فلسفه قيام ابي عبدالله الحسين ( علیه السلام ) را در سخنان آن حضرت در آغاز حرکت از مدينه وموضع گيري هاي ايشان در برابر حوادثي که در منزلگاه هاي ميان راه روي داده است مي توان يافت .
احياي فرهنگ شهادت، دستاورد بزرگ نهضت امام راحل
در مکتب توحيد، آن چيزي داراي ارزش و ماندگاري است که در راه خدا و براي خدا شکل گيرد. هر مقدار از عمر انسان که براي خدا صرف شود. هر کاري که براي خدا انجام گيرد، مالي که در اين راه هزينه شود.
احياگر جنبش علمي امام صادق (ع)
هفتم صفر سال 128 هجري آسمان «ابواء»- منطقه کوچکي ميان مکه و مدينه- با شکفتن گلي ديگر از گلستان امامت عطرآگين گشت. موسي کاظم(ع) از مادري به نام «حميده خاتون» از بهترين بانوان عصر خويش متولد شد و پرورش يافت
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
کتاب ، رسم الخط کربلا+مسابقه
ویژه شهادت امام حسین علیه السلام
rss آرشیو
علما و مراجع