معاون بهره وری اقتصادی سازمان اوقاف گفت: موقوفه حمام باشی خرم آباد از موقوفات عام تحت تولیت اوقاف و امور خیریه مربوط به دوره قاجار است که توسط شاهزاده حسین میرزا ، با نیت روضه خوانی و عزاداری حضرت سیدالشهدا (ع) وقف شده است که با شماره 31769 در فهرست آثار ملی ثبت شد.
چهارشنبه 25 مرداد 1396    
بازدید: 183

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف وامور خیریه  عباسعلی جعفری ،معاون بهره وری اقتصادی موقوفات وبقاع متبرکه سازمان  اوقاف و امور خیریه  با بیان این مطلب افزود : موقوفه حمام باشی خرم آباد از موقوفات عام تحت تولیت اوقاف و امور خیریه  استان لرستان مربوط به دوره قاجار است  که توسط شاهزاده حسین میرزا ، با نیت روضه خوانی و عزاداری حضرت سیدالشهدا (ع) وقف شده است  و در محل فعلی خیابان 24 متری حکیم شهر خرم آباد واقع شده که با پیگیری های صورت گرفته با  شماره 31769 14 در فهرست آثار ملی ثبت شد.

وی افزود:این حمام دارای معماری خاص برگرفته از هنر اصیل ایرانی اسلامی و دارای گنبد و ایوان های متعدد بوده که با گذشت بیش از یک قرن قدمت، هنوز هم با همان کاربری به عموم مردم خدمت رسانی می کند.

معاون بهره وری اقتصادی سازمان  اوقاف بیان کرد:از دیگر ویژگی های این حمام تاریخی ، سیستم سوخت و آتشگاه این حمام بوده ،که دارای طراحی خاص برای گرم کردن کف آن است .

جعفری عنوان کرد: با پیشرفت های حاصله در طول این مدت در نوع سوخت آتشگاه این حمام تغییراتی بوجود آمده و حمامی که روزگاری با پهن گرم می شد و بعد های جای خود را به سوخت های فسیلی داد ، هم اکنون با گاز شهری بروز شده است.

این معاون سازمان اوقاف تصریح کرد: در روزگاری که حمام ها در تعداد معدودی از منازل یافت می شد و استحمام در گرمابه های عمومی انجام می شد ، حمام باشی ، به دلیل موقعت جغرافیایی خود در مرکز شهر خرم آباد ، مورد توجه عامه مردم ، مسافران و حتی بسیاری از علما و بزرگان این دیار بوده که برای استحمام از این حمام استفاده  می کرد ند .

وی اظهار داشت: موقوفه حمام باشی ، در یک سنت قدیمی ، همه ساله از ظهر عاشورا ، میزبان عزاداران حسینی (ع) است، به نحوی که عزاداران ، برای شستشوی بدن های آغشته به گل خشک شده ، به این حمام مراجعه می کردند.

معاون بهره وری اقتصادی، سازمان  اوقاف و امور خیریه افزود: از آنجایی که  فرهنگ وقف  در شهر خرم آباد ریشه در باورها و اعتقادات مردم این دیار داشته و در عین حال منطبق بر نیازسنجی در هر دوره بوده و با توجه به اینکه امروزه تنور استفاده از این حمام و سایر حمام های عمومی در حال سرد شدن است و تعداد حمام های فعال در خرم آباد کمتر از انگشتان یک دست است، ثبت این موقوفه در آثار ملی فصل مشترکی در زمینه همکاری و حمایت سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری با اوقاف خواهد بود.

 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
 تاکید مقام معظم رهبری بر وقف برای تولید علم و فناوری/ توجه به وقف در اشتغال، ازدواج و کمک به کودکان کار
رٸیس سازمان اوقاف یکی از مولفه‌های مهم حل مشکلات کشور را تولید علم و فناوری دانست و گفت: مقام معظم رهبری بر وقف برای تولید علم و فناوری در جلسات خصوصی و خاص تاکید فراوان دارند.
پیام تسلیت مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرانی کشور به مناسبت درگذشت استاد سید مهدی فاطمیان
مرکز امور قرانی سازمان اوقاف وستاد عالی هماهنگی مسابقات قرانی کشور به مناسبت درگذشت استاد وپیشکسوت قرانی سید مهدی فاطمیان پیام تسلیتی صادر کرد.
 آیت‌الله سبحانی: حضور روحانیون در بقاع متبرکه تقویت شود/وقف راهی ماندگار برای نیکوکاری است
استاد حوزه علمیه قم گفت: لازم است برای تحقق تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی، حضور روحانیون در این اماکن تقویت شود.
rss آرشیو
مقالات ویژه
امام حسن علیه السلام و پاسداری از ارزش‌ها
ابعاد صلح شجاعانه امام حسن علیه السلام با معاویة بن ابی سفیان که یگانه عامل بقای اقلیت‌شیعه در آن عصر بود، چنان با عظمت است که تاکنون محققان زیادی را به تحلیل و تبیین آن واداشته است.
نقش وقف در تامين مالي توسعه گردشگري
سنت حسنه وقف از صدر اسلام تاکنون به عنوان يکي از روشهاي تامين مالي فعاليتهاي عام‌المنفعه نقشي اساسي در اقتصاد جوامع اسلامي ايفا نموده است. دامنه و حوزه نفوذ وقف طيف وسيعي از کسب و کارها و فعاليتها از...
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
پوستر ، امام رضا علیه السلام
ویژه شهادت امام رضا علیه السلام
کتاب ، قانون اوقاف
ویژه هفته وقف
rss آرشیو
علما و مراجع