اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

دیرین دیرین

خدمات غیر حضوری

سامانه شکایات

نگاهی به زندگینامه و تالیفات آیت الله قریشی، مفسر قرآن کریم

نگاهی به زندگینامه و تالیفات آیت الله قریشی، مفسر قرآن کریم

سید علی‌اکبر قریشی در سال ۱۳۰۷ در بناب در خانواده مذهبی دیده به جهان گشود. دروس فارسی را در مدارس ملی و مقدمات عربی را نزد پدر و مدرسه علوم دینی بناب فرا گرفت و سپس جهت تکمیل تحصیلات خود در سال ۱۳۲۴ روانه حوزه علمیه قم شد.

 سه شنبه 21 شهریور 1396   239  0      

 به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف همزمان با برگزاری چهلمین دوره مسابقات سراسری قران کریم در ارومیه اوقاف استان ویژه نامه اقرءرا با محوریت ایت الله قریشی چهره نامدار قر انی استان منتشر کردایشان  در مدت هشت سال تحصیل در حوزه قم از محضر اساتیدی چون آیت الله بروجردی، آیت الله سلطانی و آیت الله مجاهدی تلمذ کرد.
 
در سال ۱۳۳۲ به دعوت عده‌ای از اهالی ارومیه رحل اقامت در این شهر افکند و به کار تبلیغ، ارشاد و اقامه شعائر دینی پرداخت. ایشان در کنار انجام وظایف معمول یک روحانی به کار مطالعه، تحقیق و نویسندگی همواره اهتمام ورزیده و آثار جاودان و ارزشمندی چون قاموس قرآن و تفسیر احسن الحدیث را تألیف کرد.

در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی ۱۳۵۷، سید علی اکبر قرشی در اثر مخالفت با رژیم پهلوی ممنوع‌المنبر و در اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۷ به بافت کرمان تبعید شد که این تبعید تنها چند ماه بطول انجامید و همزمان با اوج‌گیری انقلاب اسلامی از تبعید آزاد و به ارومیه مراجعت کرد.

آیت الله قریشی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با رای مردم به مجلس خبرگان قانون اساسی راه یافت و در تدوین قانون اساسی مشارکت کرد و نیز در دوره‌های اول، دوم، سوم، چهارم و پنجم به نمایندگی مردم استان در مجلس خبرگان رهبری برگزیده شد.

سید علی اکبر قریشی در سایه مجاهدتهای علمی خود در سال ۱۳۷۵ بعنوان محقق نمونه سال کشور انتخاب شد.

آیت الله اکبر قرشی در سال 90 نیز به پاس صرف عمر خود در تدریس و تفسیر قرآن کریم و تالیف کتب متعدد در حوزه دین، به دریافت نشان درجه یک پژوهش مفتخر شد.

ایشان، نمایندگی ولی‌فقیه در جهاد سازندگی استان آذربایجان غربی و نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاه ارومیه را نیز به عهده داشته است.

این عالم فرزانه بیش از نیم قرن عمر با برکت خود را صرف تألیف بیش از 50 عنوان کتاب در حوزه قرآن و عترت کرده است، البته مقالات بسیاری از این قرآن پژوه و نویسنده و محقق دینی در روزنامه ها و مجلات به چاپ رسیده است.
 
 
 
 
 
برچسب ها   خبر

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر