نماینده ولی فقیه ورئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، احیای فرهنگ وقف را یکی از الزامات تمدن نوین اسلامی دانست و از وقف به عنوان سرمایه مسلمانان یاد کرد.
سه شنبه 14 آذر 1396    
بازدید: 114

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف وامور خیریه  حجت الاسلام والمسلمین محمدی پیش از ظهر روز سه شنبه در سی و یکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در سالن اجلاس سران با اشاره به جایگاه وقف در فرهنگ اسلامی از مساجد، مراکز علمی و فرهنگی به عنوان موقوفاتی یاد کرد که در پیشرفت مسلمانان بسیار موثر بوده اند.

وی با اشاره به نقش مسجد در تمدن اسلامی گفت: خدا مساجد را برای ذکر خود قرار داده و اگر بخواهیم امت اسلامی با دین و زندگی کند باید به نقش مسجد توجه کرد و از صدر اسلام تاکنون مساجد نقش مهمی داشته اند.

محمدی افزود: حضرت امام خمینی(ره) نیز از مسجد به عنوان سنگر یاد کردند و در ایران 70 هزار مسجد وجود دارد.

رییس سازمان اوقاف گفت: مراکز علمی آموزشی و پژوهشی و همچنین کتابخانه‌ها از موقوفات هستند که در تمدن اسلامی جایگاه ویژه ای دارند و بیش از شش هزار و 800 موقوفه فرهنگی در ایران وجود دارد که به مردم خدماتی را ارائه می دهند.

وی همچنین از وجود 1400 موقوفه مربوط به مراکز بهداشتی و درمانی خبر داد و افزود: بیش از 800 نوع از نیات واقفین را بررسی کردیم که 570 هزار وقف نامه جزو فرهنگ ما مسلمانان است و اگر بخواهیم برای نسل حاضر نشانی از تمدن و فرهنگ اسلامی را معرفی کنیم به جز همین مساجد و اماکن مذهبی و مراکز پژوهشی چه چیزی داریم.

محمدی افزود: دشمنان اسلام زمانی که به کشورهای مسلمان حمله می کنند معمولاً این مراکز را مورد حمله قرار می‌دهند.

وی سنت حسنه وقف را زمینه  ساز ایجاد امنیت اجتماعی و برقراری عدالت دانست و گفت: در صدر اسلام هر یک از صحابه یک موقوفه داشت.

رئیس سازمان اوقاف افزود: از این رو معتقدیم احیای فرهنگ وقف یکی از الزامات برای احیای تمدن نوین اسلامی است.

وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در 12 سال گذشته گفت: اگر مسلمانان بخواهند عزت دوران گذشته را به دست آورند باید نسبت به تولید علم و فن‌آوری تلاش بیشتری کنند.

 حجت الاسلام محمدی پیشنهاد داد تا دبیرخانه مستقلی برای بررسی نقش وقف در ایجاد تمدن نوین اسلامی و حفظ و استمرار آن ایجاد شود و به صورت تخصصی به آن پرداخته شود.

سی و یکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی روز سه شنبه با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران(سالن اجلاس سران) و 500 میهمان خارجی آغاز به کار کرد.

 
 
   
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
نشست 3 روزه نمایندگان عتبات مقدس کشورهای ایران، عراق و سوریه برگزار می‌شود
نشست سه روزه نمایندگان عتبات مقدس کشورهای جمهوری اسلامی ایران،عراق وسوریه به میزبانی سازمان اوقاف و امورخیریه از 7 تا 9 دی ماه در تهران و اصفهان برگزار می‌شود.
نخستین وقف با نیت استکبارستیزی و آزادی قدس شریف  به ثبت رسید
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان گفت: یک واحد آپارتمان نوساز در شهر نهاوند با نیت مبارزه با استکبار جهانی و آزادی قدس شریف وکمک به مردم فلسطین با نام موقوفه «ولایت» به ثبت رسید.
نخستین جشنواره عکاسی از موقوفات و امامزادگان تهران برگزار می شود/ جوایز میلیونی برای آثار برگزیده
دبیر‌ جشنواره‌ «عکاسی از موقوفات تهران» اعلام کرد «فراخوان عکاسی از موقوفات تهران» که دارای دو بخش عکاسی حرفه ای و عکاسی با تلفن همراه است، به مدت ۱۵ روز تمدید شده است و عکاسان می توانند تا تاریخ دهم دی ماه تصاویر خود را ارسال کنند.
rss آرشیو
مقالات ویژه
فلسطین و قدس شریف از دیدگاه امام راحل
امروزه همه نظریه پردازان سیاسی به این مطلب اذعان دارند که ظهور انقلاب اسلامی در ایران در قرن بیستم موجب برهم خوردن نظم جهانی ساخته ابرقدرت‌های شرق و غرب شد.
امام صادق(علیه السلام) را بهتر بشناسيم
نام شريفش جعفر، كنيه‌اش ابوعبدالله و ابواسماعيل و لقبهايش‌فاضل، قائم، طاهر، كافل، منجى و مشهورترين آنها صادق بود.
وحدت بر محور نظام تربیت نبوی
وحدت مسلمانان جهان از ضروری ترین مسایل روز جوامع اسلامی است و همه باید بر محوری جامع و فراگیر که تمامی مذاهب و اندیشه های دینی، آن را قبول داشته باشند، گردهم آمده یک پارچه و هماهنگ حرکت نمایند.
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
کتاب ، فرشته های کوچک
شعری با موضوع آموزش صحیح وضو ویژه کودکان
کتاب ، قطره
مجموعه ای شعر و داستان ویژه کودکان
کتابچه ، خط های قرمز
ویژه ولادت امام حسن عسکری علیه السلام
rss آرشیو
علما و مراجع