اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

دیرین دیرین

خدمات غیر حضوری

سامانه شکایات

حجت الاسلام محمدی:احیای فرهنگ وقف یکی از الزامات تمدن نوین اسلامی

حجت الاسلام محمدی:احیای فرهنگ وقف یکی از الزامات تمدن نوین اسلامی

نماینده ولی فقیه ورئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، احیای فرهنگ وقف را یکی از الزامات تمدن نوین اسلامی دانست و از وقف به عنوان سرمایه مسلمانان یاد کرد.

 سه شنبه 14 آذر 1396   222  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف وامور خیریه  حجت الاسلام والمسلمین محمدی پیش از ظهر روز سه شنبه در سی و یکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در سالن اجلاس سران با اشاره به جایگاه وقف در فرهنگ اسلامی از مساجد، مراکز علمی و فرهنگی به عنوان موقوفاتی یاد کرد که در پیشرفت مسلمانان بسیار موثر بوده اند.

وی با اشاره به نقش مسجد در تمدن اسلامی گفت: خدا مساجد را برای ذکر خود قرار داده و اگر بخواهیم امت اسلامی با دین و زندگی کند باید به نقش مسجد توجه کرد و از صدر اسلام تاکنون مساجد نقش مهمی داشته اند.

محمدی افزود: حضرت امام خمینی(ره) نیز از مسجد به عنوان سنگر یاد کردند و در ایران 70 هزار مسجد وجود دارد.

رییس سازمان اوقاف گفت: مراکز علمی آموزشی و پژوهشی و همچنین کتابخانه‌ها از موقوفات هستند که در تمدن اسلامی جایگاه ویژه ای دارند و بیش از شش هزار و 800 موقوفه فرهنگی در ایران وجود دارد که به مردم خدماتی را ارائه می دهند.

وی همچنین از وجود 1400 موقوفه مربوط به مراکز بهداشتی و درمانی خبر داد و افزود: بیش از 800 نوع از نیات واقفین را بررسی کردیم که 570 هزار وقف نامه جزو فرهنگ ما مسلمانان است و اگر بخواهیم برای نسل حاضر نشانی از تمدن و فرهنگ اسلامی را معرفی کنیم به جز همین مساجد و اماکن مذهبی و مراکز پژوهشی چه چیزی داریم.

محمدی افزود: دشمنان اسلام زمانی که به کشورهای مسلمان حمله می کنند معمولاً این مراکز را مورد حمله قرار می‌دهند.

وی سنت حسنه وقف را زمینه  ساز ایجاد امنیت اجتماعی و برقراری عدالت دانست و گفت: در صدر اسلام هر یک از صحابه یک موقوفه داشت.

رئیس سازمان اوقاف افزود: از این رو معتقدیم احیای فرهنگ وقف یکی از الزامات برای احیای تمدن نوین اسلامی است.

وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در 12 سال گذشته گفت: اگر مسلمانان بخواهند عزت دوران گذشته را به دست آورند باید نسبت به تولید علم و فن‌آوری تلاش بیشتری کنند.

 حجت الاسلام محمدی پیشنهاد داد تا دبیرخانه مستقلی برای بررسی نقش وقف در ایجاد تمدن نوین اسلامی و حفظ و استمرار آن ایجاد شود و به صورت تخصصی به آن پرداخته شود.

سی و یکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی روز سه شنبه با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران(سالن اجلاس سران) و 500 میهمان خارجی آغاز به کار کرد.

برچسب ها   وقف

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر