اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

دیرین دیرین

خدمات غیر حضوری

سامانه شکایات

ثبت‌نام بیش از 6 هزار نفر در آزمون حفظ و مفاهیم قرآن کریم در خراسان رضوی / سهم 85 درصدی بانوان

ثبت‌نام بیش از 6 هزار نفر در آزمون حفظ و مفاهیم قرآن کریم در خراسان رضوی / سهم 85 درصدی بانوان

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی از ثبت‌نام بیش از 6 هزار نفر در آزمون حفظ و مفاهیم قرآن کریم در خراسان رضوی خبر داد و گفت: سهم بانوان خراسان رضوی در این آزمون تاکنون 85 درصد بوده است.

 دوشنبه 25 دی 1396   1596  0      

به گزارش ستاد خبری آزمون ملی حفظ ومفاهیم قرآن  حجت‌الاسلام محمد احمدزاده؛ مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در گفت وگویی درباره ثبت‌نام شرکت‌کنندگان در این آزمون اظهار کرد: در این آزمون تا امروز ۶ هزار و ۳۹ نفر ثبت نام کرده اند که بیش از ۸۵ درصد ثبت‌نام کننده‌ها خانم هستند.
وی با اشاره به اینکه در بین مراکز استان‌ها مشهد با یک هزار و 941 نفر، کاشمر ۶۳۳ نفر، سبزوار ۵۳۴ نفر، گناباد ۴۲۵ نفر در رتبه‌های برترثبت نام هستند، گفت: در بین موسسات قرآنی، موسسه قرانی پردیس کاشمر بیشترین ثبت نام را داشته است
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با بیان اینکه امسال ششمین سال برگزاری این آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم است؛ تصریح کرد: طرح تربیت حافظان قرآن کریم از سال ۱۳۹۱ و در لبیک به فرمان قرآنی رهبر معظم انقلاب مبنی بر تربیت بیش از ۱۰ میلیون نفر حافظ قرآن کریم برگزار شد.
حجت‌الاسلام احمدزاده خاطرنشان کرد: در این طرح قرار بود طی چهار سال، یک میلیون حافظ قرآن کریم توسط اوقاف تربیت شوند که اجرای موفق طرح موجب تمدید طرح شد.
وی تعداد ثبت نام کنندگان در پنج ساله گذشته را ۱۰۲ هزار و ۵۸۶ نفر عنوان کرد و افزود: از این تعداد ۱۴هزار و ۲۰۶ نفر موفق به اخذ گواهینامه شده و از ۱۳۶ نفر از این عزیزان که موفق به اخذ گواهینامه شده‌اند، تجلیل به عمل آمده است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با بیان اینکه این طرح طی این سال‌ها با همکاری 2007 مربی در قالب 3 هزار و 149 کلاس آموزشی اجرا شد، گفت: ۷۶۶ نفر طی این سال‌ها به دوره‌های تربیت مربی قم اعزام شده اند.
احمدزاده با اشاره به اینکه 9 هزار ۴۸۸ نفر نیز از طریق آموزش مجازی قرآن کریم را حفظ کرده اند، تاکید کرد: طرح آموزش غیرحضوری قرآن کریم از سال ۱۳۹۲ و برای نخستین بار در کشور با راه‌اندازی برنامه رادیویی گامی به سوی نور در استان اجرایی شد.
وی ادامه داد: در سال جاری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم به‌عنوان بزرگترین رویداد حفظ قرآن کریم در استان همزمان با تمامی استانهای کشور با مشارکت اداره کل اوقاف و امور خیریه و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی علت برگزاری آزمون به‌صورت مشترک را هم‌افزایی و جلوگیری از موازنه کاری عنوان کرد و گفت: در سال جاری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم به‌عنوان بزرگترین رویداد استانی با هدف شناسایی و معرفی نخبگان قرآنی، سنجش و ارزیابی کمی و کیفی عملکرد آموزشی مجموعه‌ها و دستگاه‌های قرآنی، تقویت وحدت و هم افزایی مجموعه‌های قرآنی، بروزرسانی بانک جامع اطلاعات قرآن کشور و تشویق و انگیزه بخشی به علاقه‌مندان فعالیت‌های قرآنی در حوزه حفظ و مفاهیم قرآن و اهل بیت (ع) برگزار می‌شود.
احمدزاده زمان ثبت‌نام در آزمون را ۱۸ تا ۳۰ دی‌ ماه ۹۶ عنوان کرد و افزود: داوطلبان با مراجعه به سایت آزمون به نشانی quranedu.ir به‌صورت فردی و گروهی می‌توانند ثبت نام کنند.
وی خاطرنشان کرد: این آزمون در ۴ موضوع و در ۲۶ رشته شامل ۱۲ رشته حفظ ترتیبی، ۴ رشته حفظ موضوعی، ۵ رشته ترجمه و مفاهیم قرآن کریم، ۲ رشته تدبر در قرآن و ۳ رشته معارف اهل بیت (ع) برگزار می‌شود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی درباره شرایط و جنسیت شرکت‌کنندگان تاکید کرد: شرکت‌کنندگان بزرگسال در رشته حفظ کل قرآن کریم پس از قبولی در آزمون کتبی باید در آزمون شفاهی هم شرکت کنند.
احمدزاده با اشاره به اینکه شرکت‌کنندگان در شرایط سنی تا پایان مقطع ابتدایی فقط در آزمون شفاهی شرکت میکنند، تصریح کرد: شرکت‌کنندگان در سایر رشته‌ها (بزرگسالان شرکت کننده در غیر از رشته حفظ کل) فقط در آزمون کتبی شرکت می‌کنند؛ همچنین شرکت در آزمون محدودیت جنسیتی و سنی ندارد.
وی درباره زمان آزمون گفت: آزمون کتبی تمام رشته‌ها پنجشنبه ۱۰ اسفند ۹۶، آزمون الکترونیکی درک معنا و تدبر در قرآن شنبه ۱۲ اسفند ماه از ساعت ۸ تا ۲۰، آزمون شفاهی حفظ قرآن ویژه دانش‌آموزان مقطع ابتدایی شنبه ۱۲ تا ۱۷ اسفند ماه و آزمون شفاهی حفظ قرآن ویژه بزرگسالان حافظ کل شنبه ۱۲ تا ۱۷ اسفند ماه برگزار می‌شود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با اشاره به اینکه آزمون کتبی در تمامی مراکز شهرستان‌های استان برگزار می‌شود، گفت: در شهرها و مکان‌هایی که حداقل ۲۰ نفر شرکت‌کننده درآزمون داشته باشند می‌توان در آن نسبت به برگزاری آزمون اقدام کرد.
احمدزاده از جمله نکات قابل توجه در آزمون را برگزاری آن با استانداردهای سازمان سنجش عنوان کرد و تاکید کرد: انجام فرآیندهای ثبت‌نام و صدور کارت ورود به آزمون به‌صورت الکترونیکی، چاپ و توزیع دفترچه آزمون و پاسخنامه‌ها، تصحیح سیستمی پاسخنامه‌ها و اعلام نتایج و دسترسی به گواهی‌نامه از طریق سایت با استانداردهای سازمان سنجش است.
وی با بیان اینکه صدور کارت ورود به آزمون از ۱۵ بهمن تا ۹ اسفند از طریق سایت ثبت‌نام انجام می‌شود، تصریح کرد: هر داوطلب می‌تواند حداکثر در ۴ رشته و از هر موضوع یک رشته شرکت کند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی یادآور شد: حد نصاب قبولی در آزمون‌های کتبی و الکترونیکی ۷۰ به بالا و در آزمون شفاهی ۷۵ به بالا است و حائزین نمره ۹۵ به بالا لوح تقدیر اهداء می‌شود و به 3 هزار نفر از منتخبین آزمون هدایای ارزنده‌ای تقدیم می‌شود.
احمدزاده درباره تفاوت‌های این آزمون با آزمون‌های سالهای گذشته گفت: تصحیح پاسخنامه ها در سال جاری طبق تفاهم با موسسه موقوفه قلم چی به‌صورت سیستمی انجام می‌شود و نتایج آزمون در روز بعد آزمون قابل رویت است اما در سال گذشته این پروسه به صورت دستی انجام می‌شد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر