اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

دیرین دیرین

خدمات غیر حضوری

سامانه شکایات

شرفخانی: حج و زیارت و وقف از مناسک الهی هستند/ راه اندازی صفحه  حج وزیارت وقف در خبرگزاری فارس+عکس

شرفخانی: حج و زیارت و وقف از مناسک الهی هستند/ راه اندازی صفحه حج وزیارت وقف در خبرگزاری فارس+عکس

همزمان با ایام سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی صفحه اختصاصی «حج و زیارت و وقف»در گروه اجتماعی خبرگزاری فارس با حضور جمعی از مدیران ارشد حوزه حج و زیارت و وقف کشور رسما آغاز به کار کرد.

 سه شنبه 17 بهمن 1396   1423  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف وامور خیریه  آیین آغاز به کار رسمی صفحه اختصاصی «حج و زیارت و وقف» خبر گزاری فارس با حضور حمید محمدی  رئیس سازمان حج و زیارت، حجت‌الاسلام و المسلمین احمد شرفخانی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه، یوسف افضلی معاون مشارکت‌های مردمی ستاد بازسازی عتبات عالیات و مصطفی آجرلو مدیرکل ارتباطات و تبلیغات آستان حضرت عبدالعظیم (ع) رونمایی شد.در این نشست، حجت‌الاسلام احمد شرفخانی معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف در خصوص همراهی رسانه‌ها در ترویج فرهنگ وقف گفت: اختصاص صفحه ویژه برای این مسئله ابتکار قابل تقدیری است که البته ممکن است برای برخی سؤال پیش بیاید که چرا حج و زیارت و وقف هر 3 در کنار هم قرار گرفته‌اند، پاسخ آن است که هر 3 عنوان جزو مناسک هستند.
حجت‌الاسلام شرفخانی تصریح کرد: شاید در اذهان، تنها حج به عنوان مناسک شناخته شود، در حالی که زیارت در کنار وقف  هم یکی دیگر از مناسک است، از آنجایی که وقف به عنوان افضل عبادات شناخته شده و در روایات آمده است باز کردن گره‌ای از کار مردم (فرهنگی، اقتصادی، بهداشتی و... ) عبادت محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه برای نهادینه کردن این موضوعات در جامعه باید از ابزارهای رسانه‌ای استفاده کنیم، افزود: مسئله حج و زیارت در فرهنگ کشور نهادینه شده و براساس آمار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، مقام نخست گردشگری مربوط به گردشگری زیارت است و گردشگری‌های دیگر در مقام‌های بعدی قرار دارند.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه حساسیت اجتماعی برای مسئله وقف زیاد است، گفت: خداوند متعال نهاد وقف را برای حل برخی مسائل اجتماعی پایه‌ریزی کرده است.
وی در خصوص آثار اجتماعی حج در جامعه گفت: حج امری اجتماعی است که به عنوان بزرگترین تجمع مسلمانان شناخته می‌شود، اما در مورد مفهوم زیارت باید بگویم، زیارت اهل‌بیت و خاندان عصمت و طهارت از تأکیدات بزرگان دینی است که باعث سلامت اخلاقی، اجتماعی، اقتصادی و روان جامعه می‌شود که می‌توان هر 3  این مناسک را آرام‌بخش روان جامعه خواند.
وی با بیان اینکه براساس آمار 75 درصد مردم بعد از زیارت احساس آرامش می‌کنند، گفت: زیارت قبور ائمه اطهار و خاندان اهل‌بیت از آنجا که محل ظهور ملائک و تجلی خداوند متعال است، آرامش‌بخش است. این مسئله در مورد مناسک حج نیز صدق می‌کند، چرا که انسان پس از حضور در مراسم حج، مانند انسان تازه‌ متولدشده، پاک و آرام می‌شود.
به گفته این مقام مسئول اگر می‌خواهیم در جامعه آرامش ایجاد کنیم و آسیب‌های اجتماعی را کاهش دهیم باید به این 3  موضوع توجه کنیم.
برچسب ها   حج وزیارت وقف

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر