اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

دیرین دیرین

خدمات غیر حضوری

سامانه شکایات

وقف «پیراهن اهدایی امام» برای رهایی قدس

وقف «پیراهن اهدایی امام» برای رهایی قدس

در آستانه سالگرد رحلت بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) و همچنین روز جهانی قدس اقدام مبتکرانه «پیراهنی برای قدس» به همت حوزه هنری خراسان رضوی و با حضور جمعی از مسئولان، ادبا و شاعران مشهد در تالار نور خیابان آب‌کوه برگزار شد.

 شنبه 19 خرداد 1397   2218  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف در بخش نخست این برنامه کتاب «از مشهد تا ژوهانسبورگ» به قلم آقای حسین قرایی که در آن به خاطرات حجت‌الاسلام و المسلمین سید‌عبدالله حسینی شاعر و مبلغ مشهدی پرداخته شده رونمایی شد. بخش دوم برنامه نیز وقف بین‌المللی پیراهن اهدا شده از سوی امام خمینی(ره) به این چهره فرهنگی بود. داستان صله این پیراهن به حجت‌الاسلام سید‌عبدالله حسینی از سوی امام خمینی (ره) به موضوع حج خونین سال ۱۳۶۸و شعری تاثیرگذار که ایشان در مذمت اقدامات عربستان سعودی سروده و در محضر امام خواندند باز می‌گردد.
قرار است این پیراهن در حراجی بین‌المللی به فروش رسیده و عواید حاصل از آن در راستای مبارزه با رژیم صهیونیستی مورد استفاده قرار بگیرد. حجت‌الاسلام والمسلمین نصرالله پژمان‌فر رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام گنابادی‌نژاد رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، میثم مرادی رئیس حوزه هنری خراسان رضوی، نماینده اوقاف خراسان رضوی و جمعی از شاعران، مستند سازان و ادبای مشهدی از جمله محمدحسین جعفریان، محمد‌کاظم کاظمی، هادی منوری، عباس ساعی، محمد‌مهدی خالقی و نادر پناه‌زاده از حاضران در این نشست بودند..
■ تاریخ شفاهی انقلاب باید جدی‌تر گرفته و دیده شود
حسین قرایی نویسنده کتاب «از مشهد تا ژوهانسبورگ» هم با قدردانی از همراهی حوزه هنری خراسان رضوی در چاپ این کتاب گفت: در زمینه معرفی اندیشمندان عرصه انقلاب اسلامی ضعیف عمل کرده‌ایم، به طوری که بسیاری از جوانان چهره‌های انقلابی را نمی شناسند. وی با انتقاد از عدم همراهی ارگان‌ها در جهت معرفی چهره‌های انقلابی افزود: تاریخ شفاهی انقلاب باید جدی‌تر گرفته و دیده شود. من‌باب همین وظیفه بود که زندگی آقای عبدالله حسینی به عنوان یک طلبه مشهدی، شاعر، خطاط و انگلیسی بلد مورد توجه من قرار گرفته و آن را نوشتم.
■ موضوع تحریف افراد انقلابی با جدیت از سوی برخی جریان‌ها دنبال می‌شود
در ادامه حجت‌الاسلام گنابادی‌نژاد رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی با طرح این سؤال که رمز و راز موفقیت سید‌عبدالله حسینی در چیست؟ گفت: رمز موفقیت آقای حسینی در این است که ایشان با وجود فعالیت در عرصه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی در دو موضوع ثابت بودند؛ اول طلبگی ایشان بوده و دیگری انقلابی بودن است. حجت‌الاسلام والمسلمین نصرالله پژمان‌فر رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی با بیان اینکه یکی از خطرات این بوده که افراد مهم همواره در طول تاریخ مورد تحریف واقع شده‌اند عنوان کرد: این‌گونه جلسات می‌تواند زمینه‌ساز استناد سازی خدمات افراد مهم انقلابی را برای آیندگان فراهم کند. وی افزود: موضوع تحریف افراد انقلابی به‌ویژه امروزه با جدیت از سوی برخی جریان‌ها دنبال می‌شود و اگر ما برای معرفی افراد به جوانان برنامه نداشته باشیم، دشمنان به راحتی ذهن افراد جامعه ما را جذب کرده و شخصیت‌های ما را آن‌گونه که می‌خواهند معرفی خواهند کرد.
■ پیراهنی برای قدس
در انتها حجت‌الاسلام والمسلمین سید‌عبدالله حسینی گفت: پیراهنی که قرار است در این جلسه رونمایی شود را من پس از خواندن شعر«مکه» در حضور امام خمینی (ره) به عنوان صله‌ای معنوی از سوی ایشان دریافت کردم. این پیراهن ارزشمند‌ترین چیز زندگی من است و تا پیش از آن به هیچ قیمتی حاضر به از دست دادن آن نبودم. اما امروز در فلسطین و قدس شاهد اتفاقات عجیب و تازه‌ای  هستیم. مردم بی‌گناه این سرزمین در ظلمی بی نهایت قرار دارند بطوری که غزه عملا به زندانی بزرگ تبدیل شده است. به همین دلیل با وجود علاقه شدیدی که به این هدیه ویژه دارم امروز تصمیم گرفته‌ام با توجه به تقارن دو روز بزرگ یعنی ایام ارتحال امام خمینی و همچنین روز قدس این پیراهن را برای آزادی قدس عزیز وقف کنم. قرار است این پیراهن توسط نهادی که به صورت مردمی تشکیل خواهد شد، با همراهی برخی از بزرگان کشور در مزایده‌ای بین‌المللی به فروش رفته و عواید حاصل از آن صرف مبارزه با رژیم اشغالگر قدس گردد. گفتنی است در پایان این مراسم وقف‌نامه این پیراهن به شکل رسمی امضا شد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار