اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

اطلاعیه دعوت به مصاحبه پذیرفته شدگان آزمون استخدامی مورخ 15/4/97

دیرین دیرین

خدمات غیر حضوری

سامانه شکایات

در گفت‌وگوی تفصیلی با سازمان اوقاف و امور خیریه مطرح شد: امام حسین (ع) بزرگترین وقف کننده تاریخ بشریت است/ وقف، محدودیت ندارد

در گفت‌وگوی تفصیلی با سازمان اوقاف و امور خیریه مطرح شد: امام حسین (ع) بزرگترین وقف کننده تاریخ بشریت است/ وقف، محدودیت ندارد

نماینده خانه ملت با اشاره به ایثارگری های حضرت سیدالشهدا(ع) و یاران باوفایش در کربلا گفت: بزرگترین وقف کننده تاریخ بشریت امام حسین (ع) بود که در راه خدا از ارزشمندترین سرمایه که جان ایشان محسوب می‌شود، چشم‌پوشی کرد.

 سه شنبه 19 تیر 1397   1106  0      

سیدمحمدجواد ابطحی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات و نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سازمان اوقاف و امور خیریه، با بیان اینکه همه چیز در این دنیا فانی است، اظهار داشت: طبق احادیث که از معصومین (ع) به ما نقل شده است از مومن به‌عنوان فردی زیرک و باهوش یاد شده؛ لذا کسانی که با اعمال و رفتار صالح، خود را به اهل بیت (ع) مانوس و پیوند زده باشد، در حقیقت باهوش‌ترین انسان‌هاست.
نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آثار و برکات اعمال صالح میان مومنان افزود: در واقع موضوع وقف یکی از مهمترین راه‌هایی است که بندگان باهوش خداوند می‌توانند با انجام آن میان خود و اهل‌بیت (ع) پیوند ایجاد کنند.
ابطحی با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم (ص) مبنی بر اینکه (با مرگ انسان پرونده زندگی آنها بسته می‌شود و برای همیشه ارتباط شخص متوفی با این دنیا قطع می‌شود) تصریح کرد: کسانی که از اموال و دارایی خود در زمان حیاتشان وقف می‌کنند قطعاً در سرای پس از مرگ از برکات این اقدام سراسر خیر و سعادت بهره خواهند برد.
وی گفت: یکی از بارزترین ویژگی‌های انفاق این است که شخص وقف‌کننده به سلیقه و میل و اراده خود این عمل را انجام می‌دهد؛ در حقیقت در انجام این فریضه محدودیتی وجود ندارد؛ لذا کسانی با ساختن مدرسه، مساجد و یا حتی کتابخانه‌های کوچک از دارایی‌های خود برای خدمت‌رسانی به همنوعانشان وقف می‌کنند.
سید‌الشهداء(ع) بزرگترین واقف دنیا است
این نماینده مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به ایثارگری امام حسین (ع) و یاران با وفایش در کربلا خاطرنشان کرد: در حقیقت بزرگترین وقف کننده حضرت سیدالشهدا(ع) است که از ارزشمندترین دارایی و سرمایه خود که جان محسوب می‌شود در راه رضای خدا گذشتند؛ لذا ما اگر داعیه‌دار اسلام ناب محمدی (ص) و پیرو اهل‌بیت (ع) هستیم باید بدون کوچکترین دلبستگی به این دنیا در کارهای خیر از همدیگر سبقت بگیریم که آسان‌ترین راه برای مانوس شدن با اولیاء‌الله همین مسئله وقف است.
ابطحی در ادامه گفت: با انفاق می‌توان ثروت‌های کلان را میان مستضعفین توزیع کرد که اجرای همین امر باعث کاهش فاصله‌های طبقاتی در جامعه خواهد شد و باعث می‌شود وضعیت معیشتی مردم کم‌بضاعت هم بهبود پیدا کند و قطعاً هیچ کار خیری از نظر خداوند پنهان نمی‌ماند.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: کسانی که از انجام فریضه وقف غافل شوند و تمام طول عمر خود را به مال اندوزی صرف کنند در دنیای پس از مرگ بیشترین حسرت و خسران‌ها را تجربه خواهند کرد.
این نماینده خانه ملت با بیان اینکه سرمایه‌داران و کسانی که در امور خیریه پیشگام داوطلب هستند نباید از رسیدگی به امورات زندگی خانواده خود غافل شوند، تصریح کرد: متاسفانه در جامعه ما کسانی هستند که در رسیدگی به امورات فرزندان خود ضعیف عمل می‌کنند و تمام توجه خود را به کمک به دیگران معطوف کرده‌اند؛ کمک به همنوع به حدی ارزشمند است که در احادیث بارها به آن اشاره شده امّا خداوند پاداش خیّرانی را به نحو احسن خواهد داد که علاوه بر غیر از خانواده به قوم و خویش هم منفعت برسانند.
نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در تمام شهرستان‌ها و روستاها به مسئله وقف توجه ویژه می‌شود، گفت: بعد از وفات اصولاً بازماندن در دو حالت از متوفی یاد می‌کنند؛ اگر شخصی که از دنیا رفته در زمان حیاتش با مردم به نیکی رفتار کرده باشد از او به شایستگی یاد می‌کنند و بالعکس اگر مردم از زبان و کردار شخص متوفی در زمان حیاتش در آرامش نبوده باشند، از او به نیکی یاد نخواهند کرد.
وی ادامه داد: بسیاری از انسان‌های خیّر هستند که نامشان تا ابد در این دنیا به نیکی برده می‌شود، مصداق بارز آن را می‌توانیم از اسم و رسم کسانی ببینیم که سر درِ مدارس، درمانگاه‌ها، مراکز آموزشی و بسیاری از اماکنی که در قالب وقف در اختیار استفاده‌کنندگان قرار گرفته، حَک شده است.
ابطحی با توجه به اینکه خیرین برای انجام کارهای نیک حد و حدود نم‌یشناسند و با تمام وجود عمر خود را وقف همنوع دوستی می‌کنند، خاطرنشان کرد: بیشترین آمار‌های وقف و موقوفات مربوط به کشورمان است که در جهت فقرزدایی، رفاه حال عمومی و برقراری عدالت اجتماعی در جامعه انجام گرفته است که این موضوع یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی است.
 هیچ محدودیتی در موضوع وقف وجود ندارد
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به گستره دامنه وقف و موقوفات گفت: در موضوع وقف هیچ محدودیتی وجود ندارد، انسان می‌تواند از یک جلد قرآن کریم تا زمین برای احداث بیمارستان برای رضای خدا وقف کند؛ لذا یک مورد وقف در یکی از شهرستان‌ها مشاهده شد که حقیقتاً در نوع خود بی‌نظیر بود و آن اقدام خیرخواهانه‌ی شخصی بود که برای سیراب شدن حیوانات چاه آبی را نسبت به این موضوع اختصاص داده بود. این نوع رفتار قطعاً از سوی خدا بی‌جواب نمی‌ماند و وقف‌کنندگان و کسانی که خدا انجام کارهای خیر را روزی شان قرار داده در جایی که از هیچ احدی امید به کمکی نیست، یاری می‌شوند.
انتهای پیام/ م
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر