اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

دیرین دیرین

خدمات غیر حضوری

سامانه شکایات

نویسنده و منتقد سینما: جای خالی وقف در تولیدات آثار هنری احساس می‌شود/ هنرمند باید خودش را وقف مردم کند

نویسنده و منتقد سینما: جای خالی وقف در تولیدات آثار هنری احساس می‌شود/ هنرمند باید خودش را وقف مردم کند

منتقد، نویسنده و مدرس سینما گفت: حقیقت این است که سینماگران باید هنر و قلم خود را وقف مردم کنند که این همان راه و مسیر سلامت و نیک سرانجامی است که تمام پویندگان راه هنر و قلم باید طی کنند.

 شنبه 23 تیر 1397   869  0      

«جبار آذین» از منتقدان سینمای ایران در گفتگو با خبرنگار سازمان اوقاف و اومور خیریه در خصوص سینمای دینی و آسیب‌های آن اظهار داشت: مشکل اساسی حوزه‌‌های فرهنگ، هنر و سینما در کشورمان، نگاه ملوک‌الطوایفی و نداشتن تعریفی درست از آن است. مشکلات مربوط به جایگاه قانونی و اجتماعی فرهنگ و هنر و به‌ویژه سینما که در ایران هنوز به‌عنوان صنعت به ثبت نرسیده است و سینمای موسوم به سینمای دینی را نیز دچار مشکل کرده است. تاکنون ازسوی هیچ نظریه‌پرداز وسینماگر و متخصصی، سینمای دینی تعریف و تبیین نشده و تمام آنچه در این ارتباط عنوان و مطرح شده، بیش از آنکه جامع و کامل باشد، معطوف به برداشت‌های شخصی و سلیقه‌ای است.

وی در ادامه افزود: ازهمین رو در این زمینه نمی‌توان به اجماع نظر دست یافت. لیکن از منظر کلی به دلیل عمومیت داشتن توحید فطری و انطباق آموزه‌های دینی با زندگی انسان‌ها می‌توان گفت که سینمای دینی، هنر زندگی و انسانی الهی بودن است. لذا پرداختن به برخی مولفه‌های دینی مانند امر به معروف و نهی ازمنکر و جهاد و وقف و ... در بعضی از آثار نمایشی به تنهایی نمایانگر دینی بودن آنها نیست. در واقع هرچه به انسان، هستی و خداوند ارتباط دارد، دینی است.

آذین در ارتباط با درک هنرمندان از دین و ارائه آن در قبال مخاطبان تصریح کرد: هنرمندان و مدیران امور هنری که دغدغه تولید آثار هنری و سینمایی دینی دارند و می‌خواهند بر مبنای نگرش ادیان الهی بویژه اسلام، آثارهنری متنوعی خلق کنند، باید پیش از هر چیز ادیان الهی و اسلام را به درستی بشناسند و به موازات آن بر دانش اجتماعی و سینمایی مسلّط شوند، سپس به ساخت محصولات هنری و فرهنگی اقدام کنند.

نقش نقادان در هموارسازی سطح فرهنگی جامعه

این مدرس و نویسنده سینمایی در باره نقش منتقدان در تبیین مفاهیم دینی در سینما گفت: کارشناسان و منتقدان هم در هموارسازی این مسیر و ارتقای سطح دانش و فرهنگ جامعه و اهالی هنر باید در کنار هنرمندان باشند و با ارایه تحلیل‌های کارشناسانه و منصفانه دست هنر و هنرمند و مخاطب هنر را بگیرند.

سینماگران باید هنر و قلم خود را وقف مردم کنند

آذین درباره نهادینه کردن مساله وقف در جامعه بوسیله آثار سینمایی گفت: امور مهمی همچون وقف که اکثریت جامعه به نحوی با آن در ارتباط هستند، گرچه در برخی از آثار تلویزیونی و سینمایی مورد توجه قرار گرفته و به آن پرداخته شده است، امّا این توجه همه جانبه و به‌لحاظ در نظر گرفتن احکام وقف، سنت‌های اجتماعی و تعاریف قانونی کاستی‌هایی دارد.

این منتقد و مدرس سینما درباره رفع آسیب‌های پرداختن به مساله وقف در آثار نمایشی گفت: کاستی‌هایی که در پرداختن به مساله وقف وجود دارد، ایجاب می‌کند که تولیدکنندگان آثار هنری با محوریت وقف، فیلم‌ها وسریال‌هایی را به مخاطب عرضه کنند که بیش از هر چیز جذابیت داشته باشد. مستند و مستدل بودن این گونه آثار سبب و مردم‌پسند بودن آن‌ها می‌شود.

آذین در ادامه تصریح کرد: در حقیقت سینماگران باید هنر و قلم خود را وقف مردم کنند که این همان راه و مسیر سلامت و نیک سرانجامی است که تمام پویندگان راه هنر وقلم باید طی کنند. در همین ارتباط وظایف و رسالت انسانی، اجتماعی و دینی رسانه ملی و سینما و رسانه‌های گروهی از سایرین سنگین‌تر است، چراکه پیشاهنگان و سازندگان فرهنگ کشور این عزیران هستند. علاوه بر این همه، برای ایجاد ارتباط مناسب و تاثیرگذار آثار هنری و سینمایی، هنرمندان باید ازسطحی‌نگری و سطحی‌سازی و شعاردهی خودداری کنند و مسئولانه و خردمندانه آثاری در این زمینه تولید و ارایه نمایند.

وی در پایان گفت: کار فرهنگی به دلیل ماهیت معنایی و معنوی و سر و کار داشتن با تفکر و اندیشه انسان‌ها، امری شاخص و قابل احترام است و اهالی قلم و هنر که پیشتازان فرهنگ یک جامعه تلقی می‌شوند. چنانچه در معادلات انسانی و با هدف خدمت به مردم، مسائل دنیوی و مادی و شهرت و جاه‌طلبی را رها کنند. شاهد رشد سینمای دینی خواهیم بود.

انتهای پیام/ م
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر