اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

دیرین دیرین

خدمات غیر حضوری

سامانه شکایات

نماینده خانه ملت: بهره‌مندی ادیان دیگر از موقوفات/ خدمت به مردم بزرگترین آرمان انقلاب است

نماینده خانه ملت: بهره‌مندی ادیان دیگر از موقوفات/ خدمت به مردم بزرگترین آرمان انقلاب است

نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خدمت‌رسانی به مردم از مهمترین آرمان‌های حضرت امام و انقلاب اسلامی کشورمان است، گفت: راه‌های مختلفی برای خدمت به مردم وجود دارد امّا وقف شاه‌راه است.

 سه شنبه 26 تیر 1397   1030  0      

محمدرضا منصوری عضو کمیسیون صنایع و معادن و نماینده مردم شهرستان‌های ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سازمان اوقاف و امور خیریه، با اشاره به سنت‌های حضرت رسول اکرم (ص)، مسئله وقف را یکی از بزرگترین اقدامات راهگشا برای کاهش مشکلات عموم مردم دانست و اظهار داشت: ما به عنوان شیعیان و محبان خاندان عصمت و طهارت باید همواره در طول زندگی از معصومین (ع) الگوبرداری کنیم و در واقع در حرف و عمل ارادت خود را نسبت به آنها به اثبات برسانیم. در واقع پیروی دقیق از سنت‌های حضرت رسول (ص) نشانگر آن است که ما تا چه میزان توانسته‌ایم در اقدام و عمل همسو با معصومان (ع) شویم.
این نماینده خانه ملت در ادامه با بیان اینکه اولین وقف‌کننده در اسلام حضرت خاتم‌الانبیاء (ع) بودند، افزود: علاوه بر حضرت زهرا (س) و امیر‌المومنین (ع) که توجه خاص و ویژه به موضوع وقف داشتند و در این مسیر بسیاری از چاه‌ها و نخلستان‌ها به دست ایشان در جهت رفع مشکلات و بهبود وضعیت مردم وقف شد، اصحاب حضرت رسول نیز این اقدام خیرخواهانه را در اولویت کارهای خود قرار داده بودند و بسیاری از اموالشان را در راه اسلام و خدمت‌رسانی به مسلمین انفاق کرده بودند.
نماینده مردم شهرستان های ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی با توجه اهمیت و جایگاه ویژه مسئله وقف تصریح کرد: وقتی کسی قسمتی از اموال خود را در کمال صحت و سلامت و با اختیار قلبی خود برای خدمت‌رسانی به همنوعانش انفاق کرد، آن دارایی از تصاحب او خارج شده و نه تنها خودش بلکه ورثه او نیز حق دخالت و تصمیم‌گیری در مورد دارایی وقف شده را ندارند.
وی در ادامه گفت: بسیاری از چاه‌ها و نخلستان‌ها توسط حضرت علی (ع) ساخته و آباد و برای استفاده عموم مردم وقف شد، ایشان فرزندان خود را متولی وقف قرار می‌دادند و به شدت تاکید می‌کردند که ورثه سهمی از این وقف ندارند. ما امروز در بسیاری از شهرستان‌ها و حتی در کلان شهری مانند تهران مشاهده می‌کنیم که ورثه به اتفاق وقف‌کننده با رضایت کامل در این زمینه تلاش می‌کنند که این بزرگترین نشانه پیروی از دستورات دین و احکام شرع است که رضایت خاندان عصمت و طهارت را برای انفاق‌کنندگان به ارمغان می‌آورد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا وقف برای غیر مسلمان هم جایز است، گفت: مسئله وقف به قدری حائز اهمیت است که حضرت امام راحل نیز در کتاب های خود به این موضوع اشاره و رعایت و اجرای وقف را به علما، فقها و عموم مردم توصیه کرده اند. برخی از علما و صاحب نظران معتقد هستند که وقف برای غیر مسلمان جایز نیست اما شخصیت‌هایی همچون حضرت امام خمینی(ره) بر این اعتقاد بودند که می‌توان نسبت به غیر مسلمان هم وقف را اجرا کرد، به عنوان مثال موقوفاتی برای بهبود وضعیت کفار مریض و فقیر و همچنین برای کسب علم و دانش مسیحیان جایز است.
این نماینده خانه ملت با بیان اینکه امروز ما در جمهوری اسلامی موقوفاتی داریم که نه تنها اهل تشییع بلکه مسیحیان و زرتشتیان نیز از آنها بهره‌مند می‌شوند، خاطرنشان کرد: خدمت به مردم بزرگترین آرمان انقلاب اسلامی است، در حقیقت راه های مختلفی برای خدمت به مردم وجود دارد که وقف مهمترین و شاهراه است
انتهای پیام/ م.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر