اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

دیرین دیرین

خدمات غیر حضوری

سامانه شکایات

گفت‌و‌گوی تفصیلی| سازمان اوقاف به طور جدی پشتیبان بقاع متبرکه و آستان‌های مقدس است/ حل مشکلات زوج‌های جوان در امامزاده عبدالله(ع) شهرری

گفت‌و‌گوی تفصیلی| سازمان اوقاف به طور جدی پشتیبان بقاع متبرکه و آستان‌های مقدس است/ حل مشکلات زوج‌های جوان در امامزاده عبدالله(ع) شهرری

متولی آستان مقدس حسین ابو عبدالله (ع) شهرری معتقد است، سازمان اوقاف به طور جدی پشتیبان بقاع متبرکه و آستان‌های مقدس است و در تشریح برنامه‌های این آستان از راه‌اندازی انجمن یاوران وقف برای کمک به زوج‌های جوان سخن می‌گوید.

 شنبه 30 تیر 1397   934  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه؛ وقتی نام شهرری به میان می‌آید، محال است که ذهن انسان به سمت و سوی حرم حضرت عبدالعظیم (ع)، امامزاده عبدالله (ع) و آرامگاه ابن بابویه (ع) نرود.
در حقیقت آستان‌های مقدس مایه فخر، عزت و آبروی تمام محله‌های کلان شهری همچون تهران و حتی تمام شهر و دیار ایران اسلامی هستند.

ولی‌فقیه و رهبر فرزانه کشورمان در فرمایشات خود از شهرری به عنوان قبله تهران یاد کرده‌اند؛ چراکه خاک این دیار به وجود مقدس حضرت عبدالعظیم‌الحسنی (ع)، حضرت حمزه بن موسی کاظم (ع)، حضرت طاهر‌بن زین‌العابدین (ع) و سایر امامزاده‌ها و شخصیت‌های برجسته مذهبی و علمی متبرک شده است.

آستان مقدس امامزاده عبدالله (ع) در نزدیکی حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع) واقع در شهرری و جنب بیمارستان فیروزآبادی قرار دارد.

این آستان مقدس علاوه بر عبودتگاه بندگان خالص و مخلص خدا، به مکانی برای خدمت‌رسانی به زائران و ترویج فرهنگ غنی ایرانی اسلامی به خانواده ها مبدّل شده است که ساکنین این محله برکات حضور این امامزاده را در زندگی روزمره خود مشاهده می‌کنند.

امامزاده عبدالله(ع) ملقب به ابیض، فرزند عبدالله‌بن عباس از نوادگان حضرت امام زین‌العابدین(ع) است که در شهر قم متولد و در سال 319 هجری قمری در ری وفات یافت.

ایشان از بزرگان عصر خود و سرآمد علم و اخلاق بود که تمام طول عمر با برکتش را همچون اجداد خود در راه ترویج معارف اسلامی صرف کرد.

در ادامه گفتگوی خبرنگار سازمان اوقاف و امور خیریه را با «حجت‌الاسلام مجتبی تختی‌پور» متولی آستان مقدس حسین ابو عبدالله (ع) را می‌خوانید.

* با توجه به اینکه در دهه کرامت قرار داریم، آستان مقدس چه برنامه‌هایی برای آشنایی مردم و به‌ویژه زائران با معارف اسلامی در دستور کار دارد؟

آستان مقدس امامزاده عبدالله (ع) نه‌تنها در این دهه بلکه در طول سال برنامه‌های متنوع فراوانی برای زائران و عموم مراجعه‌کنندگان به این آستان دارد که محتوی این برنامه‌ها برای آشنایی هرچه بیشتر مردم با معارف دینی و حول محور تمام برنامه‌های آستان قرآن و اهل‌بیت (ع) است.

در کلاس‌های آموزشی قرآن کریم که در شبستان آستان برگزار می‌شود، استقبال خوبی از نوجوانان و جوانان را مشاهده می‌کنیم که آنها در این کلاس‌ها با تفسیر و مفهوم کلام حق آشنا می‌شوند و در تمام مراحل زندگی‌شان از آموزه‌های قرآن نهایت بهره را خواهند برد.

امّا آستان مقدس امامزاده عبدالله (ع) برای زائران ویژه برنامه‌هایی دارد که مهمترین آنها برگزاری کلاس‌های آموزشی سبک زندگی اسلامی است که در شبستان‌های آستان به طور جداگانه برای آقایان و بانوان انجام می‌شود و زائران می‌توانند در طول یکی دو ساعتی که برای زیارت به این آستان تشریف فرما می‌شوند از کلاس‌های آموزشی بهره‌مند می‌شوند.

یکی دیگر از ویژه برنامه‌هایی که در طول سال در آستان مقدس امامزاده برگزار می‌شود و مورد استقبال عموم مردم قرار می‌گیرد، مراسم‌هایی است که در اعیاد جشن، ولادت، وفات و شهادت معصومین (ع) صورت می‌گیرد و بنا به مراسم ولادت و یا شهادت معصوم (ع) در همان روز کلاس‌هایی را دایر می‌کنیم که زندگی‌نامه و سیره و اخلاق آن معصوم بزرگوار را برای مراجعه‌کنندگان شرح می‌دهیم.

وقتی بقعه متبرکه به مقوله ازدواج جوانان اهمیت می‌دهد

* این ویژه برنامه‌ها تا چه اندازه مورد استقبال زائران به خصوص نسل جوان قرار گرفته است؟

برنامه‌های فرهنگی و مذهبی که در آستان مقدس تاکنون برگزار شده و امروز هم به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد توانسته رضایت مردم ساکن در این محله و زائران و به‌ویژه جوانان را جلب کند که این رضایت‌مندی باعث شده تا برنامه‌های متنوع آستان به استقبال خوب و گسترده جوانان اعم از خواهران و برادران مواجه شود. تجربه نشان داده هرچه محتوای برنامه‌ها آموزنده‌تر باشد حضور جوانان در این برنامه‌ها پر رونق‌تر خواهد بود و متولیان و دست اندرکاران آستان مقدس به همین دلیل با تمام توان و با استفاده از ظرفیت‌های موجود تلاش می‌کنند که محتوای برنامه‌ها تاثیرگذار باشد که الحمدلله حاصل زحمات متولیان این آستان در حضور پر شور و گسترده مردم و به‌ویژه جوانان به خوبی قابل مشاهده است.

اما ما برای نسل جوان برنامه‌ای خاص تدارک دیده‌ایم که جوانان با سبک زندگی اسلامی بیشتر آشنایی پیدا کنند و بهتر بتوانند برای آینده خود تصمیم گیری کرده و کانون خانواده خود را طبق معارف و سنت حضرت رسول (ص) پایه‌گذاری کنند. این برنامه که با عنوان زندگی به رنگ خدا نام گرفته طرف چند روز آینده با حضور اساتید و روحانیون که از قم به شهر ری و در آستان مقدس امامزاده عبدالله (ع) حضور پیدا می‌کنند، برگزار خواهد شد که در حقیقت این برنامه ویژه جوانانی است که در شُرف ازدواج هستند و بدون شک حضوراین قشر در این برنامه کمک قابل توجهی به شناخت و انتخاب در شریک آینده زندگی آنها دارد.

* رابطه نسل جوان با بقاع متبرکه چگونه است و برای استحکام این رابطه چه اقداماتی باید انجام داد؟

با توجه به اینکه اکثر جوانان، مومن، انقلابی و متدین هستند، ارتباط بسیار خوب و تنگاتنگی نه تنها با آستان مقدس امامزاده عبدالله (ع) بلکه با سایر بقاع متبرکه دارند و علاقه‌مند هستند در این محافل و مکان‌های مذهبی و ارزشی حضور داشته باشند.

به همین دلیل طبق برنامه‌ریزی‌هایی که از سوی متولیان فرهنگی و دست‌اندرکاران آستان مقدس امامزاده عبدالله (ع) صورت گرفت، این امکان برای جوانان علاقه‌مند خدمتگزاری به اهل‌بیت (ع) فراهم شد تا در قالب خادمین
افتخاری به زائران و محبان خاندان عصمت و طهارت که در این آستان حضور پیدا می‌کنند، کمک‌رسانی کنند. اما این سرانجام کار نیست و ما حتی کلاس‌هایی را تدارک دیده‌ایم که خادمین افتخاری جوان در کلاس‌های معرفت‌شناسی از فضیلت و کرامات اهل‌بیت (ع) بهره‌مند شوند تا با شناخت هرچه بهتر و بیشتر خاندان عصمت و طهارت بتوانند در مسیر آنها که مسیری جز حق، عدالت‌خواهی و آزادگی نیست، قدم بگذارند.
سازمان اوقاف به طور جدی پشتیبان بقاع متبرکه و آستان‌های مقدس است
 
سازمان اوقاف به طور جدی پشتیبان بقاع متبرکه و آستان‌های مقدس است 
 
* با توجه به اینکه آستان‌های متبرکه زیر نظر سازمان اوقاف و امور خیریه کشور هستند، همدلی و وحدت متولیان بقاع متبرکه با سازمان اوقاف برای پیشبرد اهداف چگونه است؟

الحمدلله تمام آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه تحت اشراف سازمان اوقاف و امور خیریه کشور هستند که متولیان و دست‌اندرکاران آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه طبق ابلاغیه‌هایی که از سوی سازمان اوقاف دریافت می‌کنند به وظایف محوله خود عمل می‌کنند. الحمدلله در 10 سال اخیر همکاری بسیار خوبی میان سازمان اوقاف و آستان‌های مقدس به وجود آمده که این همکاری و همیاری بی سابقه است. در بخش معاونت فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور همدلی بسیار خوبی با بقاع متبرکه صورت گرفته که همین موضوع باعث شده تا برنامه‌های فرهنگی با شکوه‌تر از زمان‌های گذشته در آستان ها برگزار شود. سازمان اوقاف به طور جدی پشتیبان بقاع متبرکه و آستان‌های مقدس است که ارائه برنامه‌های فرهنگی سازمان به آستان‌های مقدس در جهت اجرا نشان می‌دهد که تمام فعالیت‌های بقاع متبرکه برای سازمان اوقاف مهم است و به طور قاطع سازمان برای برگزاری هرچه بهتر برنامه ها در بقاع متبرکه تلاش می‌کند.

یکی دیگر از برنامه‌هایی که سازمان اوقاف پیگیری می‌کند که در آستان‌های مقدس به نحو احسن برگزار شود، تشکیل کلاس‌های خیمه‌های معرفتی است که کارشناسان و مبلغان دینی از قم به صورت هفتگی و در مناسبت‌های خاص در آستان‌های مقدس حضور پیدا می‌کنند و در برای تمام سنین برنامه‌های ویژه مد نظر دارند که برگزاری کلاس‌های آموزشی سبک زندگی اسلامی و تربیت کودک از بارزترین آنهاست.

در حقیقت موفقیت و پیشرفت‌های حاصل شده در برنامه‌های آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه همه مرهون وحدت و همدلی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با متولیان این اماکن مذهبی است.

در واقع سازمان اوقاف و امور خیریه کشور برنامه‌هایی که برای آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه تدوین می‌کند، برنامه‌هایی بسیار آموزنده، دقیق و راهگشاست، که طرح آرامش بهاری که در ایام نوروز در تمام آستان‌های مقدس در دستورکار متولیان و دست‌اندرکاران بقاع متبرکه قرار می‌گیرد برنامه‌ای جامع و کاملی است که از سوی سازمان اوقاف ابلاغ شده است.

یکی از مهمترین برنامه‌هایی که از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور برای اجرا به تمام آستان‌های مقدس ابلاغ شده است طرح نشاط معنوی است که مختص به دهه کرامت است که در حال برگزاری است.


* برای معرفی آستان مقدس به مردم چه اقداماتی در دستور کار دارید؟

برای آگاهی هرچه بیشتر مردم و شناخت آنها نسبت به آستان‌های مقدس و به‌ویژه صحن امامزاده مقدس (ع) برنامه‌های اساسی در دستور کار داریم که پخش برنامه‌های فرهنگی که در طول سال و در اعیاد مختلف در آستان برگزار می‌شود، از رسانه ملی بسیار راهگشا خواهد بود که نمونه بارز آن برنامه عطر عاشقی است که در آستان‌های مقدس برگزار می‌شود و در حقیقت همکاری رسانه ملی در این زمینه قابل تحسین است. تا پایان سال جاری هم ما برنامه‌های ویژه ای داریم که از طریق رسانه ملی مورد تماشای عموم مردم قرار خواهد گرفت.


*آستان مقدس غیر از اینکه محل راز و نیاز مردم محسوب می‌شود، آیا در زمینه فرهنگی برای تسهیل ازدواج چه اقداماتی در دستور کار دارد؟

یکی از برنامه های مهمی که برای جوانان در شُرف ازدواج تدارک دیده‌ایم، برگزاری کلاس‌های آموزشی سبک زندگی است که می‌تواند به کسانی که قصد دارند تشکیل خانواده دهند بصیرت و آگاهی در این زمینه را در آنها افزایش دهد تا بتوانند بهترین تصمیم را اتخاذ کنند که کلاس‌های آموزشی (به رنگ خدا) مختص همین قشر از جوانان است که در این کلاس‌ها معیار‌های اسلامی ازدواج به‌طور کامل برای جوانان و خانواده‌های آنها شرح داده می‌شود که نتیجه این کلاس‌ها به تسهیل در انتخاب جوانان کمک قابل توجهی می‌کند.

راه اندازی انجمن یاوران وقف برای کمک به زوج‌های جوان

علاوه بر برگزاری این کلاس‌های آموزشی ما برای واقفان کسانیکه در طول عمر خود از انجام فریضه وقف هیچگاه غفلت نکرده‌اند، کلاس‌هایی برگزار می‌کنیم و در این کلاس‌ها این خیرین خیرخواه را به کمک‌رسانی در تسهیل ازدواج جوانان ترغیب می‌کنیم؛ چراکه خیرخواهی تنها هدف واقفان است.

تشکیل (انجمن یاوران وقف) یکی از اقدامات شایسته و حسنه‌ای بود که در آستان مقدس امامزاده عبدالله (ع) شروع به فعالیت کرد که در این انجمن خواهران و برادران واقف، برای تسهیل در امر ازدواج جوانان از هیچ تلاشی کوتاهی نمی‌کنند و همواره می‌کوشند تا با پشتیبانی مالی زمینه ازدواج جوانان کم‌بضاعت را فراهم کنند.

* نقش وقف و موقوفات در بهبود وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور تا چه میزان می‌تواند اثرگذار باشد؟

در حقیقت وقف و موقوفات نقش بی‌بدیلی در وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه دارد. کمک به نیازمندان و مستضعفان می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کند. کمک به دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب در جهت کسب آموزش و آموزه‌های دینی کمک قابل‌توجهی به وضعیت فرهنگی کشور می‌کند که ما در این زمینه موقوفاتی داریم که در عرصه‌های علمی و آموزشی نهادینه شدند و شکل گرفتند. امروز جایزه البرز که به دانشجویان و نخبه‌های علمی کشور تعلق گرفته است در حقیقت موقوفه است که این اقدامات به ترویج علم و فرهنگ بسیار کمک‌های چشم‌گیری کرده است. موقوفاتی در کشور داریم که دانشجویان کم‌بضاعت را برای تعلیم علم بورسیه می‌کند و مانع از ترک تحصیل این قشر شده است. حتی در بسیاری از نقاط دور افتاده و محروم کشور نیز موقوفات برای آموزش و کسب علم متقاضیان فراهم است. در حقیقت کانون علمی آموزشی قلم‌چی یک موقوفه است که امروز توانسته خدمت بزرگی به مشتاقان و علاقه‌مندان در عرصه‌های فراگیری آموزش انجام دهند. نقش وقف و موقوفات در حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی واقعاً گسترده و غیر قابل انکار است.

* برای ترویج فرهنگ وقف چه کارهایی را در سال۹۷ برنامه‌ریزی و در دستور کار دارید؟

یکی از مهمترین راهکارهای ترویج فرهنگ وقف در جامعه و در میان عموم مردم جلوه دادن آثار موقوفاتی است که قبلاً توسط انفاق‌کنندگان و خیرین صورت گرفته است. وقتی که مردم ببینند که موقوفات چه آثار و برکاتی در جامعه دارد، مشتاق می‌شنوند و داوطلبانه در این عرصه قدم خواهند گذاشت تا نام نیکی از خود برای آیندگان بر جای بگذارند. یکی از برنامه‌هایی که برای ترویج فرهنگ وقف در دستورکار قرار دادیم این است که با راه‌اندازی غرفه مشاوره‌ای وقف در آستان مقدس امامزاده عبدالله (ع) با ارائه گزارش‌ها و عملکرد‌های زمین‌هایی که در راه خیر و خدمت‌رسانی به مردم وقف شده‌اند، مردم را در این زمینه تشویق و ترغیب کنیم.

* برای روز ملی تکریم و بزرگداشت امامزادگان چه برنامه‌هایی تهیه و در دستور کار دارد؟

در دهه کرامت همزمان با سالروز ولادت حضرت معصومه (س) برنامه‌های متنوع‌‌ در آستان مقدس امامزاده عبدالله (ع) در حال برگزاری است که از مهم‌ترین آنها تقدیر از فرزندان دختر شهدای مدافع حرم و دختران موفق در تمام عرصه‌ها از بارزترین این برنامه‌هاست. ما همچین مراسم غبار‌روبی از آستان مقدس امامزاده عبدالله (ع) را با حضور خادمین حرم حضرت علی بن موسی الرضا (ع) برگزار کردیم. و از دیگر برنامه‌های مهمی که طی یکی دوروز آینده در آستان مقدس امامزاده عبدالله (ع) برگزار خواهیم کرد تکریم و تقدیر از تمام خادمین است که از خدمت‌رسانی به زوار این آستان مقدس تاکنون از هیچ کوششی دریغ نکرده‌اند که ان‌شاالله دعای خیر معصومین (ع) بدرقه راه تمام خیرین، خادمین و کسانی باشد که در مسیر نورانی اهل‌بیت (ع) قدم گذاشته‌اند.

گفت و گو از علیرضا آخوندی

انتهای پیام/ م
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر