اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

دیرین دیرین

خدمات غیر حضوری

سامانه شکایات

آثار ماندگار «رئیس‌المحدثین» برای شیعیان/ آستانی که افتخار ری‌نشینان شد

آثار ماندگار «رئیس‌المحدثین» برای شیعیان/ آستانی که افتخار ری‌نشینان شد

شیخ صدوق یکی از برجسته‌ترین فقهایی است که در طول عمر با برکت خود، بیش از 300 کتاب نوشت و مطالب علمی زیادی در ترویج فرهنگ شیعه از خود به یادگار گذاشت.

 یک شنبه 31 تیر 1397   1150  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، آستان‌های مقدس واقع در کلان شهری همچون تهران و حتی سایر شهرستان‌های ایران اسلامی، علاوه بر اماکنی برای سجده‌گزاری به درگاه حضرت حق، راز و نیاز و طلب آمرزش از حضرت دوست، به کانون‌هایی برای ترویج فرهنگ و شعائر اسلامی تبدیل شده که برگزاری کلاس‌های آموزش قرآن در تمام سنین و اردوهای سیاحتی و زیارتی از جمله اقدامات پسندیده‌ای است که توسط متولیان فرهنگی و دست‌اندرکاران مدیریت بقاع متبرکه صورت می‌گیرد. همین موضوع باعث شده تا توجه عموم مردم به امامزاده‌ها و آستان‌های متبرکه بیش از گذشته شود.
یکی از بزرگترین افتخارات شهر ری وجود متبرک آستان مقدس شیخ صدوق (ره) است. بی‌شک یکی از دلایل مهمی که باعث شد تا مقام معظم رهبری لقب «قبله تهران» را به شهر ری اختصاص دهند، وجود بقعه نورانی این شیخ بزرگ در این دیار بود.
آرامگاه ابن‌بابویه یکی از قدیمی‌ترین قبرستان‌های تهران است که چهره‌هایی سرشناس از جمله موذن‌زاده اردبیلی، علی‌اکبر دهخدا، رجبعلی خیاط، رکن‌الدین مختاری و جهان‌پهلوان تختی در آن آرام گرفته‌اند.
پدر گرامی «شیخ صدوق» از مراجع تقلید شهر قم بود. ایشان در طول زندگی هیچ‌گاه از مسیر حق، عدالت و خدمت‌رسانی به مردم فاصله نگرفت. یکی از بزرگترین آرزوها و خواسته‌های مهم وی داشتن فرزند بود، به همین دلیل ایشان به حضرت بقیة‌الله(عج) متوسل می‌شوند و طی نامه‌ای به وسیله «حسین بن‌روح» که یکی از نمایندگان خاص امام زمان (عج) بود، از حضرت می‌خواهد که در حق وی دعا کند تا خداوند فرزندی صالحی به او عطا کند.
حضرت صاحب‌الزمان (عج) نیز برای «ابن‌ بابویه» این‌چنین نوشتند که «برای تو از خداوند خواستیم دو پسر روزیت شود که اهل خیر و برکت باشند».
از این رو، محمد بن علی بن حسین بن موسی بن بابویه قمی، مشهور به شیخ صدوق در زمان غیبت صغری و به دعای حضرت صاحب‌الزمان (عج) در شهر مقدس قم متولد شد.
محمد در دوران کودکی و جوانی در محضر پدر، علوم و معارف اسلامی را آموخت و اعمال و رفتار صالح و شایسته پدر با مرام و رفتار او عجین شد.
شیخ صدوق بیش از 20 سال، از دوران پربرکت حیات پدر را درک کرد و در این مدت، از محضر پدر و دیگر عالمان شهر قم علم آموخت. در سن 22، 23 سالگی بود که پدر بزرگوارش دار فانی را وداع گفت و وی از نعمت وجود این مربی بزرگ محروم شد و از آن به بعد وظیفه سنگین گسترش احادیث خاندان عصمت و طهارت به عهده وی گذاشته شد.
به گواه تاریخ، شیخ صدوق یکی از برجسته‌ترین فقهایی است که در طول عمر با برکت خود، بیش از 300 کتاب نوشت که «التوحید»، «الخصال»، «الامالی»، «عیون‌الاخبار الرضا»، «صفات شیعه»، «مصادقه الاخوان»، «اثبات ولایت علی علیه‌السلام»، «معرفت»، «مدینه العلم»، «مقنع در فقه» از بارزترین آنهاست که جهت صیانت از اصول اسلام و تشیع و دور کردن انحراف و بدعت از دین نگاشته شدند.
همچنین شیخ صدوق یکی از بزرگ‌ترین شخصیت‌های جهان اسلام است که با جمع‌آوری روایات و تالیف صدها کتاب ارزشمند، به مذهب تشیع خدمت کرد.
علما و فقعای تشیع، شیخ صدوق را با لقب رئیس‌المحدثین می‌شناسند؛ چراکه او در شناخت، جمع‌آوری و ترویج احادیث معصومین (ع) بسیار تلاش می‌کرد تاجایی که 300 جلد کتاب از احادیث پیامبر و ائمه معصومین (ع) را برای جلوگیری از تحریف گردآوری کرد.
شیخ صدوق (ره) پس از گذشت هفتاد و اندی سال، در سال 381 هجری قمری، دعوت حق را لبیک گفت و در شهر ری از دنیا رفت.
پیکر پاک و مطهر «شیخ صدوق» در نزدیکی حرم مطهر حضرت عبدالعظیم‌الحسنی (ع) به خاک سپرده شد تا زیارت‌گاه مسلمانان و محل استجابت دعای مؤمنان باشد.
در تاریخ آمده است که در زمان فتحعلی شاه قاجار ـ حدود سال 1238 هجری قمری ـ مزار شریف «شیخ صدوق» از کثرت باران خراب و رخنه‌ای در آن مضجع نورانی ایجاد شد که به هنگام ترمیم مزار، بدن مطهر شیخ صدوق را در حالی مشاهده کردند که پیکر مطهرشان سالم و در انگشتان اثر حضرتش خضاب و در کنارش تارهای پوسیده کفن بر روی خاک نمایان بود.
این خبر به سرعت در تهران منتشر شد و به گوش فتحعلی شاه، سلطان وقت رسید. وقتی که او برای مشاهده حضوری بر سر مزار شیخ صدوق رسید، صِدق موضوع را دید و همان روز دستور به ساخت بارگاه و مرقد برای ایشان داد.
انتهای پیام/ م
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر