اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

دیرین دیرین

خدمات غیر حضوری

سامانه شکایات

وقف 86 مغازه برای تحصیل نخبگان توسط واقف مدرسه‌ساز/ با هم بودن از طریق وقف ما را مقابل تهدیدات مصون می‌کند

وقف 86 مغازه برای تحصیل نخبگان توسط واقف مدرسه‌ساز/ با هم بودن از طریق وقف ما را مقابل تهدیدات مصون می‌کند

از سال 83 بنیاد داورپناه را در راستای مدرسه‌سازی به ثبت رساندیم که تاکنون 236 مدرسه ساخته‌ایم و 86 مغازه با امکانات کامل نیز برای کمک به این مدارس و همچنین کمک به تحصیل نخبگان وقف کرده‌ایم.

 شنبه 13 مرداد 1397   977  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، محمد تقی داورپناه، متولد 1315 در شهر خمینی‌شهر اصفهان است امّا در هر جای ایران که فکرش را کنید از گیلان و مازندران تا سیستان و بلوچستان از خودش یادگارهایی به جا گذاشته است. خیّری که مدرسه و 86 مغازه را وقف تحصیل و رشد نخبگان کشور کرده است و بنا دارد 1000 هزار مدرسه یا حتی بیشتر را در کشور بنا کند، برای آشنایی بیشتر با این واقف خیراندیش گفت وگویی با وی داشته‌ایم که در ادامه مشروح آن به حضورتان تقدیم می‌شود:
چرا از میان تمام کارهای خیر به مدرسه سازی روی آوردید؟
اول اینکه پدرم وصیت کرده بود که اگر وضع مالی‌تان خوب شد، مدرسه بسازید، همسرم؛ اعظم حسنعلی هم در این زمینه من را بسیار تشویق می‌کرد. هر بار که از تهران به اصفهان می‌آمدم و بر می‌گشتم، می‌پرسید: مدرسه را چکار کردی؟ تا اینکه در یکی از همین سفرهایم به خمینی‌شهر، وقتی در دلیجان غذایم را خوردم و راه افتادم، از خدا خواستم که گذشتی به من بدهد تا بتوانم به این کار خیر رو بیاورم، یادم هست آن روز تنها سفر می‌کردم و از دلیجان تا خمینی‌شهر پشت فرمان اشک می‌ریختم، همان روز رفتم اداره نوسازی مدارس اصفهان و این کار را شروع کردم.
ساخت 236 مدرسه و 86 مغازه تجاری
تاکنون چند تا مدرسه ساخته اید و وقف کردید؟
از سال 83 بنیاد داورپناه را به همراه همسرم در راستای مدرسه‌سازی به ثبت رساندیم که تاکنون 236 مدرسه ساخته‌ایم و 86 مغازه با امکانات کامل نیز برای کمک به این مدارس و همچنین کمک به تحصیل نخبگان وقف کرده‌ایم. بنا داریم درآمد این مدارس برای نخبگان و افراد باهوش کشور هزینه شود و بنا است از مابقی درآمد این مدارس نیز بیمارستانی در خمینی‌شهر اصفهان احداث شود.
چرا این نیت را انتخاب کردید؟
کشور ما امروز در شرایط نامناسب اقتصادی قرار دارد و نیازمند کمک و یاری تمام اقشار مردم است، لذا تصمیم گرفتم مغازه‌هایی با نیت کمک به نخبگان برای ساخت آینده بهتر برای کشور عزیزم وقف کنم تا ان‌شاء‌الله قدم کوچکی در راستای کمک به کشور و حل معضلات برداشته باشم.
با توجه به معضلات اقتصادی فعلی کشور، سنت حسنه وقف را چه میزان حلّال این مشکلات می‌دانید؟
سنت حسنه وقف راهی برای جاودان شدن عمل خیر افراد است و هر فردی که بنا دارد، قدم خیری در کشور برای حل معضلات مختلف بردارد می‌تواند با بهره‌گیری از وقف، آن را دائمی کند، البته باید این نگاه غلط در کشور برداشته شود که املاک وقفی را با مبلغ کمتری، قیمت‌گذاری می‌کنند، در حالی که با توجه به نیات زیبای پشت سر موقوفات باید آنها را بالاتر قیمت‌گذاری کرد.
نام واقف و خیّر در کشور تا سالیان سال بر موقوفات کشور باقی می‌ماند و راهی برای جاودانه شدن است.
دولت از ظرفیت وقف برای حل مشکلات خود چگونه می‌تواند بهره‌برداری کند؟
دولت در زمینه بهره‌برداری از این ظرفیت کوتاهی کرده است، طی ماه‌های اخیر، نوسانات گوناگونی در عرصه دلار و طلا شاهد هستیم امّا مسئولان کشور با مردم صحبتی نمی‌کنند و این ناآگاهی‌ها موجب آسیب خوردن مردم می‌شود و این عدم گفتگو با مردم در تمامی عرصه‌ها حتی وقف و نیکوکاری معضل کشور شده است و باید با تبلیغ و اطلاع‌رسانی در زمینه نیات مورد نیاز جامعه، مردم را ترغیب به وقف و نیکوکاری کنند زیرا در شرایط کنونی جامعه، کنار هم بودن بهترین راه حل است.
امروز نیاز کشور به ثبت چه موقوفات و با چه نیاتی است؟
معتقدم ثبت موقوفاتی با نیت کمک نقدی به ازدواج و مسکن و ... حلّال مشکلات نیست، مشکل امروز مردم جامعه بویژه جوانان، اشتغال است و باید شرایط انجام کار را برای مردم با موقوفات فراهم کرد.
امروز 3 میلیون نفر از کارگران و نیروهای کار دیگر کشورها در ایران جای نیروهای داخلی را گرفته‌اند، البته شرایط عرف جامعه به گونه‌ای شده است که جوان کشور حاضر با انجام کارهای کارگری نیست، درحالی که همان فرد حاضر است با کشتی به صورت قاچاق به خارج برود و به ظرف شستن برای کسب درآمد بپردازد.
معضل اصلی امروز کشور، بیکاری است
معضل اصلی امروز کشور، بیکاری است، من در این راستا با هدف ایجاد فضای اشتغال، مغازه‌ها را برای کمک به نخبگان وقف کرده‌ام تا بتوانند با کار و تلاش برای کشور تاثیرگذار باشند.
جوانی که کار داشته باشد و بتواند کسب درآمد کند، برای ازدواج و مسکن و ... نیز مشکل نخواهد داشت لذا معتقدم باید نیات موقوفات به سمت اشتغال سوق پیدا کند.
ارزش ریالی موقوفاتی که ثبت کرده‌اید، چه میزان است؟
رقم و ارزش ریالی موقوفاتم را نمی‌دانم و نمی‌خواهم بدانم، هدفم کمک به کشور و کمک به تحصیل نخبگان و افراد باهوش بوده است و به دنبال عدد و رقم نبوده‌ام.
کلام آخر ...
به تمام مردم ایران می‌گویم در این شرایط فعلی باید کنار یکدیگر باشیم، البته به رئیس جمهور تازه کار آمریکا نیز می‌گویم، تو ایران را نمی‌شناسی!!
ایران کشوری است که 40 سال است با آمریکا جنگیده است، ایران کشوری است که آمریکا را از منطقه بیرون راند و این فرد تصور کرده است؛ ایران، عراق، افغانستان و پاکستان است.
این فرد ماهیت آمریکا را به جهانیان نشان داد و ملت ایران باید بداند که با کنار یکدیگر بودن، می‌توانند در برابر یاوه‌گویی‌های این فردِ بدکاره بایستد.
انتهای پیام/ م
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر