اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

دیرین دیرین

خدمات غیر حضوری

سامانه شکایات

امامزاده ای از نسل کریم اهل بیت(ع)

امامزاده ای از نسل کریم اهل بیت(ع)

مردم شهرستان آران و بیدگل در طول سالیان سال همواره انس و الفت فراوانی با آستان مقدس سیدابوالحسن محمد (ع) داشته‌اند؛ چراکه در صحن و سرای این آستان می‌توانند فارغ از هیاهوی دنیای فانی به راز و نیاز با معبودشان بپردازند.

 یک شنبه 14 مرداد 1397   1439  0      

شهرستان آران و بیدگل از توابع شهر شهیدپرور کاشان علاوه بر جاذبه‌های زیبای گردشگری، دارای زمین و املاکی موقوفه است که به واسطه اقدامات خیرخواهانه خیران در این اماکن وقف شده، خدمات ارزنده‌ای به عموم مردم و به‌ویژه افراد کم‌بضاعت ارائه می‌شود که تاسیس درمانگاه خیریه حضرت موسی بن جعفر (ع) در این شهرستان مصداق بارز خیررسانی به مردم نیازمند است.
حضور آستان‌های مقدس در اکثر روستاها و شهرستان‌های کشور عزیزمان ایران، یکی از نعمت‌های دیگری است که حضرت حق بر ما ارزانی داشته است؛ چراکه حضور افراد دلشکسته در این آستان‌ها باعث تسکین دردها و آرام‌بخش روح و روان عاشقان ولایت و امامت می‌شود.
مردم شهرستان آران و بیدگل در طول سالیان سال همواره انس و الفت فراوانی با آستان مقدس سیدابوالحسن محمد (ع) داشته‌اند؛ چراکه در صحن و سرای این آستان می‌توانند فارغ از هیاهوی دنیای فانی به راز و نیاز با معبودشان بپردازند.
نسب شریف امامزاده سیدابوالحسن محمد (ع) با هفت واسطه به امام حسن مجتبی (ع) می‌رسد. که این واسطه‌ها از قرار زیر است:
هو السید ابوالحسن محمد بن احمد بن محمد بن احمد بن ابراهیم طباطبا بن اسمعیل الدیباج بن ابراهیم الغمر بن حسن المثنی بن حسن بن على بن ابى طالب علیهم الاف التحیه والثناء ابوالحسن محمد بن احمد بن محمد بن احمد بن ابراهیم طباطبا، از محققین علما و بزرگان شعرا است که در دوره غیبت صغرى در اصفهان مى‏‌زیسته است.
حضرت ابوالحسن محمد (ع) معروف به «ابن طباطبا» از نوادگان ابراهیم طباطبا در سال ۲۵۸ قمری متولد شد. تاریخ نویسان مادرش را «ام ولد» و همسرش را «ام ابیها» دختر حسین بن قاسم بن اسید از قبیله بنی احجم خراعی معرفی کرده‌اند.
امام‌زاده سیدابوالحسن محمد (ع) جد بیست و‌سوم آیت­‌الله بروجردی فقید است.
ایشان در سال ۲۵۸ قمری در شهر اصفهان کنونی متولد شدند. از این رو به ابن طباطباىی اصفهانى شهرت دارند. گرچه در عصرى مى‌‏زیست که بازار سیاست گرم بود، اما او یکسره به کارهاى علمى و ادبى و شعر و شاعرى پرداخت و عمرى را دراین راه سپری کرد.
در کتاب‌های تاریخی و شخصیت نگاری، شخصیت او را در ردیف عالمان، ادیبان، شاعران، محققان و نویسندگان ترسیم کرده‌اند او به حدت ذهن، زیرکی، ذوق سرشار، هوش بالا، دیانت و عفت نفس، موصوف بود. بیشترین شهرت او از رهگذر توجه به شعر و شاعرى به زبان عربى است. تا جایی که شعر او را در نهایت خوبی وصف کرده‌اند.
«ابن طباطبا» از دوستداران و مدافعان حریم ولایت اهل بیت (ع) بود و علامه امینی، او را در ردیف ادیبانی ذکر نموده که واقعه غدیر خم را به نظم کشیده‌اند.
از جمله آثار این حضرت عبارت است از:
کتاب سنام المعالی - کتاب عیارالشعر - الشعر و الشعراء - نقدالشعر - تهذیب الطبع - العروض - فرائدالدر - المدخل فی معرفة المعمی من الشعر و کتاب تقریظ الدفاتر
ابوالحسن پس از ۶۴ سال زندگی درسال ۳۲۲ قمری دعوت حق را لبیک گفت.
 
 
انتهای پیام| ح
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر