اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

دیرین دیرین

خدمات غیر حضوری

سامانه شکایات

استقبال جوانان ری‌نشین برای خادمی مضجع شیخ صدوق(ره)/ علمای شیعه مدیون خدمات ارزنده شیخ هستند

استقبال جوانان ری‌نشین برای خادمی مضجع شیخ صدوق(ره)/ علمای شیعه مدیون خدمات ارزنده شیخ هستند

آثار حضرت شیخ صدوق (ره) امروزه یکی از منابع مهم مراجع اعظام محسوب می‌شود که بدون شک، اگر کتب و آثار ایشان نبود، مراجع ما به سختی می‌توانستند به احادیث معصومین (ع) دسترسی داشته باشند

 چهارشنبه 17 مرداد 1397   1370  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه؛ وقتی اسم از شهر‌ری به‌میان می‌آید ناخودآگاه ذهن‌ها به حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع) معطوف می‌شود، گویی همگان شهرری را با نام و یاد این بزرگوار می‌شناسند.
بدون‌شک غیر از این نیز نم‌یتواند باشد؛ وجود نازنین حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) در ملک ری به این محله قدیمی آبرو بخشیده است. نه‌تنها توجه ساکنان این منطقه، بلکه عموم مردم به این آستان مقدس به قدری فزونی دارد که اغلب زائران نسبت به شناخت سایر بزرگان خفته در این منطقه، غفلت ورزیده‌اند.
یکی از بزرگان اهل تشیع که در طول عمر با برکتشان خدمات ارزنده‌ای برای جهان اسلام انجام دادند، حضرت شیخ صدوق(ره) یا همان ابن بابویه است.
برای شناخت کامل و جامع‌تری نسبت به حضرت شیخ صدوق (ره) خدمت حجت‌الاسلام «علی منصوری» متولی متواضع و خوش‌خلق این آستان مقدس شرف‌یاب شدیم و پیرامون تاریخچه و زندگی‌نامه این والامقام و آنچه که در این محفل نورانی و متبرک می‌گذرد به گفتگو نشستیم که مشروح این گفتگو از نظر شما می‌گذرد.
شیخ صدوق از محدثان بزرگ اسلام
در ابتدا از تاریخچه و زندگی‌نامه ابن بابویه برایمان بگویید.
ایشان در انتهای دوران غیبت صغری حضرت صاحب الزمان (عج) و به دعای حضرت متولد شدند و در طول عمر با برکتشان نقش بسزایی در موضوع نشر و حفظ احادیث معصومین (ع) ایفا کردند.
ایشان در همان سنین نوجوانی در محضر پدرشان علوم و فنون دین را می‌آموزند و سپس بعد از وفات پدر بزرگوارشان در سن 16 سالگی راه پدر را مصمم‌تر از گذشته ادامه می‌دهد و به واسطه سفرهایی که برای جمع‌آوری احادیث به کشورهای اسلامی داشته در جهان اسلام به چهره‌ای شناخته شده مبدّل می‌شوند. تلاش و کوشش ایشان در جمع‌آوری، ثبت و ضبط احادیث ائمه (ع) به گونه‌ای بود که جزو بزرگترین محدثان تاریخ اسلام قرار می‌گیرند.
ایشان پس از گذشت 70 سال زندگی سراسر خدمت به اهل تشیع در محل کنونی واقع در شهرستان ری از دنیای فانی به جهان ابدی عزیمت می‌کنند.
جمله‌ای به نقل از حجت‌الاسلام شاهچراغی امام جمعه شهرستان ری نقل می‌کنم که ایشان در نماز جمعه‌ای که در مصلی این منطقه برگزار شده بود طی سخنانی، اعلام کرده بودند که ( اگر می‌خواهیم بدانیم که شیخ صدوق (ره) کیست، ای کاش حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع) در ری نبود). یعنی دو خورشید تابنده در شهر ری قرار دارند که بیشترین توجه مردم به آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) است و کمتر کسی مسیر شناخت حضرت شیخ صدوق (ره) را طی می‌کند.
نگارش 300 جلد کتاب حدیثی از امامان معصوم(ع)
برای شناخت جامع‌تری نسبت به فضائل حضرت شیخ صدوق (ره) چه راهکارهای حائز اهمیتی وجود دارد؟
رسانه‌ها و به‌ویژه سازمان صداوسیما، نقش بسیار مهمی در معرفی آستان‌های مقدس به مردم می‌توانند ایفا کنند که متاسفانه تا امروز آنطور که می‌بایست در این زمینه تلاش‌های جدی صورت نگرفته است. برخی از زائران، اطلاعات اندکی نسبت به شیخ صدوق (ره) دارند که جا دارد مسوولان مربوطه اعم از رسانه‌ها و همچنین سازمان تبلیغات، بیش از گذشته در آگاهی بخشیدن به مردم در این زمینه اهتمام بورزند.
شیخ صدوق (ره) در زمان حیاتشان با محدود‌ترین امکانات توانستند، 300 جلد کتاب احادیث از معصومین (ع) را برای ترویج ارزش‌های اهل تشیع به نگارش درآورند این در حالی است که امروز با تمام امکانات و لوازم روز دنیا کمتر عالمی می‌تواند این تعداد جلد کتاب و چنین آثار گوهر‌باری را به یادگار بگذارد.
آثار ارزشمند و به‌یادگار مانده از حضرت شیخ صدوق (ره) در چه زمینه‌هایی است؟
بیشترین آثار ایشان در بحث جمع‌آوری، حفظ و نشر احادیث معصومین (ع) است که علاوه بر آن در زمینه‌های دیگری همچون توحید، معاد، معارف دینی، معارف حوزوی و مباحث فقهی این عالم بزرگوار آثار ارزشمندی از خود به یادگار گذاشتند.
آثار حضرت شیخ صدوق (ره) امروزه یکی از منابع مهم مراجع اعظام محسوب می‌شود که بدون شک، اگر کتب و آثار ایشان نبود، مراجع ما به سختی می‌توانستند به احادیث معصومین (ع) دسترسی داشته باشند.
ابن بابویه ملجاء عاشقان ولایت
در این آستان مقدس چه برنامه‌های فرهنگی برای زائران در دستور کار قرار دارد؟
با حمایت‌ها و پشتیبانی‌های سازمان اوقاف و امور خیریه چه در شهر تهران و چه در شهرستان‌ها از بقاع متبرکه و آستان‌های مقدس صورت می‌گیرد، امروز شناخت عموم مردم نسبت به تاریخچه این امکان و زندگی‌نامه این بزرگواران بیشتر شده است.
شهر‌ری به‌واسطه حضور آستان‌های مقدسی همچون حضرت عبدالعظیم (ع) و شیخ صدوق (ره) به پایگاه‌های مردمی تبدیل شده و حضور گسترده زائران به‌صورت روزانه در آستان شیخ صدوق(ره)، مصداق بارز این حقیقت است. این در حالی است که در سال های گذشته اینگونه نبود و بسیاری از مردم از آستان مقدس شیخ صدوق (ره) به‌عنوان قبرستان یاد می‌کردند، امّا امروز هر خانواده‌ای که برای فاتحه‌خوانی برای اموات خود در این قبرستان حضور پیدا می‌کنند، ابتدا به زیارت شیخ صدوق (ره) می‌آیند.
یکی از ویژه برنامه‌هایی که در این آستان برگزار می‌شود، تشکیل کلاس‌های قرآن با حضور اساتید برجسته برای عموم داوطلبان در تمام سنین است که همین برگزاری کلاس‌های قرآن در آستان شیخ صدوق (ره) باعث می‌شود که خانواده‌های کسانی که در این کلاس‌ها ثبت‌نام و شرکت می‌کنند در این آستان حضور پیدا کنند و به این طریق بیشتر با حالات و معنویات شیخ صدوق (ره) آشنا شوند.
به همت خیران، شبستانی با بیش از چهار هزار متر مربع در محوطه آستان شیخ صدوق (ره) با سبک معماری اسلامی بنا شده است که وجود این شبستان باعث جلب توجه بسیاری از مردم و ساکنین این منطقه شده است که بسیاری از برنامه‌های فرهنگی در این محفل برگزار می‌شود.
در ماه‌های محرم و صفر و همچنین در شب‌های قدر در این شبستان با حضور بسیاری از زائران، برنامه‌های سوگواری را در دستور کار داریم.
در فصل بهار برنامه‌های این آستان با عنوان (آرامش بهاری) که در قالب برنامه‌های آموزشی با حضور روحانیون در زمینه‌های فقهی، سبک زندگی ایرانی اسلامی، احکام و کلاس‌های مشاوره برای خانواده‌ها و سایر برنامه‌های دیگر تدوین شده است، اجرایی می‌شود.
یکی دیگر از برنامه‌های در حال برگزاری در این آستان، تشکیل کلاس‌های مداحی برای نوجوانان و جوانان است که با استقبال بی‌نظیر داوطلبان و مشتاقان در این عرصه است.
علاوه بر تمام این برنامه‌ها، در روزهای یکشنبه قرائت زیارت پر فیض عاشورا با حضور مردم دین‌دار ری برگزار می‌شود، روزهای سه‌شنبه در آستان مقدس امامزاده هادی (ع) و حضرت زینب خاتون (س) دعای توسل قرائت می‌شود و چون فاصله آستان شیخ صدوق یا این دو بزرگوار بسیار نزدیک است ما به احترام آستان امامزاده هادی و زینب خاتون سه‌شنبه‌ها، دعای توسل را برگزار نمی‌کنیم چون در آنجا برگزار می‌شود. امّا در روزهای پنجشنبه دعای کمیل و صبح روزهای جمعه مراسم قرائت دعای ندبه برگزار می‌شود. همچنین در آستان شیخ صدوق (ره) نمازهای یومیه به صورت جماعت برگزار می‌شود.
اما یکی از کارهای جدیدی که ما در این آستان شروع به انجام آن کردیم، برگزاری کلاس‌های آموزش قرآن در فضای مجازی است که بعد از راه‌اندازی این طرح در آستان مقدس امامزاده صالح (ع) دومین آستان برگزار کننده این طرح حرم شیخ صدوق (ره) است. تمام این اقدامات به برکت و دعای خیر حضرت شیخ صدوق (ره) است.
پیوند نسل جوان با آستان‌های مقدس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
در گذشته بیشترین حضور مردم در این قبرستان به منظور فاتحه‌خوانی برای امواتشان بود امّا امروزه با تلاش‌های صورت گرفته، این قبرستان از حالت یکنواخت بودن، خارج و تبدیل به زیارتگاهی پر‌نشاط برای عموم مردم شده است. امروز به واسطه همین برنامه‌هایی که در این آستان برگزار می‌شود، استقبال عموم مردم اعم از خانم و آقا، پیر و جوان از حضور در این محفل بیش از گذشته شده است. میزان ارادت جوانان نسبت به آستان‌ها را در اسم‌نویسی آنها برای خادم افتخاری می‌توان مشاهده کرد که در آستان شیخ صدوق (ره) بیشترین خادمان افراد جوان هستند.
شرکت‌کنندگان در کلاس‌های قرآنی را بیشتر، جوانان تشکیل می‌دهند. ما در این آستان، هم مهد قرآن داریم هم دبستان قرآن و هم دارالقرآن که طیف گسترده از زائران و ساکنان این منطقه را به سمت و سوی آستان جذب کرده که بیشتر آنها جوان هستند.
امروز مهد و دبستان قرآن در آستان شیخ صدوق (ره) در شهر‌ری نظیر ندارد؛ چراکه هم از لحاظ وسعت مکان و هم از نظر حضور اساتید و امکانات عالی آموزشی در رتبه‌های برتر قرار دارد.
برای آگاهی بخشیدن به مردم جهت حضور هرچه بیشتر آنها در این کلاس‌ها اقدامات خوبی انجام شده چراکه ما یقین داریم با رونق هرچه بیشتر در این کلاس‌های ارزشمند آموزشی شناخت زائران با شخص شیخ صدوق (ره) بیشتر خواهد شد.
یکی از نکاتی که حائز اهمیت  این است که مساحت بالغ بر چهار هزار و دویست متر آستان شیخ صدوق ( ره) شامل بیمه‌هایی همچون بیمه آتش‌سوزی و بیمه زلزله است که به منظور رفاه حال زائران طراحی شده است.
ما در برهه‌ای از زمان زندگی می‌کنیم که دشمنان انقلاب و نظام اسلامی ما با انواع و اقسام توطئه‌ها و به‌خصوص از دریچه‌های فرهنگی در قالب تهاجم فرهنگی اعتقادات و باورهای ملت ما و به‌ویژه نسل جوان را هدف قرار دادند، لذا یکی از راهکارهای خنثی‌سازی توطئه‌های نظام استکبار پیوند با اماکن مذهبی و حضور هرچه بیشتر در آستان‌های مقدس است.
وحدت و همدلی سازمان اوقاف با متولیان آستان‌های مقدس در جهت تحقق اهداف و برنامه‌هایی که در دستور کار دارید چگونه است؟
اگر امروز شناخت مردم نسبت به بقاع متبرکه بیش از هر زمان دیگر افزایش پیدا کرده مرهون همکاری و حمایت‌های گسترده سازمان اوقاف است.
نه تنها آستان‌های مقدس در تهران بلکه در سایر شهرستانهای کشور در چند سال اخیر مانند چراغی کم‌نور بود و حتی نام و نشانی هم نداشتند. ما فقط امام رضا (ع) در مشهد مقدس و حضرت معصومه (س) در شهر قم را داشتیم که توجه مردم به این دو بزرگوار معطوف بود و مردم به ندرت با امامزادگان آشنایی داشتند، اما با تلاش‌های بی‌وقفه دست‌اندرکاران در سازمان اوقاف و امور خیریه و به‌خصوص در چند سال اخیر، با معیار و انصاف تمام آستان‌های مقدس در تهران و شهرستانها همچون خورشید می‌درخشند. امروز تمام بقاع متبرکه در سر تا سر کشور به‌عنوان قطب‌های فرهنگی شناخته شده هستند و این اقدامات به واسطه حضور مدیران کارآمد در سازمان اوقاف و امور خیریه کشور است.
یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری تبدیل شدن آستان‌های مقدس به قطب‌های فرهنگی کشور است که امروز ما مشاهده می‌کنیم این امر تحقق پیدا کرده است که برگزاری مراسمات جشن تکلیف در این اماکن مصداق بارز این حقیقت است.
اما از آنجایی که اسلام دین توقف نیست ما نسبت به این رونقی که در آستان‌های مقدس ایجاد شده رضایت نداریم و این به آن معنا نیست که کم‌کاری صورت گرفته است، بلکه به این معناست که باید در خدمت‌رسانی به زائران در آستان‌های مقدس و پیوند هرچه بیشتر مردم با امامزادگان سنگ تمام بگذاریم.
علت اصلی حضور گسترده امامزادگان در کشورمان نسبت به سایر کشورها چیست؟
دلایل متعددی در این خصوص وجود دارد که من پاسخ شما را ارجاع می‌دهم به فرمایش حضرت امام جوادالائمه (ع) در پاسخ به سوال یکی از اصحاب ایشان مبنی بر اینکه اجر زیارت خانه خدا در کعبه، حضرت امام حسین (ع) در کربلا، حضرت رسول (ص) در مدینه، حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) در نجف افزون‌تر است یا زیارت حضرت رضا (ع) در ایران که حضرت جوادالائمه (ع) در پاسخ می‌فرمایند به والله سوگند زیارت پدرم در طوس.
اما علت اصلی حضور امامزادگان در ایران به این دلیل است که در زمان حضور حضرت رضا (ع) در طول و در زمان خلافت عباسی تمام ستاره‌های اهل‌بیت (ع) برای کسب معارف دینی به محضر ایشان می‌آمدند.
لذا از حضرت رسول (ص) حدیثی داریم که حضرت خطاب به حضرت علی (ع) می‌فرمایند پاره تن من در ایران به خاک سپرده می‌شود که به تعبیر بسیاری از علما، حضرت رضا (ع) و حضرت معصومه (س) منظور پیامبر (ص) هستند.
خورشید طوس همه امامزادگان را گردهم آورد
حضور حضرت رضا (ع) در طوس و در زمان خلافت عباسی باعث شد که امامزادگان، نوادگان خاندان اهل‌بیت (ع) و شخصیت‌های برجسته دین از مدینه و سایر کشورهای اسلامی عرب زبان به سمت ایران عزیمت کنند، اول اینکه امام رضا (ع) به عنوان پیشوا و مولای شیعیان نزد همگان محبوب بود و دوم بحث ولایت‌پذیری از ایشان بود و نکته دیگری که باعث شده بود تا نوادگان خاندان نبوت و سایر شخصیت‌های جهان عرب به ایران سفر کنند و به محضر حضرت رضا (ع) مشرف شوند، غربت امام هشتم شیعیان بود، این دلایل سبب شده بود تا حضور آنها در کشورمان گسترده شود و این بزرگواران بنا بر دلایل مختلف در کشور ما یا توسط نیروهای مامون به شهادت رسیدند و یا به طور طبیعی از دنیا رفتند و در ایران ما به خاک سپرده شدند.
ذکر این نکته نیز بسیار حائز اهمیت است که حضرت معصومه (س) به دعوت شخص حضرت رضا (ع) به ایران آمد.
حضرت رضا (ع) نامه‌ای به‌صورت ویژه برای خواهر گرامی شان حضرت معصومه (س) می‌نویسند و از ایشان دعوت می‌کنند که به ایران تشریف فرما شوند و حضرت این نامه را به یکی از اصحاب می‌دهد و می‌گوید که بدون توقف در هیچ منزلگاه این نامه را خدمت خواهرم به مدینه برسان و این فرمایش حضرت در خصوص اینکه در هیچ منزلگاهی توقف نکن نشان از اهمیت دیدار این دو بزرگوار دارد که انس و محبت خواهر و برادری مهمترین آنهاست.
حضرت معصومه (س) وقتی که قصد عزیمت به ایران را کرد بیش از 400 نفر از نزدیکان تراز اولشان حضرت را در این سفر همراهی کردند، که از این تعداد حدود 12 برادر حضرت بودند.
کاروان وقتی به ایران آمد در ساوه اقامت کرد و هنگام خروج از ساوه مورد حمله ماموران حکومت عباسی قرار می‌گیرند و طی این درگیری 6 نفر از برادران و بسیاری از بستگان حضرت به شهادت می‌رسند به همین دلیل شهر ساوه امروز به حضور آستان‌های فراوان متبرک شده است.
بعد از این درگیری کاروان به شهر قم عزیمت می‌کند که در آنجا با استقبال با شکوه مردم این شهر مواجه می‌شوند امّا پس از 17 روز اقامت حضرت معصومه (س) در این دیار حضرت از این دنیای فانی به دنیای جاودان رهسپار می‌شود.
در حقیقت، بیشتر امامزادگان خفته در ایران اسلامی ریشه در عشق و ارادت آنها به حضرت رضا (ع) هستش که در زمان حیات حضرت برای دیدار ایشان، به کشورمان آمدند.
حرم حضرت معصومه (س) در شهر قم و حضرت امام رضا (ع) در شهر مشهد مقدس مانند خورشید و ماه است که ما در جهان اسلام هیچ حریمی مانند این حرمین شریف نداریم که حضرت صاحب الزمان (عج) در این خصوص فرمایشی دارند مبنی بر اینکه (ایران سرزمین ماست، ایران غمکده و حرم ماست).
انتهای پیام/ م
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر