• بله
  • اینستاگرام
لوگوی اوقاف

خبر ویژه

بيشتر

دوشنبه20شهريور1402

13:05

146

عملکرد سازمان اوقاف در اربعین 1402 تشریح شد/ قرارگاه دائمی اربعین تشکیل می شود

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه ضمن ارائه گزارش عملکرد این سازمان در ایام اربعین حسینی، برگزاری این مراسم را یکی از برنامه‌های اصلی سازمان اوقاف عنوان کرد و گفت: هرسال بر اهمیت این موضوع افزوده می شود و در این راستا قرار است قرارگاه دائمی اربعین در سازمان شکل گیرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه ضمن ارائه گزارش عملکرد این سازمان در ایام اربعین حسینی، برگزاری این مراسم را یکی از برنامه‌های اصلی سازمان اوقاف عنوان کرد و گفت: هرسال بر اهمیت این موضوع افزوده می شود و در این راستا قرار است قرارگاه دائمی اربعین در سازمان شکل گیرد.

نشست خبری جمع بندی عملکرد سازمان اوقاف و امور خیریه در اربعین حسینی سال ۱۴۰۲ ، امروز بیستم شهریور با حضور حجت الاسلام غلامرضا عادل، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در محل این سازمان برگزار شد.
حجت الاسلام عادل با اشاره به حضور میلیونی زائران در اربعین حسینی گفت: در کنار این حضور وسیع مردمی در مراسم اربعین در خدمت میلیونها دلهای عاشق بودیم که امکان حضور در راهپیمایی برایشان مهیا نشد، اما با حضور در مراسمی که در سطح شهرها و بقاع متبرکه ویژه جاماندگان اربعین برگزار شد، دلهای خود را به حاضرین در مراسم پیوند زدند و شاهد بودیم که چه حماسه بزرگی رقم خورد.
وی اظهار کرد: با عنایت شیدالشهدا(ع) و پرتو نورافشانی ایشان هرروز بر عظمت این مراسم افزوده می شود و در فرمایش پیامبر(ص) نیز آمده است که امام حسین(ع) به شهادت می رسد، اما حرارتی در دل مومنان ایجاد می کند که می توان آن را شور عشق نامید که هیچ وقت سرد نمی شود. امام حسین(ع) چراغ هدایت است، نوری که نه تنها بر دل شیعیان تابیده، بلکه همه آزادگان ایشان را الگوی خود قرار داده اند.
حجت الاسلام عادل برگزاری مراسم اربعین حسینی را یکی از برنامه‌های اصلی سازمان اوقاف عنوان کرد و گفت: هرسال بر اهمیت این موضوع افزوده می شود و در این راستا قرار است قرارگاه دائمی اربعین شکل گیرد و از هم اکنون برای سال آینده با ظرفیت بی نظیر و خیران که در این اتفاق جریان ساز آماده خدمت رسانی هستند، اقدامات در این زمینه را گسترش دهند و با برنامه ریزی و بر اساس تجاربی که کسب کرده ایم در این مراسم حضور پیدا کنیم.
وی بیان کرد: آنچه امسال در ایام اربعین در میدان اتفاق افتاد، بیش از آن چیزی بود که انتظار داشتیم. کارهای اربعین دلی و با عشق پیش می رود و در اکثر برنامه ها بیش از آنچه برآورد می شد، کار انجام شد و برای ما نقطه امیدی بود و برای اینکه خیرین و مردمی که در برگزاری این مراسم از هیچ کمک و حمایتی دریغ نکردند، بدانند چه اتفاقی افتاده، تمام اقدامات مستند سازی و گزارش‌های خبری وسیع ارائه شد. همانطور که می دانید برخی خبرگزاری های معاند در خارج از کشور مایل نیستند این اخبار منتشر شود و این جریان وسیع مردمی که صحنه های مهرورزی و محبت در این چند روز به نمایش درآمده را بایکوت خبری می کنند. خبرگزاری ها رسالت دارند با تلاش خود این نقشه را نقش بر آب کنند.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: شواهد و گزارشات ارسال شده، نشان می دهد نظم و ترتیب برنامه ها در ایاب و ذهاب، تردد، بین الملل و ... واقعا رشد خوبی داشته است. از لحاظ توسعه زمانی در نظر داشتیم از ۱۰ صفر فعالیت مواکب را آغاز کنیم، اما چون مردم از اول صفر به سمت عراق حرکت کردند، موکبها معمولا از اول صفر خدمت رسانی خود را شروع کردند.
وی بیان کرد: یکی از اقدامات ویژه که امسال در این زمینه صورت گرفت، ایجاد کمیته قرآنی بود. محافل قرآنی خیلی ویژه در ایام اربعین برگزار شد و مورد استقبال مردم قرار گرفت. مواکب حضور چهره های قرآنی و تواشیح و قرائت مجلسی قرآن را بعد از نماز جماعت در دستور کار خود داشتند و این اقدام در سالی که چندین بار شاهد هتک حرمت به قرآن کریم بودیم، موضوع مهمی بود که اتفاق افتاد.
حجت الاسلام عادل به حضور خانوادگی افراد در اربعین امسال اشاره کرد و گفت: این موضوع نشان می دهد سبک زندگی ما ظرفیت ابراز عشق و ارادت به اهل بیت(ع) را دارد بنابراین از سال آینده از این موضوع برای تقویت بنیان خانواده استفاده خواهیم کرد.
وی افزود: همه گروه های خدمت رسان در اربعین مردمی بودند که جای خداقوت گفتن دارد و به عنوان موکب داران ایرانی از مردم عراق که منازل خود را برای زائران فراهم می کنند تشکر می کنیم. در مرز خسروی یک موکب زنجان از سوی سازمان اوقاف فعالیت می کرد و شاهد خدمت رسانی ۲۵ موکب عراقی بودیم که اکثرا خادمان این مواکب درخواست دیدار با مقام معظم رهبری را داشتند.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه از برپایی 361 موکب در ایام اربعین خبر داد و عنوان کرد: در این ایام، 6 میلیون و 625 هزار و 442 پرس غذا، 2 میلیون و 698 هزار میان وعده،‌ 11 میلیون و 864 هزار و 499 بطری آب معدنی،‌ 10 میلیون و 416 هزار و 440 لیوان شربت،‌ 8 میلیون و 984 هزار و 341 لیوان چای و 5 میلیون و 929 هزار و 976 لیوان دمنوش، 44 هزار و 156 قالب یخ و 4 میلیون و 849 هزار قرص نان بین زائران توزیع شد.
 وی اظهار کرد: امکان اسکان 902 هزار و 427 زائر در مواکب اوقاف مهیا شد. 45 رختشویخانه، 16 تعداد یخ ساز، 84 یخچال، 34 دستگاه نانوایی سیار برای خدمت رسانی به زائران تهیه شد.167  پزشک در مواکب مستقر شدند و 31 هزار و 770 نفر ویزیت شدند. 6 هزار و 868 خادم به ارائه خدمات می پرداختند که عموما از همکاران اوقاف، متولیان موقوفات و نیروهای جهادی بودند. این حجم کار 61 تیم نظارتی نیاز داشت که به سرکشی و نظارت می پرداختند. ۱۲۰ کاروان از بقاع متبرکه به عنوان رهروان منتظر در این مراسم حضور یافتند. یک هزار و 40 بقعه متبرکه مراسم جاماندگان اربعین را اجرا کردند و 5 میلیون و 291 هزار و 700 نفر در این مراسم شرکت کردند در مجموع هزینه ای که به صورت نقدی علاوه بر هدایای غیر نقدی صرف شده از محل کمک خیرین و نذورات، 986 میلیارد و 631 میلیون و 730 هزار ریال بوده است.
حجت الاسلام عادل افزود: سه کمیته مسئولیت محتوایی را بر عهده داشتند، یکی از آنها روابط عمومی و اطلاع رسانی بوده است. 81 خبرنگار و 63 مستندساز پوشش اخبار و برنامه های این مراسم را بر عهده داشتند. 6300 متر بنر نصب شد و 3 هزار و 774 دقیقه مستند از رسانه ها پخش شده، 7 گروه سرود،96 قاری قرآن و 4  گروه تواشیح به اجرای برنامه پرداختند و 843 محفل قرآنی برگزار شد. 405 نفر مبلغ در مواکب حضور داشتند. 7 هزار و 254 مراسم سخنرانی، 4 هزار و 500 روضه خوانی برگزار شد. 140 هزار و 845 مورد اقلام فرهنگی بین زائران توزیع شد. 6 هزار و 750 نماز جماعت برگزار شد و در سایت اربعین نیز 2 هزار و 658 محتوای فرهنگی شامل کتب، مقاله و جزوه بارگذاری شد.

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر

آخرین اخبار

بيشتر

اخبار

بيشتر

پیوندها

بيشتر
  • تعداد بازديد اين صفحه: 1025730
  • تعداد بازديد اين صفحه در امروز: 401
  • تعداد کل بازديد کنندگان سايت: 4193969
  • تعداد کل بازديد کنندگان سایت در امروز : 4426