مقالات سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پیوندهای ویژه

میز خدمت الکترونیکی

 راهبردها و  روال ها ی سازمان اوقاف  امور خیریه در حوزه دولت الکترونیکی

مهر تحصیلی

شمیم خدمت

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه شکایات

فلسطین و قدس شریف از دیدگاه امام راحل

فلسطین و قدس شریف از دیدگاه امام راحل

امروزه همه نظریه پردازان سیاسی به این مطلب اذعان دارند که ظهور انقلاب اسلامی در ایران در قرن بیستم موجب برهم خوردن نظم جهانی ساخته ابرقدرت‌های شرق و غرب شد.

 شنبه 25 آذر 1396   1030  0      

امروزه همه نظریه پردازان سیاسی به این مطلب اذعان دارند که ظهور انقلاب اسلامی در ایران در قرن بیستم موجب برهم خوردن نظم جهانی ساخته ابرقدرت‌های شرق و غرب شد. اما مهم‌ترین عملکرد انقلاب اسلامی در حوزه امت اسلامی و به طور ویژه در موضوع فلسطین می‌باشد. آرا و اندیشه های امام خمینی (ره) در باب وحدت اسلامی باعث شد تا روند معادلات خاورمیانه شکل جدیدی به خود بگیرد و روح تازه‌ای در کالبد جریان‌های اسلامی در منطقه بدمد در این میان گروه‌های مقاومت و جهادی در کشورهای فلسطین و لبنان که در نقطه عطف جهان اسلام حضور دارند بهره بیشتری از موج وحدت اسلامی برده و در نتیجه تاثیر به سزایی در اندیشه‌‌های امام ایفا نمودند. 
تا قبل از ظهور انقلاب اسلامی کشورهای اسلامی به فلسطین به عنوان یک مسئله عربی و اختلافی بین اعراب و یهودیان می‌نگریستند در نتیجه ضمن قبول موجودیت دولت و رژیمی به نام اسرائیل در منطقه به دنبال حل مخاصمه بین فلسطین و اسراییل بودند. اما امام خمینی (ره) بر این اعتقاد بود که مسئله فلسطین مسئله کیان اسلامی است و اسرائیل نه تنها یک رژیم نامشروع و غیر قانونی می‌باشد بلکه بزرگ‌ترین خطر برای ثبات جهانی و یک غده سرطانی در منطقه است.
ایشان اسرائیل را فرزند نامشروع زیاده خواهی و قدرت طلبی استعمار دانسته و نابودی آن را برای حفظ صلح و آزادی در جهان امری بدیهی و واجب می‌خواندند. در اندیشه حضرت امام (ره) تمامی خاک فلسطین متعلق به امت اسلام است و هیچ فرد یا دولتی حق ندارد که حتی یک وجب از آن را به دیگری واگذار نماید و هرگونه سازش بر سر این مسئله به معنای عناد با اسلام و شریعت محمدی (ص) به شمار می‌رود.
از سوی دیگر امام خمینی (ره) به مسئله فلسطین به عنوان یک مسئله انسانی می‌نگرند و جنایات رژیم صهیونیستی را علیه ملت فلسطین نشانه ضدیت این رژیم و حامیانش با انسانیت و آزادی می‌خوانند. در نتیجه وظیفه هر انسان از هر دین و مسلکی این است که به حمایت و دفاع از این ملت مظلوم برخیزد. نظریات و روشنگری‌های حضرت امام به همراه دلایل و قرائن موجود از عملکرد اسرائیل موجب شد که مسئله فلسطین از یک موضوع عربی به جریانی جهانی بر دو پایه حمایت از مظلوم و مبارزه با استکبار و استعمار تبدیل شود. به نحوی که سازمان ملل طی قطعنامه‌ای این مبارزات را حق مسلم مردم فلسطین دانست. امروزه تمامی جریان‌های فلسطینی که با اقبال عمومی مردم فلسطین روبرو هستند و در شکل‌گیری و تداوم انتفاضه دوم نقش دارند تحت تأثیر مستقیم افکار حضرت امام و انقلاب اسلامی قرار گرفته‌اند و تنها راه پیروزی را در نابودی کامل اسرائیل می‌دانند.
بیت المقدس اولین قبله مسلمین و سومین شهر مذهبی آنها می‌باشد که با اعتقادات مسلمین پیوند خورده است. به همین دلیل رابطه امام خمینی (ره) با فلسطین و بیت المقدس رابطه ای جدید نیست. این موضوع از اوایل دهه چهل مورد توجه ایشان بود. امام به شاه، آمریکا و اسراییل به عنوان هم پیمان علیه اسلام می‌نگریست. ایشان در سال ۱۳۴۱ اعلام کردند: « این جانب حسب وظیفه شرعیه به ملت ایران و مسلمین جهان اعلام خطر می‌کنم، قرآن کریم و اسلام در معرض خطر است». ایشان پس از انقلاب نیز با شدت بیشتری موضوع فلسطین را دنبال کرده و همواره در مناسبت‌های مختلف خطر اسراییل و صهیونیسم را گوشزد می‌کردند. با دقت نظر در سخنان امام (ره) می‌توان به محور موضوعات مرتبط با فلسطین دراندیشه ایشان دست یافت.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر