کد خبر : 289627

تاریخ درج خبر : یک شنبه 5 آذر 1396
سازمان اوقاف و امور خیریه جمهوری اسلامی ایران
• رئیس سازمان اوقاف: 420 هزار هکتار از اراضی ورزشی کشور موقوفه هستند/انتقاد از عدم تبیین درست وقف جمعی برای مردم
رئیس سازمان اوقاف وامورخیریه با اشاره به خدمات وقف در عرصه های مختلف از جمله ورزش و بیان اینکه 420 هزار هکتار از اراضی ورزشی کشور موقوفه هستند گفت: یکی از بزرگترین خدمات وقف این است که بزرگان دینی ما در مکان‌های موقوفه تربیت یافتند.
به گزارش ستاد خبری دهه وقف حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی؛ نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه  پیش از ظهر امروز در سومین نشست تخصصی هم‌اندیشی راهکارهای توسعه موقوفات قرآنی درباره خدمات وقف در جامعه اظهار کرد: 420 هزار هکتار از اراضی ورزشی موقوفه هستند.
و  479 مجموعه ورزشی  هم موقوفه وجود دارد که  66 مجموعه در تهران است .
حجت الاسلام محمدی  با اشاره به اینکه بسیاری از حسینیه‌ها و تکایا از جمله حسینیه جماران که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران از آنجا جمهوری اسلامی را هدایت می کردند  موقوفه  است ، تصریح کرد: 6 هزار و 800 موقوفه فرهنگی، علمی، آموزشی و پژوهشی در کشور وجود دارد که منشاء اثر وخدمت به مردم هستند.
رئیس سازمان اوقاف  در ادامه با بیان اینکه همچنین  1400 موقوفه درمانی و 133 بیمارستان موقوفه در کشور و 33 بیمارستان موقوفه در تهران از خدمات وقف ایجاد شده است، گفت: برایم جای تعجب دارد که چرا این  همه خدمات در جامعه ودر رسانه مطرح نمی شود وبه مردم گفته  نمی‌شود.
وی تاکید کرد: اگر بخواهیم مردم وقف کنند، باید خدمات وقف را اطلاع‌رسانی کنیم تا مردم نسبت به این ارزشها و سنت باقی مانده از گذشتگان آگاه شوند..
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی از مساجد شروع، ادامه و استمرا رداشته است، خاطرنشان کرد: 70 هزار مسجد در کشور وجود دارد که هم اکنون مردم عزیز ومومنان از مواهب آن بهر ه مندند.
وی درباره خدمات حوزه‌های علمیه موقوفه گفت: تمام حوزه‌های علمیه در کشور موقوفه هستند که خدماتش از لحاظ موقوفه بودن مطرح نمی‌شود.
رئیس سازمان اوقاف تاکید کرد: یکی از بزرگترین خدمات وقف این است که بزرگان دینی ما در مکان‌های موقوفه اعم از مدارس ؛مساجد وحوزه ها ودانشگاهها  تربیت می شوند .
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی با اشاره به اینکه زندگیمان با وقف گره خورده است، تصریح کرد: مهمترین مراکز اقتصادی کشور موقوفه هستند بطوریکه 50 درصد بازار تهران موقوفه است.
وی افزود: این یکی از سیاستهای استعماری و غربی است که می‌گویند وقف بد است و این از افتخارات این ملت است که اجدادشان با توجه به آشنایی با معارف دینی موقوفات زیادی را ایجاد کردند.
رئیس سازمان اوقاف با اشاره به اینکه بخشی از اراضی تاسیسات هسته‌ای اصفهان  هم موقوفه است، خاطرنشان کرد: 25 هزار هکتار از املاک موقوفه  در اختیار دستگاه‌های حکومتی ونهادها وسازمانها وموسسات  است..
وی با بیان اینکه نکته مهم این است که وقف باید مردمی اداره شود، عنوان کرد: مردم ما به برکت انقلاب کار خیر فراوان می‌کنند اما به این امور خیر باید جهت صحیح داده شود تا ماندگار بماند و این جهت صحیح سنت حسنه وقف است؛ فعالیتهای خیر عمدتاً یکبار مصرف هستند اما  با وقف ماندگار خواهد شد.
رئیس سازمان اوقاف با اشاره به اینکه وقف را  باید برای مردم ملموس و محسوس کنیم، گفت: مثلا صدقه قبل از انقلاب برای مردم موضوعیت نداشت اما بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی کمیته امداد امام خمینی (ره) با توزیع صندوق صدقات، این کار خیر را برای مردم ملموس کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی با بیان اینکه باید برای مردم فواید موقوفات قرآنی را  که موضوع نشست امروز است مطرح کنیم، تاکید کرد: یکی از تهمت‌های که به سازمان اوقاف می‌زنند این است که می‌گویند اگر وقف شود، سازمان اوقاف آن موقوفه را صاحب می‌شود که این موضوع دروغ بزرگی است و در جواب این تهمت باید گفت که واقف اجازه دارد خودش برای موقوفه متولی تعیین می‌کند و طبق آمار از سال 89 بیش از یک هزار و 300 حکم تولیت توسط سازمان اوقاف صادر شده است.
وی با اشاره به اینکه نسبت به بقاع متبرکه نیز در زمینه وقف غفلت شده است، گفت: بسیاری هستند که احتمال دارد به منابر و مساجد علاقه نداشته باشند اما رابطه خوبی با بقاع متبرکه دارند و لازم است که خدمات بقاع متبرکه به عنوان موقوفه به همگان معرفی شود.
رئیس سازمان اوقاف با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که وجود دارد در زمینه چاپ قرآن کریم  است، افزود: بسیاری از شیعیان خارج از کشور نیز درخواست دریافت  قرآن چاپ ایران را  دارند؛ اگر در این زمینه اطلاع‌رسانی شود مردم بسیار متمایل خواهند بود که در این زمینه وارد عمل شوند.