کد خبر : 328474

تاریخ درج خبر : چهارشنبه 20 شهریور 1398
سازمان اوقاف و امور خیریه جمهوری اسلامی ایران
• اجرای ۵۰ برنامه تعزیه خوانی در امامزادگان و میادین تهران
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران گفت: کاروان‌های تعزیه‌خوانی که از روز تاسوعا کار خود را آغاز کرده است در مجموع ۵۰ اجرا تا روز شنبه 14 محرم خواهند داشت.
به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف وامور خیریه مجتبی عبداللهی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران با اشاره به حرکت کاروان تعزیه در روز تاسوعای حسینی گفت: اولین کاروان تعزیه در روز تاسوعا حرکت خود را از امام‌زاده صالح (ع) تجریش آغاز و در ساعت ۱۸ با رسیدن به امام‌زاده یحیی (ع) به کار خود پایان داد.
همچنین این کاروان که متشکل از ۱۳۰ نفر تعزیه‌خوانان مورد تایید بنیاد علمی فرهنگی تعزیه‌خوانی کشور هستند، همزمان با عاشورای حسینی مسیر خود را از امام‌زاده یحیی (ع) در ساعت ۹ صبح آغاز و در بقعه شیخ صدوق به اجرای خود پایان داد.
عبداللهی درباره اهداف برگزاری این برنامه گفت: کاروان‌های تعزیه‌خوانی در راستای حفظ و احیای فرهنگ شبیه‌خوانی و همچنین اجرای امینانه نیات واقفینی است که موقوفات آن‌ها با نیت اجرای تعزیه و شبیه‌خوانی، برپا شده است.
وی افزود: این کاروان‌ها در ادامه اجرای برنامه های خود در عصر عاشورا نیز تعزیه و شبیه‌خوانی داشتند. 
عبداللهی ادامه داد: این کاروان‌های تعزیه‌خوانی که از تاسوعا کار خود را آغاز کرده است در مجموع ۵۰ برنامه را تا روز شنبه 14 محرم و به مدت پنج روز اجراخواهند داشت. 
مدیرکل اوقاف استان تهران تاکید کرد: هدف این برنامه ترویج فرهنگ شبیه‌خوانی و تعزیه‌خوانی است، زیرا اجرای تعزیه و شبیه‌خوانی مختص ایران و مردم این سرزمین و فرهنگ آنهاست که ثبت جهانی نیز شده است. اداره اوقاف استان تهران نیز در همین زمینه تلاش می‌کند با اجرای چنین برنامه‌هایی هم اجرای امینانه نیات واقفین را داشته باشد، هم به آیین و سنت گذشته ایران توجه نماید و همچنین فرهنگ تعزیه و شبیه خوانی را احیا کند.
مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان تهران در پایان با اشاره به اهمیت برگزاری برنامه‌های مانند تعزیه و شبیه‌خوانی در حفظ و پایدار بودن فرهنگ حماسه عاشورا گفت: نگاه ما احیا و برجسته کردن حماسه ایثار و از خودگذشتگی یاران و اصحاب امام حسین(ع)، ترویج فرهنگ جهاد و شهادت و همچنین انتقال مفاهیم و پیام‌های ناب شهدای عاشورا، شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی به نسل جوان فعلی است.