کد خبر : 330267

تاریخ درج خبر : یک شنبه 21 مهر 1398
سازمان اوقاف و امور خیریه جمهوری اسلامی ایران
• اوقاف استان البرز با موکب حضرت علی بن ابیطالب (ع) در خدمت زائران است
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان البرز گفت:اوقاف استان البرز با موکب حضرت علی بن ابیطالب (ع) در خدمت زائران است.
حجت الاسلام علی دشتکی مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان البرز با اعلام این خبر گفت: اوقاف البرز برای سومین سال متوالی اقدام به برپایی موکب حضرت علی بن ابیطالب (ع) در صحن مطهر حضرت زهرا (س) در نجف اشرف کرده است.

وی ادامه داد: امسال باتوجه به فرمایش مقام رهبری بحث حرمت قائل شدن به میزبانی مردم عراق در برون مرز را خواهیم داشت.

دشتکی افزود: در داخل کشور هم بطور معمول امور با محوریت مردم انجام می‌پذیرد، در مواکب سازمان اوقاف نماد یا تابلویی از اوقاف یا حتی نام موقوفه مطرح نخواهد شد.

دشتکی تصریح کرد:با این مشخصه کارها شروع شده که استقبال عمومی برای پشتیبانی و حضور در موکب بیشتر می‌شود.

وی اظهار کرد: در موکب ما در سه وعده در حدود یازده روز  از دهم ماه صفر تا بیست و یکم پذیرایی انجام می‌گیرد، روزانه در هر وعده سه هزار نفر پذیرایی خواهند شد، که در وعده صبحانه دوبرابر این تعداد پذیرایی می‌شوند.

دشتکی یادآور شد:با توجه به اینکه نجف قبل از اربعین زائزین زیادی دارد، از دو روز قبل موکب برپا شده وخدمات جدیدی برای امسال پیش بینی شده است.

وی تصریح کرد:در طول یازده روز فعالیت موکب؛  در هر روز ۱۱هزار نفر پذیرایی می‌شوند، ۶۰ نفر هم عهده‌دار امور اجرایی هستند، همچنین امکانات برای پذیرایی از داخل کشور تهیه می‌شود که موارد لازم خریداری شده است.

دشتکی ادامه داد:ابزار و امکانات بصورت مردمی؛ پخت، نیم‌پز یا فریز می‌شود و سپس در داخل یخچال نگهداری و به عراق ارسال می‌شود، مقدمات اینکار هم صورت گرفته است.

وی اضافه کرد:در برپایی موکب امسال از خیرین و محل نذورات یا دستگاه های دولتی کمک گرفته شد، برای بهتر برگزار شدن این امر هم بعد از برگزاری جلسه اول و تشکیل ستاد استان  چند کمیته با عناوین مختلف راه‌اندازی شد.این کمیته‌ها شامل؛(کمیته نظارت و ارزیابی) که نقاط ضعف را از ابتدا تا انتها شناسایی و رفع کند، ( کمیته انتظامی و حراست)، (کمیته فرهنگی)،  (کمیته اجرایی) و در آخر (کمیته پشتیبانی) که بحث جمع آوری نذورات را بر عهده دارد.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان البرز گفت:هدف ما از گسترش تعداد کمیته‌ها این است که چون موکب ما شاید در گذشته نظام‌مند نبوده، امسال نظام‌مند و روش‌مند شود، هر چقدر تعداد این کمیته‌ها بیشتر شود مشارکت عمومی بیشتر می‌شود و پس از آن احساس مسؤولیت‌ها بیشتر خواهد شد.