کد خبر : 340867

تاریخ درج خبر : جمعه 2 خرداد 1399
سازمان اوقاف و امور خیریه جمهوری اسلامی ایران
• حمایت گروه‌های جهادی خودجوش از کارگاه‌های کوچک به جهش تولید منجر می‌شود
مشاور رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: با حمایت قانونی و مالی گروه‌های جهادی خودجوش از کارگاه‌های کوچک زودبازده، سرمایه‌های سرگردان کشور جذب و اشتغال ایجاد می‌شود و به دنبال آن جهش تولید به وجود می‌آید.

حجت‌الاسلام سید جواد موسوی هوایی، مشاور رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در گفت‌وگو با روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اهمیت انفاق در دین اسلام گفت: یکی از مشخصات بارز اهل بیت(ع) این بوده که با توجه به اینکه در اوقات بسیاری از زندگیشان خصوصاً در اوایل اسلام تنگدست بود ه‌اند، اما بشدت به مسأله انفاق و کمک به نیازمندان علاقه مند بودند و آن را در زندگی خود عملیاتی می کردند، لذا یکی از اصلی‌ترین نشانه های ایمان که معمولاً بعد از مسأله ایمان در قرآن مطرح می شود، همین مسأله انفاق و ذکات است. مسأله ذکات فقط ذکات واجب نیست، انفاق مالی، یعنی دادن مال در راه خدا بسیار در قرآن سفارش شده است.

وی اظهار کرد: ایمان یک باور قلبی و درونی است که آثار بیرونی دارد، آثار بیرونی شامل گذشت از مال است، یعنی باید این قدرت را داشته باشیم که از مال خود بگذریم، بنابراین یکی از طرق بیرونی و عملی برای ابراز علاقه مسلمانان و شیعیان به خدا و اهل بیت(ع)، انفاق و گذشت از مال است. این مسأله در ماه رمضان نمود بیشتری دارد، چون افراد با روزه و اطاعات از خدای متعال خود را تسلیم امر پروردگار کرده اند و به واسطه ایمانشان تقویت می شود و درجه به درجه بالا می رود. ایمان وقتی قوت پیدا می کند انسان راحت تر از مال خود و آنچه خداوند به او داده است می‌گذرد، بنابراین افراد در ماه رمضان راحت تر می توانند انفاق کنند.

حجتی الاسلام موسوی هوایی افزود: از لحاظ ظاهری هم به صورت طبیعی از دهم ماه رمضان که می گذرد میل انسان به غذا و حجم استفاده از غذا کمتر می شود، در حالیکه تهیه غذا در منزل شاید حجم اولیه را داشته باشد، اما انسان حالتی پیدا می کند که از نظر فیزیکی و طبیعی هم امکان گذشت و انفاق در بدنش به وجود می آید و می تواند بخشی از غذا که استفاده نمی شود را درست نکند یا خرید نکند و به حساب مستمندان و نیازمندان بگذارد. بنابراین در ماه رمضان هم از جنبه مادی و هم معنوی این امکان گذشت محسوس است و انسان رهاتر است و بهتر می تواند سیر معنوی کند.

وی عنوان کرد: خداوند نیازی به انفاق مادی ما ندارد اما تقوایی که به خرج می دهید و به فرمان الهی به فریاد دیگران می رسید، بخدا می رسد و شما را نزد خدا محبوب و عزیز می کند. بسیاری از افراد اشاره می کنند که وقتی حالت انفاق و گذشت در آنها به وجود می‌آید، مسائل و دنیا را جور دیگری می بینند چون اندیشه و روح و حالات تقرب به خدا که بسیار مهم است با انجام امور معنوی و در خدمت خواهران و برادران دینی تحقق می یابد بنابراین انسان در ماه رمضان قدرتی می گیرد که آن قدرت ایمان است.

مشاور رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: در وضعیت کنونی با توجه به هجوم ویروس منحوس کرونا به کشور، خوشبختانه کشور ما در این مسأله سربلند بوده البته مشکلاتی بوده اما شعور اجتماعی و برخورد مردم با حکومت بی نظیر بوده و همه اینها از ایمان مردم نشأت می گیرد. این همدلی، کمک مؤمنانه و مواساتی که انجام شد را نباید فراموش کنیم. با همکاری تشکل های مردمی، حرکت های خودجوش و هدایت آنها توسط بسیج و هلال احمر حرکت های عظیمی صورت پذیرفت که امید است این همدلی ها ادامه پیدا کند تا از این مشکل عبور کنیم. مردم ایران تمدن خود را نشان دادند و آثار اجتماعی این فعالیت ها در تاریخ ایران خواهد ماند.

وی با اشاره به شعار سال ۹۹ یعنی جهش تولید از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، بیان کرد: مسأله توسعه اقتصادی با توجه به سفارش رهبر معظم انقلاب اسلامی در رابطه با جهش تولید مهم است، وقتی مردم تصمیم گرفتند به هم کمک کنند و از خود بگذرند و در یک مسیر عمومی و اجتماعی حرکت کنند و به ملتشان ثمر دهند، توسعه اقتصادی هم به دنبال خواهند داشت. توسعه اقتصادی در توزیع عادلانه و مصرف صحیح است ما در تولید نیاز داریم، خودکفا باشیم و به نیروهای خودی اتکا کنیم و با مقداری حمایت قانونی و مالی جهشی را در تولید ایجاد کنیم. گروه های جهادی خودجوش می توانند با پذیرش مسئولیت کارگاه های کوچک زودبازده سرمایه های سرگردان کشور را جذب و اشتغال ایجاد کنند و جهش تولید به وجود آورند.

حجت الاسلام موسوی هوایی تصریح کرد: در زمینه تولید هم باید عدالت رعایت شود، یعنی ببینیم نیاز کشور چیست و آن را تولید کنیم و حتی عدالت در واردات و صادرات هم باید رعایت شود، مثلا اگر می خواهید چیزی به کشور وارد کنید که پتانسیل تولید آن در کشور وجود دارد، وارد کردن آن ظلم است.