کد خبر : 340869

تاریخ درج خبر : جمعه 2 خرداد 1399
سازمان اوقاف و امور خیریه جمهوری اسلامی ایران
• کرونا عجز بشر را در مقابل قدرت لایزال الهی نمایان کرد
استاد و پیشکسوت قرآنی گفت: با شیوع بیماری منحوس کرونا، بشر فهمید که در برابر قدرت لایزال الهی و تحولات طبیعت تا چه حد ناتوان است و همه غرورها و قدرت ها چگونه گرفتار یک ویروس ریز و پنهان شدند.
عبدالرسول عبایی، استاد و پیشکسوت قرآنی در گفت‌وگو با روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به بحران کرونا و مشکلاتی که برای جوامع مختلف ایجاد شده است، گفت: ما مردم ایران هم در کنار سایر جوامع مورد هجوم این ویروس منحوس قرار گرفته‌ایم و تلفاتی هم داشته‌ایم، اما نکته حائز اهمیت این است که با هجوم این ویروس تمدن غرب به چالش کشیده شد و در نقطه مقابل، نمایی از تمدن انسان‌ساز و حیات‌آفرین اسلام به نمایش گذاشته شد.

وی در ادامه به شباهت ویروس کرونا با پشه ای که نمرود را از پای درآورد، اشاره کرد و افزود: نمرود به قصد جنگیدن با خدایی که جایگاهش را در آسمانها می پنداشت فرمان داد تا صندوقی ساختند و بر چهار گوشه بالای آن چهار نیزه تعبیه کردند و بر سر هر نیزه ای پاره‌ای گوشت آویختند، سپس چهار کرکس گرسنه تیزپرواز بر چهار گوشه پایین صندوق بستند، نمرود در صندوق نشست و کرکس ها به هوای خوردن گوشت ها به سوی بالا پرواز کردند و صندوق و نمرود را به آسمان بردند. نمرود چون به آسمان بلند شد تیری در چله کمان گذاشت و به اوج آسمان رها کرد تا خدای آسمانی را بکشد و خود خدای بی رقیب آسمان و زمین شود! حق تعالی فرشتگان را فرمود که تیر نمرود را به خون آلودند و به زمین افکندند و نمرود پنداشت که خدای آسمان را کشته است و دیگر در خدایی رقیبی ندارد. به تقدیر حق در اوج غرور و قدرت، پشه ای مأمور جنگیدن با نمرود شد و در بینی او جای گزید و مغز سرش را خورد و هلاکش کرد.

عبایی اظهار کرد: کرونا بسیار کوچکتر از پشه‌ای است که موجب نابودی نمرود شد. این ویروس کوچک باعث شده شهرها خلوت شود، برخی کسب و کارها به تعطیلی کشیده شود، اجتماعات ممنوع شده و آنها که ندای «انا ربکم الاعلی» سرمی دادند، وقتی تندرستی و امنیت خود را در خطر دیدند متوجه شدند که با چالشی جدی مواجه هستند و هیچ پناهی جز خدای مهربان نیافتند.

وی گفت: امیدوارم به برکت ماه مبارک رمضان که درهای رحمت در این ماه شبانه روز باز است، این ویروس از ایران و جهان برود و این همدلی و ایثارگری که بین مردم ایجاد شده همچنان ماندگار باشد و همگان به خواندن قرآن، ادعیه و مناجات بیش از پیش توجه نشان دهند زیرا در ماه های اخیر بشر فهمید که در برابر قدرت لایزال الهی و تحولات طبیعت تا چه حد ناتوان است و همه غرورها و قدرت ها چگونه گرفتار یک ویروس ریز و پنهان شدند.

این استاد قرآن تصریح کرد: متأسفانه با شیوع این بیماری، محبان اهل بیت(ع) در اعیاد و مناسبت‌های مذهبی از زیارت عتبات متبرکه و امامزادگان محروم شدند که در نتیجه همکاری خوب مردم و نهادها با ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا و جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری انتظار می رود بزودی عشاق اهل‌بیت(ع) بتوانند از فضای معنوی زیارتگاه ها و اماکن مذهبی بهره مند شوند.