کد خبر : 340871

تاریخ درج خبر : جمعه 2 خرداد 1399
سازمان اوقاف و امور خیریه جمهوری اسلامی ایران
• بقاع متبرکه اسباب آرامش روحی مردم است
رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ارتباط مردم با امامزادگان را ارتباطی روحی و اسباب آرامش روانی مردم دانست و گفت: در کنار این ارتباط مردم باید نذورات خود را داشته باشند و مطمئن باشند که اوقاف و تولیت های بقاع متبرکه این نذورات را در در رسیدگی...
حجت‌الاسلام والمسلمین احمد فرخ فال، رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفت‌وگو با روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه درباره برگزاری مراسم معنوی شب های قدر در امامزاده ها و بقاع متبرکه اظهار کرد: ماه رمضان، مخصوصاً شب‌های قدر بهترین فرصت برای آماده سازی روح، ارتباط با معبود یکتا به واسطه تلاوت قرآن و مطالعات تفسیری و قرآنی است. امت اسلامی ارزش این ماه را به خوبی درک کرده اند و برای عمق بخشیدن به مناجات خود و ارتباط بیشتر با معبود یکتا در ایام ماه رمضان مخصوصا شب های قدر سعی می کنند در اماکن متبرکه مانند مساجد و بقاع متبرکه حضور داشته باشند، لذا مقام معظم رهبری در بیانات اخیرشان فرمودند، کارشناسانی که دغدغه بالای معرفت دینی دارند و اهمیت این روزها و شب های پرفضیلت را در برگزاری مراسم دعا و مناجات خوانی به خوبی درک می کنند، نظر کارشناسی آن ها با در نظر گرفتن اهمیت و ضرورت حفظ سلامتی مردم و رعایت مسایل بهداشتی، مورد اتباع است و باید از این دیدگاه پیروی کرد.

وی در ادامه به بیان راهکارهایی در رابطه با چگونگی بهره مندی از فیوضات ماه رمضان در روزهای کرونایی پرداخت و گفت: اولین قدم ارتباط با قرآن است که بسیار مفید و مؤثر خواهد بود و بعد بجا آوردن نوافل در نمازهای یومیه از اهمیت بسیاری برخوردار است و نکته بعد اینکه از شادابی در عبادات نباید غفلت شود، یعنی روزه داران و امت اسلامی عبادتشان شاداب و بدون کسالت انجام شود و به محض اینکه احساس کردند، عبادت با خستگی همراه است، استراحت کنند زیرا خوابیدن و حتی نفس کشیدن فرد روزه دار در ماه رمضان خود عبادت است.

استاد حوزه علمیه قم تعبد، تهذیب، خودسازی و استغفار را از اعمال ویژه در ماه رمضان عنوان کرد و افزود: مقدمه استغفار این است که اگر کسی حقی از ما طلب دارد این حق را به شکل درست ادا کنیم و اگر رضایتی باید بگیریم این کار را انجام دهیم. خصوصاً در شبهای قدر کسی از ما ناراحت نباشد تا این دعاها به لطف حق تعالی به اجابت برسد و موضوع بعدی صدقه و رسیدن به مستضعفین است که مورد تأکید دین و رهبر معظم انقلاب اسلامی است و جای شکر دارد که ملت ایران به معنای درست و صحیح کلمه این مواسات را خصوصاً در دوران پدیدار شدن ویروس کرونا خوب نشان دادند که هرگز از مستضعفین غفلت نمی کنند و مردم هر کاری از دستشان برآمد انجام دادند و در ماه رمضان این کمک ها شدت گرفت و حق هم همین است.

وی در رابطه با معنا و مفهوم شب قدر و اینکه چرا شب قدر را شب تقدیر امور می دانیم، عنوان کرد: شب قدر، شبی است که عبد با معبود ارتباط برقرار می کند، همانطور که اگر بخواهید بزرگی برایتان کاری را انجام دهد باید با او ارتباط برقرار کنید و خواسته خود را مطرح کنید و او هم بر اساس تشخیص و خواسته و موقعیت شما حاجتتان را مقدر می کند و در یادداشت ها و برنامه های خود قرار می دهد که این خواسته را چگونه انجام دهد. ما عبد هستیم و عبد هرچه دارد در تملک مولاست و ما هرچه داریم از خداوند است و ما به عنوان مخلوق با خالق هستی در شب های قدر ارتباط برقرار می کنیم و خواسته های خود را مطرح می کنیم. خدای تعالی بر اساس ارتباط و نیاز ما و عبودیتی که داشته ایم خواسته و مصالح ما را در برنامه روزانه ما قرار می دهد. بنابراین قدرت ارتباط ما با حق تعالی و آمادگی روحی ما در ارتباط با خدا، عدم غفلت در پیشگاه عدل الهی و اینکه عقل معیشتی و درخواست صحیح داشته باشیم، بسیار نکات مهمی است.

حجت‌الاسلام احمد فرخ‌فال درمورد ارتباط با امامزادگان و حضور در حرم های مطهر اهل بیت(ع) گفت: ارتباط با این بزرگواران، ارتباطی روحی و اسباب آرامش روانی مردم است، حتما برای اکثر شما پیش آمده که در این دوران کرونایی از کنار حرم علی بن موسی الرضا(ع) و دیگر اماکن مقدس عبور کرده اید وقتی کنار درب بسته می روید، دلتان می شکند و احساس غربت می کنید و همین ارتباط از راه دور چه بسا زمانی که وارد حرم می شدید حاصل نمی شده، اما نکته بعد نذوراتی است که مردم برای حرم های مطهر و بقاع متبرکه داشتند که باید این نذورات را داشته باشند و مطمئن باشند که اوقاف و امور خیریه و تولیت های بقاع متبرکه این نذورات را در بهترین مسیر در رسیدگی به مستمندان و گرفتاران ویروس کرونا صرف خواهند کرد.