کد خبر : 345439

تاریخ درج خبر : دوشنبه 27 مرداد 1399
سازمان اوقاف و امور خیریه جمهوری اسلامی ایران
• طرح شمیم حسینی با محوریت ۵۰ بقعه متبرکه سمنان برگزار می شود/ اجرای نیات موقوفات مرتبط با محرم متناسب با شرایط فعلی کشور
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان گفت: طرح شمیم حسینی به منظور اجرای نیات مرتبط با اطعام, تعزیه داری و روضه خوانی در ماه محرم، متناسب با شرایط امروز جامعه و با محوریت ۵۰ بقعه متبرکه استان سمنان اجرا می شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه از استان سمنان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین اسماعیل تدینی در جلسه هماهنگی اجرای طرح شمیم حسینی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان اظهار کرد: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در سخنرانی عید سعید قربان در خصوص عزاداری ماه محرم که فرمودند "توصیه من به مردم این است که ببینیم ستاد ملی کرونا چه می‌گوید و در مسئله عزاداری به گفته این ستاد عمل کنیم"، طرح شمیم حسینی سال ۹۹ " از رویکرد نمایشگاهی به رویکرد تهیه و توزیع بسته های غذایی، در بین مجاورین (بقاع متبرکه، موقوفات مقید به مکان)، مناطق فقیر نشین، حاشیه شهر و.. به منظور تعظیم شعائر حسینی، ترویج فرهنگ وقف و اجرای نیات واقفین خیراندیش و همچنین ترویج روحیه مواسات و همدلی و کمک مومنانه به اقشار کم برخوردار، اجرا می شود.
وی افزود: در سطح استان سمنان ۷۶۹ موقوفه در سه سرفصل مربوط به طرح شمیم حسینی وجود دارد که در ایام ماه محرم با رعایت دستورالعملهای بهداشتی نسبت به اجرای نیات آنها اقدام می شود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان تصریح کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا و ایجاد محدودیت در برگزاری مراسم عزاداری سیدالشهدا(ع) در حسینیه ها، تکایا، بقاع متبرکه بر اساس دستورالعملهای بهداشتی، کلیه عواید موقوفات مرتبط با تعزیه داری، روضه خوانی و اطعام مرتبط، در جهت تهیه سبد غذایی و پخت غذای گرم در بین جامعه هدف به مصرف خواهدرسید.
وی عنوان کرد: دامنه اجرای طرح در مناطق جغرافیایی پیرامون بقاع متبرکه، مکانهای قید شده در وقفنامه، مناطق فقیرنشین ، حاشیه شهر و.. می باشد.
حجت الاسلام و المسلمین تدینی افزود: شیوع ویروس منحوس کوید-۱۹ و پروتکل های ستاد ملی مبارزه با کرونا در خصوص برگزاری مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) ما را بر آن داشت تا بیش از پیش به تقویت فعالیت در فضای مجازی تمرکز کنیم.
وی خاطرنشان کرد: در این طرح نیز مانند برنامه های اخیر، از ظرفیت روحانیون مستقر و مسئولین هیئات مذهبی برای تبیین طرح "شمیم حسینی" و همچنین بهره مندی از آنان جهت روضه خوانی و مداحی در برنامه های پیش رو بر بستر فضای مجازی استفاده خواهیم کرد.