کد خبر : 349144

تاریخ درج خبر : دوشنبه 7 مهر 1399
سازمان اوقاف و امور خیریه جمهوری اسلامی ایران
• عزت کشور وامدار خون شهیدان است/علاوه بر کتاب، اختراع و اکتشاف هم قابلیت وقف شدن دارند
حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی با بیان اینکه عزت امروز کشور وامدار خون شهیدان است، گفت: پاسداران و بسیجی‌ها خودشان را وقف آرمان‌های انقلاب کرده‌اند.
به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی؛ رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه صبح امروز (دوشنبه) در «آیین وقف کتب دانشگاه‌های سپاه پاسداران» که در دانشگاه امام حسین (ع) برگزار شد، با تاکید بر اینکه عزت امروز کشور وامدار خون شهیدان است، اظهار داشت: شهیدان بسیار زیرک بودند که خود را ابدی کردند.
 
وی با اشاره به جانفشانی‌های مدافعان حرم، گفت: این شهیدان از دفاع مقدس، درس ایثار آموختند و این بسیجیان برگ زرینی را در تاریخ ثبت کردند.
 
رئیس سازمان اوقاف با اشاره به اینکه در قرآن کریم، وقف به مفهوم لفظ نیامده است اما آیات زیادی در خصوص انفاق و صدقه و زکات به کار رفته است، تصریح کرد: روایاتی را در زمینه وقف داریم که عمدتا از امام یازدهم نقل شده که قائده فقهی وقف نیز از این روایات استنباط شده است.
 
خاموشی با بیان اینکه فقیهان ما آنچه را که قابلیت ارزش‌گذاری مالی داشته باشد را می‌گویند که قابلیت وقف شدن دارد، افزود: در گذشته حق تالیف، مالیتی در قبالش بذل نمی‌شد اما در زمان فعلی اینطور نیست؛ اگر از فقیهان سوال شود، حق تالیف را رد نخواهند کرد.
 
وی با تاکید بر اینکه پاسداران و بسیجی‌ها خودشان را وقف آرمان‌های انقلاب کرده‌اند، گفت: علاوه بر کتاب، اختراع و اکتشاف هم قابلیت وقف شدن دارند.
 
رئیس سازمان اوقاف در پایان خاطرنشان کرد: به فرماندهان سپاه پیشنهاد می‌کنم، در راستای کمک و حمایت‌ از جبهه مقاومت، موقوفاتی ایجاد شود.