کد خبر : 349193

تاریخ درج خبر : سه شنبه 8 مهر 1399
سازمان اوقاف و امور خیریه جمهوری اسلامی ایران
• پیشنهاد رئیس سازمان اوقاف برای وقف اختراعات در راستای مقابله با نظام سلطه
حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی گفت: وقف اختراعات و اکتشافات را به فرماندهان سپاه پاسداران و مسئولان دانشگاه امام حسین (ع) پیشنهاد دادم، زیرا این اختراعات برای مقابله با نظام سلطه بسیار موثر خواهد بود.
به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی؛ رئیس سازمان اوقاف در حاشیه «آیین وقف کتب دانشگاه‌های سپاه پاسداران» در جمع خبرنگاران اظهار کرد: وقف یک نیت معنایی و معنوی است و شخص اموال خودش را به جهت خیری معطوف می‌کند و مصرف آن را در آینده تعیین می‌کند.
 
وی با بیان اینکه اصطلاح فقهی وقف تحبیس العین و تسبیل المنفعه است، گفت: وقف علاوه بر اسلام در دیگر ادیان الهی هم وجود است.
 
رئیس سازمان اوقاف با اشاره به اینکه در دانشگاه امام حسین (ع) یک روشی باب شده تا تالیفات وقف شود، تصریح کرد: در این روش شخص واقف رابطه خودش را از لحاظ مالکیت این شی قطع می‌کند و آن را در اختیار توسعه فرهنگی و علمی دانشگاه قرار می‌دهد.
 
خاموشی افزود: متولی این فعالیت دانشگاه امام حسین (ع) است که باید این آثار را حفظ کند و برای بهره‌وری این آثار نیز فکر کند.
 
وی خاطرنشان کرد: فقیهان ما امروزه حق تالیف را تثبیت می‌کنند؛ یعنی می‌گویند تالیف می‌تواند یک اثر مالی داشته باشد، بنابراین می‌تواند تحبیس اصل و تسبیل منفعت شود.
 
رئیس سازمان اوقاف تاکید کرد: وقف اختراعات و اکتشافات را هم به فرماندهان سپاه پاسداران و مسئولان دانشگاه امام حسین (ع) پیشنهاد دادم، زیرا این اختراعات برای مقابله با نظام سلطه بسیار موثر خواهد بود.