کد خبر : 349763

تاریخ درج خبر : دوشنبه 21 مهر 1399
سازمان اوقاف و امور خیریه جمهوری اسلامی ایران
• موقوفه های حاشیه شهرها می‌توانند به اشتغال‌زایی برای حاشیه‌نشین‌ها کمک کنند / اساس وقف، نفع و آسایش مردم است
عضو شورای اسلامی شهر تهران در گفتگویی اساس وقف را نفع و آسایش مردم دانست و گفت: موقوفه های حاشیه شهر تهران می‌توانند تبدیل به کارگاه‌هایی برای اشتغال حاشیه‌نشین‌ها شوند و از این طریق در کاهش آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی که اغلب از عواقب بیکاری هستند،...
رئیس کمیته اقتصاد و تنظیم مقررات شورای شهر تهران در گفتگویی ضمن قدردانی از اثرات مثبت سازمان اوقاف و واقفان در جامعه گفت:  سازمان اوقاف و امور خیریه از قابلیت‌های بسیاری برخوردار است و می‌تواند در گشایش مشکلات و آسیب‌های جامعه بسیار موثر باشد. به عنوان مثال در شهرهایی مثل تهران، حفظ و گسترش فضای سبز یکی از اولویت‌هاست. 
 
سید محمود میرلوحی ادامه داد: سازمان اوقاف دارای املاک بسیاری در تهران است. زمین‌های اوقاف از درَکه تا ستارخان تا نعمت آباد و جنوب تهران پراکنده شده‌اند. بنابراین این سازمان می‌تواند در حفاظت از فضای سبز موجود در موقوفات و توسعه آن‌ها عملکردی تاثیرگذار داشته باشد. 
 
وی اضافه کرد: علاوه بر این، دیگر قابلیت‌های اوقاف را نیز نمی توان نادیده گرفت. مثلا موقوفات می‌توانند در حوزه حوزه خدمات عمومی به شدت اثرگذار باشند. 
 
میرلوحی با اشاره به وضعیت آموزش و پرورش در تهران اظهار داشت: در برخی از مناطق تهران مثل منطقه ۲۲ با کمبود شدید مدرسه مواجه هستیم و امکانات سازمان اوقاف و امور خیریه می‌توانند دانش‌آموزان را از شرایط فعلی خلاص کند. 
 
رئیس کمیته اقتصاد و تنظیم مقررات شورای شهر تهران مسئله اشتغال را دیگر حوزه نیازمند اوقاف دانست و گفت: امروز مهمترین مشکل تهران مسئله اشتغال و درآمدزایی است و اغلب ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی به دنبال بیکاری ایجاد شده‌اند. ساکنان حاشیه شهرها از خدمات محرومند. اوقاف امکانات فراوانی در این نقاط دارد و می‌تواند املاک وقفی را تبدیل به کارگاه‌هایی برای اشتغال کند. 
 
میرلوحی تاکید کرد: حاشیه شهرها از جمله تهران، در زمینه اشتغال، بهداشت، فضای سبز و ... دچار مشکل و کمبود هستند و هرچه امکانات اوقاف بیشتر صرف ارائه این خدمات و رسیدگی به جوانان شود، بهتر است.
 
وی تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از بنیادها و دستگاه‌ها منابعی را که در اختیار داشتند تبدیل به برج‌های عظیم کردند و اگرچه از این طریق یک درآمد ظاهری ایجاد شد اما دراصل کارشان اتلاف منابع بود. بین دستگاه‌ها مسابقه‌ای برای اتلاف منابع و برج‌سازی راه افتاده بود که برای آینده تهران بسیار پرهزینه است. 
 
عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با گلایه از این نهادها ادامه داد: واقفان شریفی که این منابع را وقف کرده‌اند، در گذشته اقدام به ساخت مدرسه، درمانگاه، زائرسرا، پل و نظایر آن می‌کردند و اصولا اساس وقف، نفع مردم بود. حتی زمانی که مدرسه علمیه ساخته می‌شد یا برای عزاداری امام حسین (ع) وقفی انجام می‌شد، هدف آسایش و خیر مردم بود.
میرلوحی در پایان خاطرنشان کرد: اوقاف می‌تواند در بهبود شرایط شهر تهران کمک شایان توجهی به حساب آید و شهرداری از هرگونه همکاری با این سازمان استقبال می‌کند.