کد خبر : 355382

تاریخ درج خبر : دوشنبه 20 بهمن 1399
سازمان اوقاف و امور خیریه جمهوری اسلامی ایران
• از ظرفیت کانون‌های مساجد در راستای ترویج فرهنگ وقف بهره‌مند شویم
حجت‌الاسلام خاکباز با اشاره به اینکه هدف همه ارکان مسجد همچون اوقاف و کانون‌های مساجد ضمن احیای عمران و آبادانی مسجد باید عمران و آبادانی فکر و اعتقادات مردم باشد گفت: علاقه‌مند هستیم از ظرفیت کانون‌های مساجد در راستای ترویج فرهنگ وقف بهره‌مند شویم.
به گزارش خبرنگار روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه از اهواز، «حجت‌الاسلام مرتضی خاکباز» در بازدید از خبرگزاری شبستان و دیدار با مدیر ستاد کانون‌های مساجد خوزستان اظهار کرد: خبرگزاری شبستان یکی از رسانه‌های فعال و شناخته شده در سطح استان است و در انعکاس اخبار و رویدادهای مختلف به ویژه در حوزه اوقاف و امور خیریه عملکرد خوب و قابل تقدیری دارد.
مدیرکل اوقاف خوزستان تصریح کرد: اداره اوقاف و امور خیریه از لحاظ حاکمیتی زیر نظر مقام معظم رهبری است اما در راستای امور اجرایی و جاری ارتباط مستقیم و قرابت و برادری با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و کانون‌های فرهنگی هنری دارند.
وی با بیان اینکه تولیت مساجد با اوقاف است و استقرار کانون‌های فرهنگی هنری در مساجد کمک شایانی به دستگاه وقف و فعالیت‌های مساجد کرده است افزود: در استان شورایی به نام شورای مساجد تشکیل شده که دستگاه‌هایی چون اوقاف، سازمان تبلیغات اسلامی و ... عضو آن هستند.
حجت‌الاسلام خاکباز با اشاره به اینکه جای کانون‌های مساجد به عنوان یکی از ارکان مسجد در این شورا خالی است اضافه کرد: پیشنهاد دادیم کانون‌های فرهنگی هنری مساجد نیز به عنوان یکی از اعضا به عضویت این شورا دربیاید.
وی ابراز کرد: کانون‌های مساجد فعالیت‌های نرم‌افزاری خوبی در حوزه‌های دینی، فرهنگی و هنری مساجد دارند و کارهای سخت‌افزاری مساجد همچون ساخت و ساز، مرمت، اخذ مالکیت رقبات و ... نیز بر عهده اوقاف و امور خیریه است و هر رکن مسجد به خوبی اقدامات خود را انجام می‌دهد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خوزستان با بیان اینکه هدف همه ارکان مسجد همچون اوقاف، کانون‌های مساجد ضمن احیای عمران و آبادانی مسجد باید عمران و آبادانی فکر و اعتقادات مردم باشد عنوان کرد: وظیفه ما در مسجد تربیت اذهان مردم و قشر مسجدی و جذب اقشار غیرمسجدی با برگزاری برنامه‌های فرهنگی، هنری و اعتقادی در چارچوب اسلام است.  
وی با اشاره به اینکه اعتقاد دارم که مدیر کانون‌هی مساجد نیز باید یکی از اعضای ثابت هیئت امنای مسجد باشد بیان کرد: در کلانشهر اهواز مساجد به‌نام و مطرحی داریم که می‌توانیم از ظرفیت کانون‌های مساجد در راستای کمک به هیئت امنا استفاده کرد.
حجت‌الاسلام خاکباز با بیان اینکه اوقاف و امور خیریه استان این آمادگی را دارد که هر کجا مشکلی از بابت فضای فعالیت‌های کانون‌های مساجد وجود داشته باشد، این فضا را برای آنها فراهم کند یاد آور شد: علاقه‌مند هستیم از ظرفیت کانون‌های مساجد در راستای ترویج فرهنگ وقف بهره‌مند شویم.
«حجت‌الاسلام مرتضی همت‌پور» نیز اظهار کرد: خبرگزاری شبستان خوشبختانه در انعکاس اخبار مختلف فعالیت‌های خوبی را دارد و اخبار حوزه دین، فرهنگ، معارف و قرآنی را در اولویت فعالیت‌های خود قرار داده و ارتباط خوبی با دستگاه‌های مختلف از جمله اوقاف و امور خیریه دارد.
مدیر ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خوزستان با اشاره به اینکه در استان خوزستان یک‌هزار و ۱۰۰ کانون فرهنگی هنری فعالیت دارند که از این تعداد یک هزار و ۴۳ کانون زیر پوشش ستاد استانی و آبادان و خرمشهر زیر پوشش منطقه آزاد اروند است.
وی با بیان اینکه اوقاف و امور خیریه یکی از متولیان مساجد تصریح کرد: اساسنامه کانون‌های مساجد سال گذشته از سوی رئیس جمهور امضا و به دستگاه‌ها ابلاغ شد و ۹ دستگاه فرهنگی خوزستان از جمله اوقاف و امور خیریه استان از اعضای شورای سیاست‌گذاری کانون‌های مساجد هستند.