کد خبر : 356995

تاریخ درج خبر : شنبه 30 اسفند 1399
سازمان اوقاف و امور خیریه جمهوری اسلامی ایران
• پیام رئیس سازمان اوقاف به مناسبت فرا رسیدن عید نوروز/اوقاف از آن مردم است و روز به روز مردمی‌تر خواهد شد
حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در پیامی با اشاره به مهمترین تحولات ایجاد شده در این سازمان در دو سال اخیر فرا رسیدن عید سعید نوروز را تبریک گفت و از تلاشهای کارکنان این سازمان تقدیر و تشکر کرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه در متن این پیام تبریک نوروزی آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا

سال 1399 به پایان رسید و ایران اسلامی در بحبوحه همه‌گیری کرونا با انواع و اقسام تحریم‌های ظالمانه دست و پنجه نرم کرد و هرگز مغلوب جنگ تمام عیار اقتصادی با نظام سلطه و طاغوت بزرگ نشد چنانکه در تاریخ صدر اسلام نیز محاصره شعب ابی‌طالب و تحریم همه‌جانبه نه تنها مسلمانان را به زانو درنیاورد بلکه باعث آشکار شدن عظمت فرهنگ نوپدید اسلام در جهان شد.

سازمان اوقاف و امور خیریه نیز به سهم خود به منظور کمک به اقتصاد کشور در شرایط تحریم در دو سال اخیر با تمام ظرفیت به برنامه‌ریزی و انجام فعالیت‌هایی همچون نصب امین برای موقوفات، جلوگیری از فروش موقوفات، ارتقای بهره‌وری اقتصادی موقوفات، حمایت ویژه از دانش بومی  و شرکت‌های دانش‌بنیان و احیا و ساماندهی امور خیریه پرداخته است. 

نصب امین و واگذاری اداره شئون موقوفات به مردم طبق قانون ماده ۵ قوانین اوقاف انجام شده است.این کار یکی از مهم‌ترین تحولات سازمان اوقاف و امور خیریه است چرا که قانون‌گذار نصب امین را با دقت نظر برای کمک به جریان حفظ عین، افزایش نظارت بر نیات واقفین مجاز دانسته است. هدف اصلی از نصب امین افزایش بهره‌وری موقوفات است. این روند دوری از تصدی‌گری و واگذاری امور به مردم همچنان ادامه خواهد داشت و روز به روز بیشتر خواهد شد چرا که اوقاف از آن مردم است.

همچنین در سال 99 از محل عواید موقوفات و با مشارکت مردم و محوریت بقاع متبرکه حدود یک میلیون و ششصدهزار بسته معیشتی در بین مردم توزیع شد که امسال نیز این فعالیت در مناسبت‌های مختلف ادامه خواهد داشت.

در سالی که گذشت بر اساس بیانیه مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب اسلامی و تاکید معظم له بر اهمیت پرداختن به علم و دانش سازمان اوقاف با تمام ظرفیت خود با هدف تولید دانش بومی و رونق تولید به حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان ادامه داد که دستاوردهای آن در زمانی مقتضی اطلاع رسانی خواهد شد.

در زمینه اجرای نیات واقفان و بهره‌مندی مردم عزیز کشورمان از عواید موقوفات نیز سال 99 سال بسیار پر برکتی بوده و با رشد 52 درصدی نسبت به سال گذشته در این زمینه همراه بوده است.

تاسیس مرکز امور خیریه و راه اندازی شبکه امور خیریه در سراسر کشور با هدف پررنگ شدن و ساماندهی فعالیتهای خیریه انجام شده است که در سال جدید ان شا الله ثمرات و برکات آن را بیش از پیش خواهیم دید.

این جانب از تلاشهای کارکنان خدوم سازمان اوقاف در سال اخیر تقدیر و تشکر می‌کنم  و ضمن آرزوی سلامتی برای تمام اقشار مردم عزیز کشورم ،فرا رسیدن عید نوروز را تبریک می‌گویم و امیدوارم سال جدید مصداق بارز " حول حالنا الی احسن الحال" برای همه ما باشد.

سید مهدی خاموشی