کد خبر : 358969

تاریخ درج خبر : یک شنبه 19 اردیبهشت 1400
سازمان اوقاف و امور خیریه جمهوری اسلامی ایران
• برگزاری نخستین جلسه کارگروه حمایت از محصولات فرهنگی در سازمان اوقاف
نخستین جلسه کارگروه حمایت از محصولات فرهنگی با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و نمایندگانی از بخش‌های مختلف این سازمان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، در ابتدای این جلسه که با حضور حجت‌الاسلام غلامرضا عادل معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه، رضا مععمی مقدم مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های مردمی، حسین قشقایی رئیس مرکز پژوهشی وقف و نمایندگانی از بخش‌های مختلف سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد، حجت‌الاسلام محمدکاظم موسوی متقی دبیر کارگروه حمایت از محصولات فرهنگی اظهار کرد: سازمان اوقاف و امور خیریه همیشه به‌دلیل وجود منابع مختلف مدنظر اصحاب فرهنگی کشور برای حمایت بوده است؛ موسسات فرهنگی مختلف و افراد خاص تقاضای کمک از ما را داشته‌اند که اگر در این حمایت‌ها ساز و کار صحیحی وجود داشته باشد، می‌توانیم به‌صورت منطقی جوابگوی حمایت یا عدم حمایت باشیم.

وی تصریح کرد: در دوره مدیریت فعلی سازمان این حمایت‌ها شکل گرفته و کارها به معاونت فرهنگی ارجاع شده است؛ باید در این کارگروه ساز و کاری طراحی شود که منابع موقوفات به نحو احسن و به اندازه هزینه شود و از افرادی که واقعا استحقاق حمایت دارند، حمایت شوند.

در بخش دیگری از این جلسه، حسین قشقایی رئیس مرکز پژوهشی وقف تاکید کرد: حمایت از محصولات فرهنگی مبنا و الزام قانونی دارد که باید منتهی به دستورالعمل شود؛ در بند ۶ ماده ۱ و ماده ۸ قانون تشکیلات و اختیارات سازمان اوقاف بیان شده است.

مععمی مقدم مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان اوقاف نیز در این جلسه گفت: اگر ما حمایت درستی از اهل علم داشته باشیم، قطعا از جایگاه علم هم صیانت کرده‌ایم؛ ما باید ضمن حمایت از نویسندگان و تولیدکنندگان، جنبه هدایتی هم داشته باشیم یعنی اولویت‌ها را اعلام کنیم تا هدایت گفتمان فاخر نیز تقویت شود.

در ادامه نخستین جلسه کارگروه حمایت از محصولات فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه، نمایندگان بخش‌های مختلف سازمان به بیان نظرات و پیشنهادات پرداختند.

در پایان و در جمع‌بندی جلسه، حجت‌الاسلام عادل معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌کنیم پیش‌نویس دستورالعمل کارگروه حمایت از محصولات فرهنگی با رعایت نکاتی همچون تعیین شاخص‌ها و اطلاع از منابع تهیه شود و در اختیار اعضا قرار گیرد تا منتهی به دستورالعمل کارگروه حمایت از محصولات فرهنگی شود.