کد خبر : 359025

تاریخ درج خبر : سه شنبه 21 اردیبهشت 1400
سازمان اوقاف و امور خیریه جمهوری اسلامی ایران
• اجرای طرح زیتون کاری در ۲۸۰ هکتار از اراضی موقوفه طارم در استان زنجان
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان از اجرای طرح‌های سرمایه‌گذاری در قالب اجرای طرح کاشت زیتون در اراضی موقوفه روستای ته‌دره شهرستان طارم خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف امور خیریه از زنجان، کرمی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان گفت: علاوه بر اجرای نیات واقفین، ارتقاء بهره‌وری و سرمایه‌گذاری در موقوفات، همواره از رویکرد‌های مهم اوقاف بوده که در این راستا چهار طرح سرمایه‌گذاری در استان زنجان به تصویب رسیده که از جمله آن‌ها می‌توان به موقوفه انبار در ابهر با کاربری تجاری مسکونی، ساخت ۵۲ واحد مسکونی در طارم و سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری روستای خراسانلو اشاره کرد.
او کاشت زیتون در موقوفه ۴۰۰ هکتاری روستای ته‌دره طارم را یکی از پروژه‌های مهم اوقاف و امور خیریه در بخش سرمایه‌گذاری اعلام کرد و گفت: ۲۸۰ هکتار از این اراضی با اعتباری بالغ بر ۶۴ میلیارد تومان زیر کشت زیتون خواهد رفت و تاکنون ۱۸ میلیارد تومان برای اجرای این طرح هزینه شده است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با اشاره به اینکه تاکنون برای ایجاد زیرساخت‌هایی از جمله اخذ مجوز بهره‌برداری از پنج حلقه چاه با دبی ۲۵۰ لیتر برثانیه، پنج کیلومتر لوله‌گذاری و احداث استخر خاکی اقدام شده است، گفت: وجود این امکانات، بستر اجرای طرح‌های دیگر از جمله دامپروری صنعتی و پرورش ماهی را نیز فراهم می‌کند.
کرمی ادامه داد: اجرای این طرح زمینه اشتغالزایی مستقیم برای ۱۰۰ نفر را فراهم خواهد کرد و ایجاد صنایع تبدیلی در کنار این مجموعه می‌تواند به اشتغال غیرمستقیم و رونق اقتصادی مجموعه نیز کمک کند.
او افزود: با اجرای طرح درخت‌کاری زیتون در سال پنجم بهره‌برداری از آن، ۶ میلیارد تومان و در سال دهم ۲۶ میلیارد تومان درآمد حاصل خواهد شد.
کرمی گفت: روستای ته‌دره در ۱۵ کیلومتری شهر آب‌بر واقع شده و شش دانگ موقوفه است و در کنار همین روستا یکی از امامزادگان واجب‌التعظیم مدفون است که اجرای طرح‌های اقتصادی، برکات زیادی برای اهالی روستا به  ارمغان خواهد آورد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان برداشت اطلاعات رقبات معدنی را از دیگر فعالیت‌های اداره کل اوقاف و امور خیریه زنجان برشمرد و گفت: در روستای خراسانلو از توابع ابهر ۱۷ معدن در اراضی موقوفه داریم که ۱۰ مورد غیرفعال و ۷ معدن فعال است و بهره‌برداری از این معادن در دست بخش خصوصی بوده که در این راستا اوقاف ورود کرده تا سهم موقوفه پرداخت شود.