کد خبر : 359194

تاریخ درج خبر : شنبه 25 اردیبهشت 1400
سازمان اوقاف و امور خیریه جمهوری اسلامی ایران
• «تقویت بُعد اجتماعی بقاع متبرکه» و «فعالیت‌های فرهنگی در فضای مجازی»؛ فرصت‌های مغتنم سازمان اوقاف در رمضان 1400
برنامه‌های سازمان اوقاف و امور خیریه در رمضان 1400 در حالی برگزار شد که اجرای برنامه‌های مختلف برای دومین سال متوالی، تحت تاثیر شیوع ویروس منحوس کرونا قرار گرفته بود؛ اما شاید بتوان گفت که همین محدودیت‌ها، تبدیل به فرصت‌های مغتنمی برای این شده است.
به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، این سازمان طی سال‌های اخیر همزمان با ماه مبارک رمضان طرح «ضیافت الهی» را با هدف ایجاد فضای انس با قرآن کریم، نشر معارف دینی و ایجاد فضای معنوی و همچنین اجرای نیت واقفین خیراندیش برگزار کرده است.

برنامه‌های سازمان اوقاف و امور خیریه در رمضان 1400 در حالی برگزار شد که اجرای برنامه‌های مختلف برای دومین سال متوالی، تحت تاثیر شیوع ویروس منحوس کرونا قرار گرفته بود؛ اما شاید بتوان گفت که همین محدودیت‌ها طی دو سال اخیر تبدیل به فرصت‌های مغتنمی برای سازمان اوقاف و امور خیریه شده است.

در واقع محدودیت‌های کرونایی بوجود آمده باعث شد تا سازمان اوقاف و امور خیریه بیش از پیش با محوریت بقاع متبرکه و امامزادگان بر روی فعالیت‎‌های اجتماعی تمرکز کند و طرح «ضیافت همدلی» را برگزار کرد.

سازمان اوقاف و امور خیریه در رمضان سال جاری توانست در قالب طرح «ضیافت همدلی» تمامی عواید موقوفات مرتبط با تعزیه‌داری، روضه‌خوانی و اطعام مرتبط با ماه مبارک رمضان را در جهت تهیه سبد غذایی و پخت غذای گرم در بین جامعه هدف به مصرف برساند؛ این سازمان با اجرای طرح «ضیافت همدلی» ۱۱۰ هزار بسته غذایی را در بین مجاورین (بقاع متبرکه، موقوفات مقید به مکان)، سکونت‌گاه‌های غیررسمی، حاشیه شهر و.. توزیع کرد.

در کنار این فعالیت‌های اجتماعی، فعالیت‌های فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه در ماه مبارک رمضان نیز تعطیل نشد بلکه این برنامه‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و در شرایطی به‌صورت غیر حضوری و با استفاده از ظرفیت فضای مجازی اجرا شد.

یکی از فعالیت‌های فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه بحث تبلیغ بود که امسال این امر مهم با محوریت فضای مجازی و در پیام‌رسان‌های مختلف اجرا شد؛ بطوریکه در ماه مبارک رمضان سال جاری 750 حکم تبلیغ برای مُبلغین صادر شد که 400 نفر از این مبلغین فعالیت تبلیغی خودشان را از فضای مجازی انجام دادند.

در کنار فعالیت مُبلغین، بقاع متبرکه نیز همچون ماه‌های رمضان سال‌های قبل، برنامه‌ها را پر شور اما با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار کرد؛ ویژه‌برنامه‌های وفات حضرت خدیجه، ولادت امام حسن مجتبی (ع)، شبه‌های قدر و نماز عید فطر با حضور مردم مومن درامامزادگان و بقاع متبرکه سراسر کشور برگزار شد.

پر واضح است در کنار محدودیت‌های مختلف در برگزاری و اجرای برنامه‎ها در رمضان 1400، باید «تقویت بُعد اجتماعی بقاع متبرکه» و «فعالیت‌های فرهنگی در فضای مجازی» را به‌عنوان فرصت‌های مغتنم سازمان اوقاف و امور خیریه در ماه مبارک رمضان سال جاری در نظر گرفت.