کد خبر : 361842

تاریخ درج خبر : چهارشنبه 12 خرداد 1400
سازمان اوقاف و امور خیریه جمهوری اسلامی ایران
• هنری که می‌تواند زنان سرپرست خانوار را شاغل کند/ سازمان‌ها چگونه می‌توانند به توانمندسازی نیازمندان کمک کنند؟
برگزارکنندگان «نمایشگاه گروهی زرخانه طهران» به بیان نکاتی پرداختند که اگر عملیاتی شود، می‌تواند به توانمندسازی نیازمندان و اشتغال زنان سرپرست خانوار بیانجامد.
به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، «نمایشگاه گروهی زرخانه طهران» چهارم خرداد ماه فعالیتش را در گالری هنرهای ملی ایران (هماسا) واقع در کاخ سعدآباد آغاز کرد؛ این نمایشگاه تا هشتم خرداد ماه میزبان علاقه‌مندان به حوزه جواهر و زیورآلات بود.

نکته قابل توجه در برگزاری این نمایشگاه، ارائه کارها و محصولات هنرجویان «زرخانه طهران» بود؛ هنرجویانی که پس از سال‌ها تلاش در این عرصه، توانستند با کمک و پشتیبانی اساتید خود، فرصتی را برای ارائه هنرشان پیدا کنند.

در حاشیه برگزاری «نمایشگاه گروهی زرخانه طهران» با برگزارکنندگان این نمایشگاه به گفت‌‌وگو پرداخته‌ایم.

نوید یگانه پویا «مدیر نمایشگاه گروهی زرخانه طهران» که جواهرسازی شغل خانوادگی‌اش است و 25 سال می‌شود که در زمینه جواهرسازی فعالیت می‌کند، اظهار کرد: 6 سال به‌صورت محدود و سنتی در کارگاه به فعالیت آموزشی مشغول بودم؛ چهار سال است که به‌صورت آموزشگاهی و در قالب موسسه در حوزه آموزش فعال هستم؛ ابتدا با موسسه آموزشی علوم و فنون کیش همکاری داشتیم و اکنون در زرخانه طهران فعال هستیم و به علاقه‌مندان آموزش می‌دهیم.

وی تصریح کرد: طی این سال‌ها بیش از 600 نفر را در زمینه جواهرسازی و زیورآلات آموزش داده‌ایم؛ البته اشخاصی هم بودند که در دوره‌های کوتاه‌مدت و چند روزه ما که اصطلاحا به آن ورک‌شاپ (کارگاه آموزشی) می‌گویند با هدف توانمندسازی و به‌روزرسانی مهارت‌هایشان شرکت کردند؛ نکته مهم این بوده که فعالیت‌های ما صرفا آموزشی نبوده است؛ همانطور که مستحضر هستید ما تا انتها با هنرجویانمان هستیم؛ یعنی ابتدا بحث آموزش را داریم و سپس کمک می‌کنیم تا کارهای هنری خودشان را ارائه دهند و توانمند شوند.

مدیر نمایشگاه گروهی زرخانه طهران درباره هدف برگزاری این نمایشگاه گفت: ما در نمایشگاه گروهی زرخانه طهران تلاش کردیم، محیطی را فراهم کنیم تا هنرجویانی که آموزش دیده‌اند، بتوانند کارهای هنری خود را ارائه کنند؛ این فرصت مناسبی برای آنها شد تا بتوانند محصولات خود را عرضه کنند تا از این طریق خودشان را معرفی کنند.

یگانه پویا با اشاره به اینکه هنر زیورآلات، یک هنر پنج هزار ساله است، افزود: این هنر به‌واسطه تکنیک‌های زیادی که دارد، نیازمند ارتقای دانش است؛ بحث طلاسازی یا زیورسازی یا شاخه‌های مختلفش در گذشته به‌صورت سنتی یعنی پدر به پسر آموزش داده می‌شد و بسیار محدود بود؛ طی سال‌های اخیر با توجه به تقاضای علاقه‌مندان به‌ویژه بانوان برای یادگیری این هنر، بر آن شدیم تا آموزش را مدنظر قرار دهیم.

وی با بیان اینکه فعالیت در این رشته هنری در محیط‌های کوچک نیز امکان‌پذیر است، تاکید کرد: با بازگشایی محیط آموزشی، این امکان ایجاد شد تا بانوان در محیطی امن، آموزش ببینند؛ بنابراین با توجه به استقبال بانوان و راه‌اندازی محیط آموزشی، تمرکزمان را بر روی توانمندسازی بانوان قرار دادیم.

مدیر نمایشگاه گروهی زرخانه طهران با تاکید بر آموزش هنری زنان سرپرست خانوار، تصریح کرد: خیلی تلاش کردیم در بحث آموزش زنان سرپرست خانوار که به درآمدزایی آنها نیز منجر می‌شود، ورود کنیم اما این مسئله نیازمند حمایت از سوی دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف است؛ در نمایشگاه‌هایی که در شهرهای مختلف برگزار کردیم، پیشنهادهایی برای آموزش به زندانیان (زنان زندانی)، زنان سرپرست خانوار و حتی کودکان کار داشته‌ایم اما مجددا می‌گویم که نیازمند حمایت سازمان‌ها هستیم.

یگانه پویا درخصوص استفاده از ظرفیت چنین نمایشگاه‌هایی برای کارهای خیر و عام‌المنفعه گفت: ما تاکنون نمایشگاه‌های زیادی را برگزار کرده‌ایم که درصدی قابل توجهی از سود کارها را برای امور خیریه اختصاص داده‌ایم؛ زمانیکه بحث خیریه هم می‌شود، علاقه‌مندان به فعالیت‌های هنری و کارهای خیر حمایت می‌کنند؛ هر نمایشگاه خیریه‌ای که برگزار می‌شود هم برای هنرمندان به‌دلیل دیده شدنشان موثر است و هم برای امور خیر، موثر خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: با حمایت از سوی سازمان‌های مختلف می‌توانیم هم در زمینه برگزاری نمایشگاه‌های خیریه و هم در زمینه آموزش‌های هنری به نیازمندان و افراد بی بضاعت فعال باشیم.

در بخش دیگری از این گفت‌وگو مینا هاشمی «مدرس نمایشگاه گروهی زرخانه طهران» که هفت سال است در حوزه آموزش ساخت زیورآلات فعال است، هدف از برگزاری این نمایشگاه را معرفی و ارائه کارهای هنرجویانی عنوان کرد که سال‌ها در زمینه هنری فعال هستند.

وی با بیان اینکه نزدیک 400 اثر هنری از 12 هنرجو در حوزه‌های ملیله‌کاری، قلم‌زنی، مخراج‌کاری و ... در نمایشگاه گروهی زرخانه طهران در معرض نمایش گذاشته شد، گفت: این هنرجویانی که آثارشان را در این نمایشگاه عرضه کرده‌اند، اکنون برند خودشان را دارند.

مدرس نمایشگاه گروهی زرخانه طهران با اشاره به برگزاری نمایشگاه خیریه در استان سیستان و بلوچستان، تاکید کرد: از ظرفیت چنین نمایشگاه‌هایی می‌توان در فعالیت‌های خیریه استفاده کرد؛ یکی از اهدافمان این است که در حوزه آموزش صنایع‌دستی به زنان سرپرست خانوار ورود کنیم؛ ما می‌توانیم هم در آموزش و هم در فروش آثار به افراد نیازمند و کم برخوردار مثل کودکان کار کمک کنیم.

علی مقامی سرپرست گالری هنرهای ملی ایران «هماسا» نیز در بخش دیگری از این گفت‌وگو با بیان اینکه رویکرد ما، رویکرد حمایتی از هنرمندان حوزه صنایع‌دستی است، افزود: نکته مهم در برگزاری نمایشگاه گروهی زرخانه طهران این بود که هفت نفر از افرادی که آثارشان را در این نمایشگاه عرضه کردند، نمایشگاه اولی بودند.

وی با اشاره به ظرفیت چنین نمایشگاه‌هایی در زمینه امور خیریه، تصریح کرد: قبل از عید نوروز در سیستان و بلوچستان نمایشگاهی را با همکاری انجمن تالاسمی این استان برگزار کردیم؛ اعلام آمادگی می‌کنیم که روستاها و مناطق محروم اولویت ما هستند.

سرپرست گالری هنرهای ملی ایران «هماسا» با مهم خواندن توانمندسازی مناطق محروم، تاکید کرد: می‌توانیم در بحث آموزش‌های بلندمدت، برگزاری ورک‌شاپ‌های کوتاه‌مدت و عرضه محصولات به اقشار ضعیف جامعه کمک کنیم.

مقامی در پایان یادآور شد: ما در این محیط، حمایت از هنرمندان را اولویت خودمان قرار داده‌ایم؛ اگر دستگاه یا سازمانی بحث حمایت از هنرمندان را مدنظر قرار داده است، می‌توانیم در قالب تفاهم‌نامه با یکدیگر همکاری داشته باشیم.

براساس گفت‌وگوهای انجام شده با برگزارکنندگان «نمایشگاه گروهی زرخانه طهران»، پرواضح است که اگر حمایت‌های مناسبی از این قبیل آموزش‌های هنری انجام شود، می‌تواند به اشتغال و در نتیجه توانمندسازی نیازمندان بیانجامد؛ سازمان‌های مختلف می‌توانند با سرمایه‌گذاری در این خصوص هم در زمینه فعالیت‌های خیرخواهانه فعال باشند و هم در زمینه تولید و ایجاد اشتغال، حرفی برای گفتن داشته باشند.