کد خبر : 365782

تاریخ درج خبر : دوشنبه 22 شهریور 1400
سازمان اوقاف و امور خیریه جمهوری اسلامی ایران
• خدمات اجتماعی امامزادگان در دوران شیوع ویروس کرونا با شعار «بقاع تعطیل نیست» ادامه دارد
مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه به تشریح خدمات اجتماعی امامزادگان و بقاع متبرکه در دوران شیوع ویروس کرونا پرداخت.
به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، رضا معممی مقدم مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های این سازمان درباره ارائه خدمات اجتماعی امامزادگان و بقاع متبرکه در دوران شیوع ویروس کرونا اظهار کرد: امامزادگان و بقاع متبرکه در دوران شیوع ویروس کرونا و در زمان تعطیلی اماکن مذهبی با شعار «بقاع تعطیل نیست» خدمات اجتماعی ارزشمندی را ارائه داده‌اند که این خدمات هنوز هم ادامه دارد.
وی ادامه داد: اجرای طرح «آرامش بهاری» در حوزه خیمه‌های معرفت به برپایی ایستگاه‌های سلامت تغییر کرد و در 279 بقعه کارگاه‌های تولید ماسک و لباس راه‌اندازی شد؛ بقاع متبرکه و امامزادگان در این مدت با تولید ماسک و طبخ غذا برای کادردرمانی بیمارستان‌ها و گروه‌های جهادی، خدمات ارائه می‌کردند.
مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: در ابتدای شیوع ویروس کرونا با توجه به اینکه گروه‌های جهادی در قالب مُبلغین نمی‌توانستند، خدمات‌رسانی کنند در زمینه تغسیل و تدفین اموات کرونایی کمک‌هایی را انجام دادند؛ همچنین در بیمارستان‌هایی که کمبود نیرو وجود داشت، توزیع دارو و پشتیبانی از سوی خدام افتخاری و مُبلغان صورت گرفت؛ در اغلب بقاع متبرکه استان‌ها نیز موکب راه‌اندازی شد و غذای نذری تبرکی توسط این مراکز پخش شد.
معممی مقدم افزود: تاکنون تعداد 28 میلیون و 530 هزار و 73 عدد ماسک تولید شده که از این تعداد 22 میلیون و 355 هزار و 473 عدد بین مردم توزیع شده و تعداد 6 میلیون و 174 هزار 600 عدد ماسک نیز در اختیار بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه 62 هزار و 270 دست گان تولید شده که به‌صورت رایگان بین بیمارستان‌ها توزیع شده است، گفت: تعداد 10 میلیون 179 هزار 188 پرس غذای گرم در بین بیمارستان‌ها و نقاهتگاه‌ها توزیع شده است؛ همچنین 3 هزار و 249 تخته پتو  و ملحفه در اختیار بیمارستان‌ها قرار داده شده است.
مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه یک هزار و 425 چرخ خیاطی در تولیدی‌ها استفاده شده که بالای 90 درصد آنها توسط خیرین تهیه شده است، یادآور شد: میزان توزیع محلول ضدعفونی‌کننده بین مردم و مراکز درمانی (وایتکس، الکل و ...) 2 میلیون و 625 هزار و 565 لیتر بوده است.
معممی مقدم تاکید کرد: با توجه به درخواست هلال احمر 135 هزار و 49 تخت به‌صورت بالقوه و بالفعل برای نقاهتگاه و پذیرش بیماران کرونایی در بقاع متبرکه در شرایط بحرانی آماده و فراهم شده است.
وی با بیان اینکه تعداد 300 قلم کالا و تجهیزات پزشکی اعم از کپسول اکسیژن، دستگاه ونتیلاتور، دستگاه پلاسما فریز، دستگاه ضدعفونی و تب‌سنج تهیه و در مراکز درمانی توزیع شده است، خاطرنشان کرد: حدود 3 میلیارد تومان هزینه دارو و درمان به بیماران کرونایی و 6 میلیارد تومان کمک نقدی به بیمارستان‌های درگیر کرونا پرداخت شده است.