کد خبر : 366699

تاریخ درج خبر : چهارشنبه 14 مهر 1400
سازمان اوقاف و امور خیریه جمهوری اسلامی ایران
• «وقف علمی» یکی از راه‌های همراهی با رهبر معظم انقلاب اسلامی در اعتلای ایران است
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه باید پشتوانه‌های مالی ماندگاری برای تحقیقات علمی فراهم کرد که بهترین آنها وقف است، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی پرچم علم و دانش و دانایی را برافراشته‌اند و نباید اجازه بدهیم ایشان تنها بمانند، یکی از راه‌های...
به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت‌الاسلام عباس اسکندری مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم اظهار کرد: ضروری است با توجه به نیازهای روز جامعه، بیش از اینها برای ترویج و تبلیغ »وقف» به‌خصوص وقف‌هایی که ناظر به مسائل اساسی هستند، تلاش کنیم.
 
وی با اشاره به اینکه هزینه‌های جاری اداره اوقاف از محل منابع دولتی است و برای این موارد هم از عواید موقوفات استفاده نمی‌شود، تاکید کرد: وضع موقوفات استان قم نسبت به سایر استان‌ها تقریبا مناسب است چراکه در طول تاریخ، مردم قم اهمیت زیادی برای وقف قائل بوده‌اند.
 
مدیرکل اوقاف و امور خیریه قم با بیان اینکه رعایت همه جهات شرعی و قانونی وقف بر کارشناسان و مدیران این اداره لازم است، افزود: اوقاف امین واقفان است و حق هیچگونه دخل و تصرف در موقوفات را ندارد.
 
حجت‌الاسلام اسکندری با تاکید بر تقویت فرهنگ وقف در جامعه، تصریح کرد: آنقدر که مشغول موقوفات شده‌ایم در زمینه تبلیغ برای وقف‌های جدید کار نکرده‌ایم و این امر باید با فعالیت‌های بیشتر جبران شود.
 
وی یادآور شد: لازم است از راه‌های مختلف ازجمله فضای مجازی برای نهادینه کردن مسئله وقف در جامعه استفاده کنیم و واقفان را به‎‌سمت وقف براساس نیازهای روز سوق دهیم.
 
مدیرکل اوقاف و امور خیریه قم خواستار توجه به وقف در متون درسی شد و افزود: از زمانیکه شیوع کرونا در جامعه شدت گرفت، ظرفیت‌های موقوفات در قم مورد بررسی قرار گرفتند تا بتوانیم بیشترین بهره‌وری را داشته باشیم؛ نخستین مورد تامین دارو و درمان بیماران نیازمند بود که در همین راستا، رزمایش سلامت با همکاری بسیج جامعه پزشکی استان قم و با محوریت بقاع متبرکه در چندین مرحله اجرایی شد.
 
حجت‌الاسلام اسکندری تصریح کرد: در طول این مدت علاوه بر ویزیت بدون هزینه، داروی رایگان هم برای بیماران نیازمند خریداری و هزینه عمل‌های جراحی و بستری در بیمارستان هم از محل عواید موقوفات تامین شد، علاوه بر این برخی تجهیزات پزشکی هم خریداری شد و در اختیار مراکز درمانی قرار گرفت.
 
وی به آزادی زندانیان جرایم غیرعمد از محل عواید موقوفات اشاره کرد و گفت: در طول سال گذشته ده‌ها نفر از این افراد طی هماهنگی با دادگستری کل استان قم به جمع خانواده بازگشتند و این روند همچنان ادامه دارد.
 
مدیرکل اوقاف و امور خیریه قم با بیان اینکه تهیه و توزیع 200 هزار پرس غذای گرم بین نیازمندان از دیگر اقداماتی بوده که با همکاری خیرین و از محل عواید موقوفات در استان قم انجام شده است، خاطرنشان کرد: تخفیف اجاره برای کسبه‌ شاغل در مغازه‌های استیجاری اوقاف از دیگر اقداماتی بوده که در دوران شیوع کرونا انجام شده است.
 
حجت‌الاسلام اسکندری با اشاره به هزینه‌کرد 19 میلیارد تومانی در طول دو سال گذشته برای انجام امور خیریه از محل عواید موقوفات در قم، تصریح کرد: امروز به برکت پیروزی انقلاب اسلامی در نظامی که ولی‌فقیه جامع‌الشرایط در رأس آن حضور دارد، موقوفات بسیاری احیاء شده‌اند و در مسیر صحیح و مطابق نیت واقفان از آنها استفاده می‌شود.
 
وی با اشاره به اینکه حفظ عین موقوفات و اجرای امینانه نیت واقفان، دو وظیفه محوری سازمان اوقاف است و البته بر این مسئله نظارت جدی هم وجود دارد، تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی پرچم علم و دانش و دانایی را برافراشته‌اند و نباید اجازه بدهیم ایشان تنها بمانند، یکی از راه‌های همراهی با ایشان در این زمینه هم می‌تواند وقف علمی باشد.
 
مدیرکل اوقاف و امور خیریه قم در پایان یادآور شد: حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی، نیازمند پشتوانه است و وقف‌های علمی می‌توانند این پشتوانه را به‌خوبی فراهم کنند و به این ترتیب در آینده، شاهد تحولات چشمگیری خواهیم بود زیرا اگر حوزه پژوهش را متکی به منابع دولتی بدانیم، با کاهش قیمت یا فروش نفت، مشکلات جدی به وجود می‌آید، بنابراین باید پشتوانه‌های مالی ماندگاری برای تحقیقات علمی فراهم کرد که بهترین آنها وقف است.