کد خبر : 366841

تاریخ درج خبر : جمعه 16 مهر 1400
سازمان اوقاف و امور خیریه جمهوری اسلامی ایران
• جایزه البرز نقش مهمی در اعتلای هویت ملی کشورمان دارد/ برگزیدگان جایزه البرز ۱۴۰۰ دانش آموزی، آبان ماه تقدیر می‌شوند
مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز و دبیر کل جایزه البرز تاکید کرد : امروز جایزه البرز نقش مهمی در اعتلای هویت ملی کشورمان دارد چرا که این جایزه دارای سابقه ای طولانی، فراگیر در کل کشور و فارغ از سن و جنسیت و قومیت و موقعیت جغرافیایی، تمامی آحاد جامعه (دانش...

آیین افتتاحیه انتخاب جایزه البرز ۱۴۰۰ در بخش دانش آموزی امروز جمعه ۱۶ مهر ماه به همت بنیاد فرهنگی البرز با حضور جمعی از مسوولان سازمان اوقاف و امور خیریه ، اعضای هیئت امنای بنیاد فرهنگی البرز ، نخبگان علمی ، فرهیختگان، استادان ، پیشکسوتان و چهره های ماندگار آموزش و پرورش برگزار شد .

حیدر ارشدی مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز و دبیر کل جایزه البرز با بیان اینکه اهتمام و تلاش لازم برای برگزاری مراسم ملی جایزه البرز با شانیتی متناسب با منزلت نخبگان فرهیخته این مرز و بوم صورت گرفته است، گفت: امیدواریم با برنامه ریزی های انجام گرفته گامی موثر در جهت تعالی کشورمان برداشته باشیم.

وی جایزه البرز را برخاسته از ایمان، انگیزه و اراده دانست و تصریح کرد: امیدواریم این جایزه راهنما و شوق آفرین باشد و موجب تقویت روحیه و اراده دانش پژوهی جامعه علمی شود. بی شک این رسالت عظیم با حمایت و یاری انسان های فرهیخته که دل در گرو فرهنگ و تمدن ایران عزیز دارند محقق شده است.

دبیر کل جایزه البرز با بیان اینکه جایزه البرز معروف به نوبل ایرانی ریشه ای ۶۰ ساله دارد که نشات گرفته از اندیشه و نیت پاک زنده یاد حسین علی البرز است، گفت: مرحوم البرز در سال ۱۳۴۲ شمسی همه اموال خود را با تأسیس بنیاد فرهنگی البرز به منظور توسعه فرهنگ علم و دانش و حمایت از دانشمندان ، مخترعان، دانشجویان و دانش آموزان برتر کشور وقف کردند تا برای تسکین آلام بشری ، رفاه زندگی انسانی و ارتقای حیثیت ایرانی در جامعه جهانی ، عزت و افتخار کسب کنند و حال بیش از نیم قرن از اقدامی که مرحوم البرز بنا نهاده می گذرد و تاکنون چندین هزار نفر از نخبگان و پژوهندگان علمی و فرهنگی مورد تشویق و حمایت این بنیاد قرار گرفته اند.

به گفته ارشدی ، امروز جامعه ما بیش از هر زمان دیگری نیازمند ترویج ایده و اندیشه شخصی همانند زنده یاد البرز است تا خیرین و واقفین بیشتری در مسیر پیشرفت علمی گام بردارند تا از این رهگذر ، شاهد شکوفایی هر چه بیشتر استعداد نخبگان علمی کشور و اعتلای نام ایران عزیز باشیم .

وی افزود: امروز جایزه البرز نقش مهمی در اعتلای هویت ملی کشورمان دارد چرا که این جایزه دارای سابقه ای طولانی، فراگیر در کل کشور و فارغ از سن و جنسیت و قومیت و موقعیت جغرافیایی، تمامی آحاد جامعه (دانش آموزان تا دانشمندان) را در خود جای داده است .

ارشدی تصریح کرد: جایزه البرز به دلیل ماهیت و بنیان وقفی خود، ریشه در اعتقادات دینی مردم دارد؛ از این رو اعتبار دهی مناسب به این جایزه موجب ارتقای سطح علمی کشور از طریق تشویق نوجوانان و جوانان به تحصیل علم و تجلیل از مقام عالم خواهد شد .

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز به شیوه اجرای نیت واقف از طریق برگزاری سالانه همایش های ملی در دو بخش دانش آموزی و دانشگاهی اشاره کرد و افزود : در سال جاری مقارن با پنجاه و نهمین سالگرد تاسیس بنیاد البرز، مراسم جایزه البرز ۱۴۰۰ در بخش دانشگاهی با هدف تجلیل از ۵۹ نفر از دانشمندان ،نواوران، دانشگاهیان و حوزویان برتر سراسر کشور در روز جمعه ۱۹ شهریور ماه برگزار شد و تمهیدات برگزاری جایزه البرز در بخش دانش آموزی نیز با هدف تقدیر از دانش آموزان برتر پایه های نهم و دوازدهم سراسر کشور در رشته های ریاضی فیزیک، علوم تجربی ، علوم انسانی و معارف اسلامی ، فنی و حرفه ای و کارو دانش در آبان ماه سال جاری در دستور کار قرار دارد.

وی به آیین داوری و انتخاب جایزه البرز ۱۴۰۰ دانش آموزی که امروز جمعه با حضور ۳۰ نفر از چهره های علمی و اساتید و معلمان پیشکسوت و ممتاز کشور برگزار شد اشاره کرد و افزود : برگزیدگان نهایی طی مراسمی در آبان ماه امسال مورد تقدیر قرار می گیرند که امیدواریم این افراد بیش از پیش در عرصه های علمی و فرهنگی برای اعتلای ایران عزیز بدرخشند .

دبیر کل جایزه البرز یادوخاطره زنده یاد حسینعلی البرز را گرامی دانست و از سازمان های همکار اعم از اوقاف و امور خیریه ، بنیاد ملی نخبگان ، وزارت آموزش و پرورش ، ادارات کل استانی آن وزارتخانه و سازمان استعدادهای درخشان که در راستای تعیین برگزیدگان همراهی و همکاری داشته اند تقدیر کرد.