کد خبر : 366842

تاریخ درج خبر : جمعه 16 مهر 1400
سازمان اوقاف و امور خیریه جمهوری اسلامی ایران
• تاکید بر توجه به شاخصه های متناسب با نیت واقف برای انتخاب برگزیدگان جایزه البرز
دبیر هئیت انتخاب جایزه البرز ۱۴۰۰ دانش آموزی با اشاره به شاخصه های انتخاب برگزیدگان گفت: در گذشته شاخصه های مشخصی برای انتخاب دانش آموزان برگزیده وجود نداشت و افراد به صورت استانی و از طرف آموزش و پرورش انتخاب می شدند اما ما سعی کردیم به منویات زنده یاد...
شایان فروزنده دل افزود: با وزارت آموزش و پرورش تفاهم نامه ای را امضا کردیم تا روند انتخاب ها تسهیل شود ؛ کارهای یک دانش آموز را در طول دوران تحصیلی اش بررسی کردیم یعنی مسایل اموزشی، پژوهشی، پرورشی «مباحث اجتماعی، هنری و مذهبی»را مورد لحاظ قرار دادیم و همه موضوعات را درکنار هم تبیین کردیم که در نهایت یک روند مشخصی برای انتخاب برگزیدگان از سوی داوران فرهیخته بدست آمد.

فروزنده دل تصریح کرد: در نهایت برای انتخاب برگزیدگان امسال تعداد قابل توجهی انتخاب شدند که در نهایت به دو برابر ظرفیت تعیین شده برای نفرات برتر ، دست یافتیم که در متوسطه اول ۱۰ نفر در فنی حرفه ای، ۱۸ نفر در علوم تجربی ، ۱۰ نفر ریاضی ، ۱۰ نفر انسانی و در متوسطه دوم در هر استان دو نفر انتخاب شدند تا از میان این ظرفیت افرادی به حد نصاب برسند و برترین ها انتخاب شوند که جایزه البرز را دریافت نمایند.

وی با بیان اینکه برای تعیین برگزیدگان همه شاخصه ها در نظر گرفته می شود و داوران به صورت دقیق همه موارد را بررسی می کنند، گفت: شاید برخی افراد رتبه برتر کنکور یا المپیادی باشند اما مهمتر از یک شاخصه ، داشتن شاخصه های مختلف بر مبنای نظر واقف است و جمع شاخصه های از سوی کارشناسان و داوران در نظر گرفته می شود.

فروزنده دل در پایان جایزه البرز را به عنوان یک نوبل ایرانی در جهت رشد و اعتلای فرهنگی کشور حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: بی شک جلسات علمی و کارشناسی را برای هم اندیشی به جهت یافتن سازوکاری برای انتخاب دانش آموزان در سالهای آتی مدنظر قراردارد.

گفتنی است، در این آیین رسمی، اعضای هیات انتخاب جایزه البرز دانش آموزی، نفرات برتر را در مقطع متوسطه اول و متوسطه دوم انتخاب کردند تا برگزیدگان ، جایزه البرز معروف به نوبل ایرانی را در آبان ماه ۱۴۰۰ دریافت کنند.

دریافت گواهی حضور در میادین علمی ملی و جهانی، حضور در المپیادهای دانش آموزی ، معدل علمی و آموزشی، فعالیت فرهنگی، فعالیت علمی و فعالیت ورزشی بخشی از شاخصه های اصلی تعیین شده برای انتخاب دانش آموزان برتر خواهد بود.

به برگزیدگان جایزه البرز ۱۴۰۰ در بخش دانش آموزی مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال به همراه لوح افتخار تقدیم می شود.

جایزه البرز که به عنوان نوبل ایرانی نیز شناخته می شود و در بخش های مختلف اعم از دانشگاهیان، حوزویان، دانشمندان ، دانش آموزان و افراد حائز شرایط را انتخاب می کند، بیش از نیم قرن سابقه دارد و یکی از جوایز مهم علمی و ملی شمرده می شود.