کد خبر : 367110

تاریخ درج خبر : سه شنبه 20 مهر 1400
سازمان اوقاف و امور خیریه جمهوری اسلامی ایران
• افتتاح و بهره‌برداری از کاروانسرای تاریخی موقوفه ایزدخواست با حضور نمایندگان یونسکو
آیین افتتاح و بهره‌برداری از کاروانسرای تاریخی شاه عباسی موقوفه ایزدخواست با حضور نمایندگان و بازرسان سازمان جهانی یونسکو برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه از استان فارس، همزمان با هفتمین روز از دهه گرامیداشت وقف، آیین افتتاح و بهره‌برداری از کاروانسرای تاریخی شاه عباسی موقوفه ایزدخواست با حضور نمایندگان و بازرسان سازمان جهانی یونسکو برگزار شد.

حجت‌الاسلام سیدعباس موسوی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان فارس در حاشیه برگزاری این مراسم اظهار کرد: کاروانسرای تاریخی موقوفه شهر ایزدخواست مربوط به عصر صفوی و در دره تاریخی شهر ایزدخواست در مسیر جاده اصفهان به شیراز واقع شده است.

وی تصریح کرد: این کاروانسرای ارزشمند تاریخی با عرصه سه هزار و ۹۴۰ مترمربع و با مساحت اعیان ۲ هزار ۷۰۰ مترمربع در قالب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی طی سال‌های ۹۴ تا ۹۹ بطور کامل مورد مرمت و احیاء قرار گرفت و هم‌اکنون در دهه وقف آماده بهره‌برداری، استفاده و ارائه خدمات به گردشگران و مسافران است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان فارس با بیان اینکه برای احیاء این کاروانسرا بیش از ۴۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده است، افزود: با واگذاری این کاروانسرا موقوفه با کاربری بوم‌گردی و گردشگری به بخش خصوصی علاوه بر احیاء این میراث ارزشمند کشور برای بیش از ۱۰ نفر در این مجموعه اشتغال‌زایی صورت پذیرفت و امروز نیز مجموعه کاروانسرای تاریخی شاه عباسی شهر ایزدخواست به‌منظور ثبت جهانی شدن و مورد حمایت سازمان جهانی یونسکو قرار گرفتن، مورد بازرسی و ارزیابی نماینده یونسکو قرار می گیرد.

حجت‌الاسلام سیدعباس موسوی تاکید کرد: موقوفات متعدد ارزشمند تاریخی به‌صورت عرصه و اعیان وقف در سراسر کشور و از جمله فارس وجود دارند که می‌توان با همکاری بخش خصوصی و کارشناسان فنی در حوزه‌های میراثی و تاریخی ضمن احیاء و مرمت این مظاهر ارزشمند تمدنی موجب رونق اشتغال در بخش‌های گردشگری شد که از جمله آنها کاروانسراهای تاریخی و آب انبارها در استان فارس است.