اخبار سازمان اوقاف

پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

مدرسه خیر ماندگار

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

شماره حساب کمک مهر تحصیلی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

سامانه شکایات

وقف، راز ماندگاری انسان به وسعت آینده است

وقف، راز ماندگاری انسان به وسعت آینده است

مولف کتاب "زنان نام آور عرصه وقف" صدقه جاریه وقف را بنایی معنوی در پایداری و ماندگاری انسان به وسعت آینده بشر دانست.

 یک شنبه 25 دی 1390   1935  0      

به گزارش ستاد خبری هفته وقف، سرگذشت 313 بانوی نام آور واقف در کتاب "زنان نام آور عرصه وقف" توسط مهری سویزی به رشته تحریر در آمد.
سویزی در گفتگویی با ستاد خبری هفته وقف ضمن اعلام این مطلب، انگیزه خود از گردآوری چنین کتابی را ضرورت الگوسازی در جامعه ذکر کرد و افزود: وقف سنت ماندگار وجاودانی است که اهداف انسان را پایدارو ثبت میکند.
وی گفت: فرهنگ عمومی جامعه تحت تاثیر مکانیزم شناختی و الگویی است. مجاری عمومی همچون دانشگاه، رسانه و مدرسه امکاناتی هستند که علاوه بر ایجاد شناخت، از قدرت فرهنگ سازی نیز برخوردارند.
این بانوی پژوهشگر عرصه وقف ادامه داد: از دیگر مکانیزم هایی که می تواند در جامعه به تولید الگوهای اجتماعی بینجامد کتاب است. واقفان که با گذشتن از املاک و دارایی ها یک حرکت عظیم انسانی را تحقق بخشیده اند بعنوان یکی از مهمترین منابع الگوسازی می توانند معرفی و تبلیغ شوند.
گردآورنده این کتاب با تاکید بر اینکه دو هزار و 930 واقف زن دارایی های خود را وقف کرده اند تاکید کرد: کتاب اول حاوی اطلاعات 313 نفر از این بانوان است که در هفته وقف چاپ و رونمایی خواهد شد.
از جمله مهمترین زیبایی های آن ظرافت و عمق نگاه این بانوان در نیت مورد موقوفاتشان است.
این نویسنده با بیان اینکه نوع خیراندیشی این زنان بویژه در دو سده اخیر بسیار حائز اهمیت است و از ظرافت و عمق نگاه زنان به مسائل و نیازهای جامعه حکایت می کند اضافه کرد: نیت تمامی این بانوان مربوط به امورعام المنفعه است و عزاداری برای امام حسین(ع) و خاندان مطهرش فصل مشترک تمامی این نیات به شمار می رود که بیانگر ارادت بانوان به اهل بیت(ع) است.
سویزی از نمونه های نیات بانوان واقف را تهیه نسخه برای بیماران نیازمند و نیز تعیین محل اقامت عالم و معلم ذکر کرد و گفت: نگاه لطیف و بنیادی این بانوان به مشکلات زیربنایی و زیرساختی جامعه بسیار قابل توجه است.
وی در پایان از همکاری و همراهی صمیمانه واحد مشاورت امور بانوان سازمان اوقاف و امور خیریه در ارائه اطلاعات برای گردآوری و تدوین این کتاب قدردانی کرد.

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر