اخبار سازمان اوقاف

پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

مدرسه خیر ماندگار

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

شماره حساب کمک مهر تحصیلی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

سامانه شکایات

معاون اوقاف خواستار شد : ضرورت گنجاندن سهم وقف در برنامه ششم کشور / ثبت 1009 وقف جدید در شش ماهه اول امسال

معاون اوقاف خواستار شد : ضرورت گنجاندن سهم وقف در برنامه ششم کشور / ثبت 1009 وقف جدید در شش ماهه اول امسال

معاون اوقافی ، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان انتظارات این سازمان از نمایندگان مجلس، خواستار دیده شدن سهم وقف در برنامه ششم توسعه کشور شد.

 دوشنبه 11 آبان 1394   1029  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه ، حجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی حاتمی عصر امروز در نشست مشترک کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و سازمان اوقاف و امور خیریه با ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در سال های 88 تا 94 در سازمان اوقاف اظهارداشت : راه اندازی سامانه جامع مدیریت موقوفات و بقاع متبرکه مهمترین اقدام سازمان اوقاف در این سالها است که تمام اطلاعات پراکنده سازمان را در سامانه ای یکپارچه جمع آوری کرد.

وی با اشاره به اینکه سامانه جامع هم اکنون در 750 نقطه ارتباط روزآمد دارد ، افزود : 172 میلیون فیلد اطلاعاتی هم اکنون در سامانه بارگذاری شده است که این فیلدها در زیرمجموعه های موقوفات ، رقبات ، نیات ، حقوقی و ثبتی ، بقاع متبرکه ، مالی موقوفات و بقاع متبرکه و اشخاص حقیقی و حقوقی تهیه شده است و می توان گفت سامانه جامع یک ابزار کارآمد مالی و مدیریتی است.

حاتمی با اشاره به اینکه در سال 88 ، 128 هزار و 616 موقوفه در کشور ثبت شده بود ، افزود : امروز مشخصات 173 هزار و 627 موقوفه در این سامانه ثبت شده است ، که بخشی از آمار مربوط به موقوفات جدید است اما بخش عمده ای هم ناشی از نبود اطلاعات است.

معاون اوقافی ، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه از 173 هزار موقوفه فعلی ، 94 هزار و 984 موقوفه انتفاعی است که شامل مسجد ، حسینیه ، تکیه و ... است و فاقد درآمدند و نیازمند پشتوانه مالی هستند ، افزود: در مجموع 78 هزار و 645 موقوفه درآمدزاست که از این تعداد 12 هزار و 819 موقوفه دارای متولی است و 65 هزار و 826 موقوفه فاقد متولی که توسط سازمان اوقاف اداره می شود.

وی اضافه کرد : 12 هزار موقوفه دارای متولی نیز در مجموع توسط 9 هزار متولی اداره می شود که تنها 2 هزار نفر از این تعداد زیر نظر سامانه نظارتی اوقاف عمل می کنند و گزارش می دهند.

معاون اوقافی ، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه همچنین با اشاره به اینکه یک میلیون و 273 هزار و 33 رقبه در سراسر کشور داریم ، اضافه کرد : از تعداد کل رقبات ؛ 610 هزار و 734 رقبه مسکونی ، 109 هزار و 776 تجاری ، 273 هزار کشاورزی و 278 هزار رقبه جزء سایر هستند.

حاتمی تصریح کرد : ستاد نظارت بر حسن اجرای نیات واقفان در سازمان اوقاف پس از بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اجرای امینانه نیات واقفان تشکیل شد که در مجموع طی دو سال در این ستاد 510 هزار صفحه وقفنامه مطالعه شد و 65 عنوان نیت وقف که از قبل شناسایی شده بود ، به 777 نوع نیت افزایش یافت که نشان از نگاه دقیق تر و جزئی به این موضوع دارد.

معاون اوقافی ، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه اضافه کرد : در مجموع تاکنون 231 هزار نیت واقف در سامانه جامع مدیریت موقوفات و بقاع متبرکه به ثبت رسیده است که این نیات در مجموع توسط 6 نفر در رده های مختلف تائید می شوند.

وی با اشاره به ثبت سندمالکیت موقوفات در سازمان ثبت گفت : در این زمینه دچار عقب ماندگی هایی هستیم که تاکنون 111 هزار و 481 موقوفه دارای سند شده است که 19 هزار و 800 سند قبل از انقلاب اخذ شده است ، 41 هزار و 721 سند از بعد از پیروزی انقلاب تا سال 88 و 40 هزار و 503 سند نیز از سال 88 تاکنون اخذ شده اما طی 6 ماهه نخست سال جاری نیز تنها 10 هزار سند اخذ شده است.

حاتمی با اشاره به اینکه در سال 88 ، 12 هزار و 363 پرونده قضایی موقوفات در محاکم مطرح بود که این رقم با تلاش مضاعف کارکنان امروز به 7 هزار و 834 پرونده کاهش یافته است.

معاون اوقافی ، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به فعالیت های عمرانی در موقوفات و بقاع متبرکه گفت : هم اکنون 513 پروژه در موقوفات طراحی شده است که 160 پروژه به اتمام رسیده است و 353 پروژه در دست اجراست و تاکنون 4 هزار رقبه ایجاد شده است و در مجموع با انجام این پروژه ها 15 هزار رقبه جدید ایجاد خواهد شد.

حاتمی با اشاره به تفاهم نامه امضا شده با سازمان جنگل ها ، مراتع و جنگل داری افزود : در مجموع یک میلیون و 382 هزار هکتار اراضی اختلافی وجود داشت و با این تفاهم نامه یک میلیون و 157 هزار هکتار تعیین تکلیف شد و در مجموع 435 هزار هکتار به وقفیت و 722 هزار هکتار به منابع طبیعی اختصاص یافت.

وی با اشاره به اینکه براساس نظر فقها اولین مورد استفاده از درآمد موقوفات، حفظ و نگهداری عین موقوفه است ، افزود : بیش از 5 هزار میلیارد تومان برای عمران و آبادانی و اجرای این پروژه ها در موقوفات پیش بینی شده است.

حاتمی با اشاره به تفام نامه های منقعد شده توسط سازمان اوقاف با دیگر نهادها و سازمان ها برای حل مشکلات موقوفات کشور تصریح کرد : تفاهم نامه هایی با بنیاد مستضعفان ، وزات آموزش و پرورش، سازمان نظام پزشکی و خیرین سلامت ، سازمان جنگلها، منابع طبیعی و مراتع ، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ، ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و ... امضا شده است.

معاون اوقافی ، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اجرای طرح تحول موقوفات درمانی کشور افزود : در مجموع یک هزار و 127 مرکز درمانی وقفی در کشور داریم که از این تعداد 133 بیمارستان وقفی است و می توان گفت از مجموع مراکز درمانی کشور ، 25 درصد وقفی هستند.

حاتمی ادامه داد : هم اکنون 8 بیمارستان و دو درمانگاه موقوفه و مجهز در سراسر کشور با مشارکت نهادها و بخش های مختلف در حال احداث است.

وی با اشاره به فعالیت های این سازمان در حوزه اجارات موقوفات تصریح کرد : سازمان اوقاف در مجموع 800 هزار مستاجر در موقوفات سراسر کشور دارد که تا پیش از سال 88 ، سالانه 95 هزار سند اجاره در کشور تنظیم و متوسط سند اجاره هر مستاجر، 8 سال یکبار تمدید می شد اما در حال حاضر سالانه 350 هزار فقره سند اجاره در کشور تنظیم می شود که متوسط سند اجاره هر مستاجر، 5/2سال یکبار تمدید می شود.

حاتمی با اشاره به اینکه به روز نمودن مال الاجاره ها نیز در دستور کار سازمان قرار دارد ، تصریح کرد : انتخاب مستاجران نیز در سازمان براساس ضوابطی صورت می گیرد و یکی از شروط اسناد اجاره رعایت حقوق موقوفات است.

معاون اوقافی ، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه با ارائه گزارشی از فعالیت مالی موقوفات و بقاع متبرکه هم گفت : وجود سیستم حساب داری یکپارچه ، حذف حساب های متعدد ، اجرای تمام نیات واقفان نه تعدادی از آنها، ، تهیه گزارش های مالی سالیانه در موعد مقرر ، حذف دسته چک ، ثبت اموال و اثاثیه هر بقعه ، پرداخت تسهیلات و ... از مزایای راه اندازی سامانه جامع در سازمان اوقاف است.

وی با اشاره به وضعیت مساجد و وجود 68 هزار و 643 مسجد در کشور افزود : خراسان رضوی با 5 هزار و 346 مسجد بیشترین و البرز با 376 مسجد کمترین تعداد مساجد در کشور را دارا هستند و از حیث توزیع جمعیتی نیز در بدترین وضعیت در البرز به ازای هر 6400 نفر یک مسجد داریم و در بهترین وضعیت در خراسان جنوبی به ازای هر 375 نفر یک مسجد موجود است.

حاتمی با اشاره به اعتبارات اختصاص یافته برای مساجد کشور افزود : از سال 90 تا 94 در مجموع 370 میلیارد تومان اعتبار برای مساجد کشور در قانون بودجه به تصویب رسید که از این میزان ، تنها 47 میلیارد تومان معادل 12 درصد اختصاص پیدا کرده است و در سال 94 از میزان 70 میلیارد تومان اعتبار مصوب برای مساجد تاکنون مبلغی پرداخت نشده است.

وی با اشاره به اینکه از سال 87 بنا به دستور مقام معظم رهبری کارگروه مشترکی میان سازمان اوقاف و حوزه های علمیه ایجاد شد ، افزود : هدف از ایجاد این کارگروه ؛ احصا و احیا موقوفات حوزه های علمیه ، ساماندهی و به روز رسانی اسناد اجاره و ارائه گزارش به دفتر مقام معظم رهبری و ... بود که براین اساس عواید موقوفات حوزه های علمیه در سال 87 از میزان 800 میلیون تومان به 15 میلیارد تومان در سال 93 رسید.

حاتمی اضافه کرد : با اجرای پروژه GIS ، اطلاعات جغرافیایی 200 هزار رقبه احصا شد و در این مدت 5 هزار رقبه جدید در این طرح شناسایی شد.

وی با اشاره به ارائه خدمات در اماکن متبرک با مشارکت مردم تصریح کرد : در مجموع 22 هزار هیأت امنا و 20 هزار خادم افتخاری و ثابت در امامزادگان و بقاع متبرکه کشور مشغول خدمت گزاری هستند.

حاتمی با اشاره به اینکه سیاست سازمان اوقاف طبق بیانات مقام معظم رهبری تبدیل امامزادگان به قطب های فرهنگی کشور است ، افزود : سالانه 170 میلیون نفر بار زائر به زیارت امامزادگان کشور مشرف می شوند ، این درحالیست که در سال 88 تنها 800 بقعه کشور قابلیت جذب زائر را داشتند اما امسال این رقم به 4 هزار بقعه افزایش یافته است.

معاون اوقافی ، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه هم اکنون در 3 هزار و 760 امامزاده کشور فعالیت عمرانی انجام می شود ، افزود : فعالیت عمرانی امامزادگان هم اکنون در 4 میلیون مترمربع در حال اجراست.

وی ادامه داد : در طول سال و در مناسبت های مختلف برنامه های فرهنگی مختلف در امامزادگان و بقاع متبرکه اجرا می شود و 8 هزار مبلغ دینی نیز در طول سال ساماندهی و به بقاع متبرکه اعزام می شود.

حاتمی با اشاره به اجرای طرح ملی تربیت حافظان قرآن کریم گفت : در مجموع 1 میلیون و 235 هزار و 935 نفر در کلاس های حضوری این طرح ثبت نام کرده اند و 22 هزار نفر نیز بصورت مجازی در این طرح در حال آموزش و فراگیری آیات نورانی قرآن هستند.

معاون اوقافی ، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه اضافه کرد : در قالب این طرح 4 هزار و 600 مربی در قالب 123 دوره آموزش دیده و تربیت شده اند.

وی با اشاره به برگزاری مسابقات مختلف قرآنی در کشور افزود : در سال 89 تنها 36 هزار نفر در مجموع در این مسابقات شرکت می کردند اما در سال 93 این رقم به بیش از یک میلیون نفر افزایش یافته است.

حاتمی با اشاره به نظارت های درون سازمانی و برون سازمانی از فعالیت سازمان اوقاف تصریح کرد : اداره تحقیق براساس قانون در سازمان اوقاف دخل و خرج موقوفات و تطبیق هزینه کرد با نیات واقفان را رصد می کند که از سال 85 تا سال 90 تنها حداکثر 25درصد موقوفات موفق به اخذ مفاصا حساب می شدند اما از سال 92 به بعد ، 100درصد موقوفات مفاصا حساب دریافت کرده اند.

معاون اوقافی ، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه یکی از فرآیندهای نظارتی را بازرسی از ادارات دانست و ادامه داد: گروه عملیات بازرسی و نظارتی سازمان از سال 89 تا 94 ، 35 دوره بازرسی موضوعی ، 5 دوره بازرسی برنامه محور ، 3 دوره بازرسی از ستاد سازمان ، 39 دوره بازرسی موردی بنا به دستور ، 39 مورد بازرسی با حضور ریاست سازمان اوقاف را از بخش های مختلف سازمان داشته است.

وی اضافه کرد : سازمان بازرسی قبل از سال 84 ، 18 مورد بازرسی ، از سال 85 تا 88 ، 8 بار بازرسی و از سال 88 تا کنون 134 مورد بازرسی داشته است و دیوان محاسبات نیز در این سالها 253 مورد بازرسی داشته است و موسسه مفید راهبر نیز 61 گزارش حسابرسی از سازمان اوقاف تهیه و ارائه کرده است.

حاتمی ادامه داد : کمیسیون اصل 90 مجلس نیز طی این سالها 30 مورد مکاتبه با سازمان اوقاف داشته است که به غیر از 4 مورد تمامی آنها پاسخ داده شده و تعیین تکلیف شده است.

معاون اوقافی ، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به آمار ثبت وقف های جدید افزود : از سال 57 تا 88 میانگین 150 تا 200 وقف جدید در کشور ثبت می شد اما با تبلیغ و اطلاع رسانی های صورت گرفته توسط اوقاف ، در سال 89 ، 900 وقف جدید ، سال 90، 1033 وقف ، سال 91 ، 1634 وقف ، سال 92 ، 2307 و سال 93، 2604 وقف به ثبت رسید و در شش ماهه اول سال 94 نیز تاکنون نیز 1009 وقف جدید ثبت شده است.

وی با بیان انتظارات این سازمان از مجلس تصریح کرد : گنجاندن سهم وقف در برنامه ششم توسعه کشور ، تسهیل فرآنید پرداخت مطالبات سازمان اوقاف از دستگاهها و تعیین تکلیف وضعیت مساجد از جمله انتظارات این سازمان از نمایندگان و منتخبان ملت است.

برچسب ها   خبر

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر