اخبار سازمان اوقاف

پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

مدرسه خیر ماندگار

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

شماره حساب کمک مهر تحصیلی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

سامانه شکایات

سی‌ان‌ان به گردشگران خارجی توصیه کرد: بازدید از موقوفات تاریخی و مذهبی در میان جاذبه‌های گردشگری ایران

سی‌ان‌ان به گردشگران خارجی توصیه کرد: بازدید از موقوفات تاریخی و مذهبی در میان جاذبه‌های گردشگری ایران

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان امریکا در گزارشی به‌منظور ترغیب گردشگران برای سفر به ایران 30 مکان را معرفی کرده که در بین این اماکن نام چندین مسجد و موقوفه تاریخی هم به چشم می‌خورد.

 چهارشنبه 8 فروردین 1397   2691  0      

وبسایت شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان امریکا در گزارشی به‌منظور ترغیب گردشگران برای سفر به ایران 30 مکان را معرفی کرده که در بین این اماکن، نام چندین موقوفه تاریخی از جمله باغ دولت آباد یزد، خانه بروجردی‌ها و طباطبایی‌ها در کاشان و مسجد نصیرالملک شیراز به چشم می‌خورد. اگر از جنبه موقوفه و مذهبی بودن این اماکن تاریخی چشم‌پوشی کنیم، نمی‌توانیم از جنبه تفرجگاهی و جذابیت آن بگذریم حتی شبکه سی‌ان‌ان امریکا بدون در نظر گرفتن جنبه موقوفه و مذهبی بودن این اماکن، آنها را از لحاظ جذابیت به گردشگرانی که می‌خواهند به ایران سفر کنند، توصیه کرده است. سی‌ان‌ان در گزارش خود نوشت: نام مکان‌های دیدنی ایران همیشه به گوش همگان آشنا بوده است؛ اگر نگاهی به مجموعه تصاویری که از این اماکن دیدنی و جاذبه‌های گردشگری ایران جمع‌آوری شده، بیندازیم، متوجه این مسئله خواهیم شد.
سی‌ان‌ان در ادامه گزارش خود 30 جاذبه گردشگری و مکان دیدنی ایران را به شرح زیر معرفی کرده و از آنها به عنوان دلایلی برای سفر به ایران یاد کرده است:
1- عالی قاپو: این کاخ 6 طبقه در دوره سلطنت شاه عباس در اصفهان ساخته شد و در ضلع غربی میدان نقش جهان و روبروی مسجد شیخ لطف‌الله واقع شده است.
2- ارگ کریم خان: این ارگ در مرکز شیراز قرار دارد و در دوره سلطنت زندیه ساخته شد.
3- برج آزادی: این برج در سال 1971 به عنوان نماد پایتخت ایران ساخته شد و همچنان حتی با وجود ساخت برج میلاد تهران در سال 2009، به عنوان یکی از بناهای اصلی تهران شناخته می‌شود.
4- چشمه باداب سورت: این چشمه پلکانی و کم نظیر در بخش چهاردانگه ساری قرار دارد و به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی این کشور ثبت شده است.
5- خانه بروجردی‌ها: این بنا در قرن 19 میلادی و در زمان قاجار در کاشان ساخته شد و در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
6- باغ دولت آباد: این باغ که در یزد قرار دارد در قرن 18 میلادی ساخته شد و یکی از باغ‌های ثبت شده ایرانی در میراث جهانی یونسکو است.
7- عمارت بادگیر: این عمارت به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شد و در کاخ گلستان در میدان ارک تهران قرار دارد. مظفرالدین شاه قاجار در این عمارت تاج‌گذاری خود را انجام داد.
8- باغ ارم: این باغ یکی از معروف‌ترین بناهای تاریخی ایران است که در قرن 13 در شیراز ساخته شد و 600 سال بعد مورد مرمت قرار گرفت.
9- عمارت فروغ الملک: این عمارت در اواخر دوره قاجار ساخته شد. این عمارت سه طبقه که در شیراز قرار دارد هم اکنون به موزه تبدیل شده است.
10- خانه شاعران: شهر شیراز مهد شعرای زیادی بوده است. خانه شاعران که در استان فارس قرار دارد مورد توجه گردشگران زیادی است؛ زیرا در این خانه اشعار شاعران زیادی روی دیوارهای آن نوشته شده است.
11-  مسجد جامع یزد: این بنا در طی حدود 100 سال و در سه دوره مختلف بنا شده است. پایه‌های اصلی مسجد را ساسانیان بنا نهادند. سبک معماری این بنا به شیوه آذری است.
12- حمام کردشت: این حمام در شهر جلفا سالانه پذیرای هزاران گردشگر داخلی و خارجی است.
13- کویر مرنجاب: این کویر در نزدیکی کاشان بوده و به خاطر تنوع گونه‌های جانوری و نوع پوشش گیاهی گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند.
14- مسجد نصیرالملک: این بنا هم در دوره قاجار در شیراز ساخته شده و 12 ستون دارد و با پنجره‌های رنگی تزئین شده است.
15- کاخ نیاوران: این کاخ در گوشه شمال شرقی باغ نیاوران در تهران قرار دارد. خانواده شاه در این کاخ با مهمانان خارجی خود ملاقات می‌کردند.
16- کاخ اردشیر: این کاخ بدست اردشیر بابکان، بنیانگذار سلسله ساسانی، ساخته شد. مکان آن در جنوب شیراز است.
17- مجموعه پاسارگاد: این مجموعه از سازه‌های باستانی در استان فارس ساخته شده است. پاسارگاد در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.
18- تخت جمشید: تخت جمشید یا پارسه یکی از شهرهای باستانی ایران است که در داخل آن کاخ تخت جمشید قرار دارد. در سال 518 پیش از میلاد ساخت بنای تخت جمشید به عنوان پایتخت جدید هخامنشیان در استان فارس امروزی آغاز شد.
19- مسجد امام: این مسجد مهم‌ترین مسجد تاریخی اصفهان است که در میدان نقش جهان قرار دارد و در دوره صفوی ساخته شد.
20- مسجد شیخ لطف‌الله: این مسجد هم در میدان نقش جهان اصفهان قرار دارد و به دستور شاه عباس اول بنا شد.
21- آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی: این آرامگاه از مکان‌های تاریخی و باستانی اردبیل است که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است. در این مکان مقبره شاه اسماعیل اول هم قرار دارد.
22- سی و سه پل: این بنای تاریخی که با نام «پل الله وردی خان» هم شناخته می‌شود، در دوره شاه عباس اول ساخته شد و به عنوان یکی از شاهکارهای معماری ایران شناخته می‌شود.
23- حمام سلطان امیر احمد: این حمام در دوره قاجاریه در کاشان ساخته شد و به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
24- قره کلیسا یا کلیسای تادئوس مقدس: به خاطر سنگهای سیاهی که در این کلیسا استفاده شده است، از آن با نام کلیسای سیاه هم نام برده می‌شود. این کلیسا در آذربایجان غربی قرار دارد.
25- خانه طباطبایی‌ها: این خانه که در دوره قاجار در کاشان ساخته شده با هنرهای معماری گوناگونی تزئین شده است.
26- آرامگاه حافظ: تالار حافظیه که آرامگاه حافظ شیرازی را در خود جای داده است، از آثار دوره زندیان در شیراز است که پس از آن، چندین بار بازسازی شده است.
27- حمام وکیل: این حمام در دوره زندیه و به دست کریم خان زند ساخته شد. این بنا در غرب مسجد وکیل در شیراز ساخته شده و از پیشرفته‌ترین اصول معماری زمان خود بهره برده است.
28- مسجد وکیل: این مسجد تاریخی که با سرامیک‌های رنگارنگ تزئین شده است در دوره زندیه در شیراز ساخته شد.
29- کلیسای وانک: این کلیسا که امروزه هم ارمنیان از آن استفاده می‌کنند، به روی گردشگران باز است. این کلیسا در دوره شاه عباس دوم در اصفهان ساخته شد.
30- تیمچه امین الدوله: این کاروانسرا از بناهای معماری و تاریخی دوره قاجار به شمار می‌رود که در بازار کاشان واقع شده است.
شاید شما هم بتوانید با خواندن این مطلب برای باقی مانده تعطیلات نوروزی خود برنامه‌ریزی بهتری داشته باشید.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر