اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

آزادی زندانیان نیازمند

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

خدمات غیر حضوری

سامانه شکایات

دکتر افتخاری: رقابت‌های قرآنی آغازی برای موضع‌گیری علیه استکبار

دکتر افتخاری: رقابت‌های قرآنی آغازی برای موضع‌گیری علیه استکبار

رئیس سابق فراکسیون قرآن و عترت (ع) در مجلس شورای اسلامی گفت: حضور نمایندگان کشورهای مختلف در رقابت های قرآنی آغازی است برای تبادل نظر تا در پرتوی آن در طول سال هم موضع گیری قرآنی علیه استکبار و حرکاتی که هویت و عفت و کرامت زن مسلمان را زیر سوال می برد، داشته باشیم.

 سه شنبه 4 اردیبهشت 1397   684  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه عصر سه‌شنبه (چهارم اردیبهشت ماه) آخرین روز رقابتهای مسابقات بین‌المللی بانوان با حضور 6 فینالیست در هتل بزرگ ارم تهران آغاز شد.
براساس این گزارش، آغازگر آخرین روز از مسابقات بین‌المللی قرآن کریم بانوان سخنرانی دکتر لاله افتخاری؛ رئیس سابق فراکسیون قرآن و عترت (ع) در مجلس شورای اسلامی بود.
افتخاری با قرائت فرازی از صلوات شریف شعبانیه، گفت: این صلوات به ما یاد می دهد که چطور بر پیامبر(ص) و خاندان شان درود بفرستیم و قدرشناس چه مواهبی باشیم «الفلک الجاریه و الجج الغامره »
وی تاکید کرد: این صلوات به ما یاد می دهد که بدانیم پیامبر(ص) و اهل بیت شان کشتی های نجات مردم در امواج خروشان مثل ماهواره، فضای مجازی و ... اند که همچون گرداب آنها را سرگردان می کنند، لذا اگر به آنها تمسک نجوییم غرق خواهیم شد: «یغرق من ترکها».
افتخاری ادامه داد: زیاده روی و عقب افتادن از اهل بیت(ع) هر دو زیانبار است، برخی به اسم قرآن و اهل بیت(ع) و اسلام افراطی گری می کنند نظیر داعش که البته مدعی اسلام اند! و به این نام افراطی گری می کند و مثل تیر رهاشده از کمان، ضربه زننده است.
استاد دانشگاه در ادامه بیان کرد: کسی هم که از این کشتی جا بماند، دچار خسران می شود لذا از پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) طلب می کنیم در این ساحت قرآن به نقایص ما توجه نکرده و دست ما را بگیرند تا از این کشتی پیاده نشویم.
این فعال فرهنگی با ابراز خرسندی از حضور در جمع بانوان قرآنی، تصریح کرد: باید به سازمان اوقاف تبریک گفت و از حمایت نماینده ولی فقیه تقدیر کرد که باعث شدند ما اکنون شاهد برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم بانوان باشیم، مسابقاتی که حکم ویترین کار و بهانه ای عزیز برای گردهمایی دوستان و چهره های قرآنی را دارد.
وی با اشاره به تلاش های انجام شده برای برگزاری این رقابت ها، ابراز کرد: به جرات می توان گفت 5 ، 6 سال برای این رویداد مهم چانه زنی کردیم تا موانع برطرف شد و امسال برای دومین بار شاهد برگزاری این مسابقات هستیم.
وی تاکید کرد: البته ما رشته های متنوعی در حوزه های هنر، پژوهش و ... داریم که بانوان قرآنی توان و استعداد حضور و درخشش در آنها را دارند و امید است شما بانوان با استقبال و حضور پرشورتان به آنها تداوم ببخشید.
رئیس اسبق فراکسیون قرآن و عترت (ع) در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مقصد همه ما از حفظ و دیگر فعالیت های قرآنی این است که جامعه با قرآن مانوس شود و همچون عرصه های هنری و ورزشی برای فعالیت های این ساحت مقدس نیز شور و شوق جامعه را در بر بگیرد، لذا اگر حضور شما نباشد این شور و نشاط هم نخواهد بود.
وی درباره برکات برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم بانوان، بیان کرد: حضور نمایندگان کشورهای مختلف فارغ از تفاوت های قومیتی، نژادی، زبانی و ... در این رقابت ها آغازی است برای تبادل نظر و ایجاد حلقه قرآنیان تا در پرتوی آن در طول سال هم موضع گیری قرآنی علیه استکبار و حرکاتی که هویت و عفت و کرامت زن مسلمان را زیر سوال می برد، داشته باشیم و از حقوق همه مظلومان به ویژه زنان دفاع کنیم.
افتخاری با اشاره به ظلمی که به زنان در میانمار، سوریه، عراق، افغانستان و .. می شود، گفت: لذا بانوان ما باید بر اساس آیات نورانی قرآن از مظلوم دفاع کرده و پرچم بصیرت بخشی را به جوامع بشری را در دست داشته باشند تا با قرآنی کردن جامعه خود بتوانندف دنیا را گلستان کنند و اینها مقدمه ای می شود برای ظهور حضرت حجت (عج) که نه فقط شیعه بلکه اهل سنت نیز خبر از آمدن این منجی موعود (عج) داده اند و این تصریح همه ادیان است.
افتخاری درباره تاثیر حمایت های مالی بر فضاسازی قرآنی در جامعه بانوان و زمینه سازی برای فعالیت های اثرگذار قرآنی این قش حساس جامعه، ابراز کرد: بانوان قرآنی ما که سابقه فعالیت بسیار دارند، خود بهتر می دانند در این فعالیت ها وجه مادی هم اثر دارد و هم ندارد، یعنی نباید مانع حرکت ما بشود اگر قرآن را واقعاً به عنوان کتاب خدا قبول داشته باشیم، هر گامی برداریم وظیفه ما است.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: اگر فرصت یافته ایم که برای قرآن قدمی برداریم، منتی است که قرآن بر سر ما نهاده وگرنه می شد این فرصت ها را در جای دیگر استفاده کرد؛ از این رو، هر عمل برای گسترش فرهنگ قرآن، منتی الهی است بر ما و جای شکر دارد. هر قدم ما در این ساحت بدهی است که به قرآن داریم.
وی تاکید کرد: اگرچه کاستی هایی هست اما بسیاری از خواهران منتظر نمانده و امید به عنایت قرآن داشته اند و شاید در عقل مادی و حسابگر این اقدامات محکوم به شکست باشند اما توکل و امید به وعده های الهی راه را باز می کند، چنان که در دوران دفاع مقدس چنین شد؛ لذا موانع مالی نباید مانع از حسن ظن ما به امدادهای الهی در فعالیت های قرآنی شود.
افتخاری درباره راهکارهای استفاده از توان و ظرفیت بانوان نخبه قرآنی در جامعه، خاطرنشان کرد: به دلیل عضویت در شورای تخصصی پژوهشی های قرآنی وزارت علوم این پیشنهاد را مطرح کرده ام که از توانمندی بانوان قرآنی در حوزه آموزش و پژوهش دانشگاه ها استفاده شود، بانوان نخبه قرآنی نیز خود مطالبات را بگویند ما مطرح می کنیم.
گفتنی است دومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم بانوان از یکم تا چهارم اردیبهشت با حضور نمایندگانی از 28 کشور جهان در هتل ارم تهران برگزار شد و عصر چهارشنبه، پنجم اردیبهشت برگزیدگان خود را می شناسد.
حافظ روشندل ترکیه‌ای: حفظ قرآن دنیا را برای من روشن کرد
حافظ روشندل اهل ترکیه با اشاره به اینکه تقسیم‌بندی مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران در بخشهای مختلف از جمله نابینایان و خانمها، آن را بسیار باشکوه کرده است، گفت: از وقتی که قرآن را حفظ کردم، دنیا برایم روشن شده و تاریکی احساس نمی‌کنم.
به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه اکرم اوچار؛ حافظ روشندل اهل ترکیه درباره وضعیت قرآن در کشور متبوعش اظهار کرد: حدود ۳۰-۴۰ سال گذشته به واسطه دولتهای لائیکی که بر سر کار آمدند قرآن چندان جایگاهی در ترکیه نداشت اما با توجه به روی کار آمدن دولتهای اسلام‌گرا قرآن اهمیت و جایگاه خوبی پیدا کرده است، به حدی که در اکثر محله‌ها مدارس آموزش قرآن ایجاد شده است.
وی افزود: تقسیم‌بندی مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران در بخشهای مختلف از جمله نابینایان و خانمها، آن را بسیار باشکوه کرده است.
متسابق روشندل ترکیه‌ای اهمیت قرآن کریم را در کشورش را به حدی دانست که در ماه مبارک رمضان امسال در مسجد فاتح ترکیه، مسابقات بین‌المللی قرآن برگزار خواهد شد و این مهم را نشاندهنده نگاه ویژه دولت ترکیه به قرآن کریم است.
اوچار در پیامی به نابینایان دوستدار قرآن گفت: من از وقتی که قرآن را حفظ کردم، دنیا برایم روشن شده و تاریکی احساس نمی‌کنم و به همه روشندلان مشتاق به قرآن توصیه می‌کنم که آنها هم قرآن را حفظ کنند تا به تاریکی دنیایشان پایان دهند.
گفتنی است مترجم این متسابق در پایان مصاحبه به این نکته اشاره کرد ایشان ۱۰ سال پیش بر اثر بیماری، بینایی خود را از دست داده و در حال حاضر امکان جراحی و بینا شدنش وجود دارد ولی حاضر به انجام این کار نیست و می‌گوید من از زمانی که با قرآن آشنا شدم دیگر هیچ مشکلی ندارم.
انتهای پیام/ 
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر