اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

آزادی زندانیان نیازمند

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

خدمات غیر حضوری

سامانه شکایات

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: دهه پنجم انقلاب را باید به دهه هنر و قرآن تبدیل کنیم / مسابقات قرآنی فرصتی برای گفت وگو با ملل مختلف

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: دهه پنجم انقلاب را باید به دهه هنر و قرآن تبدیل کنیم / مسابقات قرآنی فرصتی برای گفت وگو با ملل مختلف

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه مسابقات بین‌المللی قرآن یکی از فرصت‌های گفت وگو است و قرآن باب مکالمات با ملل مختلف باید قرار داده شود، گفت: دهه پنجم انقلاب را باید به دهه هنر وقرآن تبدیل کنیم.

 چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397   792  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه سید عباس صالحی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در محل برگزاری سی و پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم طی سخنانی اظهار کرد: این کشور با قرآن متولّد شد و مسیر خود را با قرآن طی کرد؛ رهبران این کشور چه امام راحل (ره) و چه رهبر معظم انقلاب علاوه بر کمالات مختلفی که در علوم مختلف داشته‌اند به عنوان مفّسر قران شناخته می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران با قرآن پیوند عمیق و گسترده‌ای دارد، تصریح کرد: اخیراً از رهبر فرزانه انقلاب، تفسیر سوره «برائت» منتشر شده است؛ تفسیری که پیش از انقلاب تالیف شد و هم‌اکنون در مجلدی منتشر شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی در سطوح مختلف، ارتباط با قرآن کریم را گسترانیده است، تاکید کرد: قرآن، گل و گلاب است و هرکس با گل بنشیند، معطّر می‌شود؛ قاریان در گوشه گوشه این کشور به نغمه‌های قرآنی می‌پردازند؛ حافظان با حفظ آیات قرآن هنرنمایی می‌کنند و هنرهای قرآنی دیگری که همگی ناظر بر اهتمام این کشور به قرآن کریم است.
صالحی انس معنایی با قرآن را ضروری دانست و گفت: انس معنایی با قرآن کریم یعنی افراد از لفط عبور کنند و به معنا برسند؛ امروزه در حوزه ترجمه‌ که پیش از انقلاب مهجور بود، موفق بودیم و به ده‌ها ترجمه دست یافتیم؛ ده‌ها دانشگده تشکیل و هزاران پایان‌نامه قرآن تدوین شده است.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی توانسته گنجینه‌ای از قرآن را نشان دهد، تصریح کرد: نکته دیگری که مورد توجه است، ارتباط وجودی با قرآن است اینکه انسان وجوداً قرآنی شود و طعم قرآن را پیدا کند؛ این ارتباط در انقلاب، دفاع مقدس و مدافعان حرم نمود داشت، کسانی که با آیات قرآن وجودشان تحوّل یافته و این اندیشه در فکر و وجود و عملشان متبلور شده است؛ کسانی که با یک آیه حرکتشان را پیش بردند تا جایی که به مقام «عند سدرة المنتهی» رسیدند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در سه ساحت لفظی، معنوی و وجودی اتفاقات قرآنی زیادی را رقم زده است و این اتفاقات قابل قیاس با پیش از انقلاب نیست، تاکید کرد: قالب هنر و ادبیات، قالبی است که از معنا به وجود می‌زند و هنرهای اسلامی ما باید ارتباط بیشتری با قرآن داشته باشند؛ چراکه قرآن هنر اعجاز را در بر دارد و چنانچه هنرها با قرآن نزدیک شوند از مائده قرآنی بهره‌مند خواهند شد.
صالحی با بیان اینکه در بخش هنرهای نمایشی و فیلمنامه‌ها باید نمود قرآنی وجود داشته باشد به اثرگذاری انیمیشین «فیلشاه» اشاره کرد و گفت: دهه پنجم انقلاب را باید به دهه هنر و قرآن تبدیل کنیم؛ رهبر فرزانه انقلاب، مقطع کنونی جوامع بشری را مقطع توجه به فضای مجازی دانستند که طبق این فرمایش باید قرآن در این فضا ظهور و بروز داشته باشد و حتماً کسانی که به قرآن تعلّق خاطر دارند باید فضای مجازی را معطّر به قرآن کنند.
وی با بیان اینکه قرآن حلقه ارتباط مسلمانان است، خاطر نشان کرد: فرصت‌های بین‌المللی برای ارتباطات قرآنی بیش از گذشته تعمیق و تطبیق داده شود و مسابقات بین‌المللی قرآن می‌تواند یکی از این فرصت‌ها باشد و قرآن باب مکالمات با ملل مختلف قرار داده شود.

انتهای پیام/
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر