اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

آزادی زندانیان نیازمند

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

خدمات غیر حضوری

سامانه شکایات

لاریجانی: پیشرفت کشور در گرو توسعه فرهنگ قرآن است

لاریجانی: پیشرفت کشور در گرو توسعه فرهنگ قرآن است

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران رشد و تکامل جامعه را در توسعه فرهنگ قرآنی برشمرد و گفت: آموزش‌های فرهنگی و محافل نورانی در مقایسه با سایر امور فرهنگی قابل قیاس نیست.

 پنج شنبه 6 اردیبهشت 1397   2155  0      

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در آئین اختتامیه سی و پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم طی سخنانی اظهار کرد: در توسعه کشورها نگاه‌های متفاوتی به عرصه‌های توسعه است، برخی از صاحب‌نظران توسعه فرهنگی را بنای توسعه می‌دانند اما باورم این است در توسعه کشورها موضوع فرهنگ زیربنای مهم و بدون جایگزین است.

وی در ادامه افزود: توسعه در بخش‌نامه‌ها و حکومت‌ها ابزار هستند  و توسعه اصلی آن است که با اراده مردم شکل بگیرد اگر این را قبول داشته باشیم باید ببینیم در این مقوله چه چیزی نقش جوهری دارد معمولا کتابخانه‌ها و موضوعات فرهنگی را به عنوان توسعه فرهنگی یاد می‌کنند اما جوهر اصلی این است که چه فکری برای استقامت جامعه و پایداری جامعه اصالت دارد.

لاریجانی با بیان اینکه آموزش‌های فرهنگی و محافل نورانی در مقایسه با سایر امور فرهنگی قابل قیاس نیست افزود: علتش این است که در قرآن و روایات معصومین (ع) جایگاه حاملان قرآن، جایگاه رفیعی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی انس به قرآن کریم را راه توسعه واقعی کشورها دانست و گفت: خداوند می‌فرماید: «كِتَابٌ أَنزَلْنَاهُ إِلَيْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ..» کتابی که انسان را از ظلمت به نور واقعی هدایت می‌کند.

وی ادامه داد: نور به کمال و سعه وجودی مربوط است و اگر کسی به درجه رفیعی از نورانیت دست یابد، یعنی کمال یافته است. همچنین در کمال الهی چنین آمده است؛ ««وَنَزَّلْنَا عَلَیْکَ الْکِتَابَ تِبْیَانًا لِّکُلِّ شَیْء» یعنی آنچه انسان‌ها را به رشد می‌رساند در این کتاب آمده است و هدایت واقعی برای کسانی است که حامل واقعی قرآن باشند.

وی با اشاره به روایتی از پیامبر گرامی اسلام (ص) گفت: رسول مکرم (ص) اینچنین فرمودند که کسانی که حاملان قرآن هستند سزاوارترین افراد در خشوع به درگاه الهی در آشکار و چه در پنهان به شمار می‌آیند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اهالی قرآن بالاترین درجات در انسان‌ها را دارند گفت: اگر انسانی بخواهد به حقیقت عالم دست پیدا کند باید به این کتاب تمسّک داشته باشد.

وی ادامه داد: اینکه رهبر معظم انقلاب جامعه را به انس به قرآن رهنمود می‌سازند بخاطر این است که قرآن پیام‌های متعددی برای سازندگی انسان و جامعه دارد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار