اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

سامانه شکایات

اعلام جزئیات برگزاری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم

اعلام جزئیات برگزاری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم

دبیر ستاد مرکزی حفظ و قرائت قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه در گفتگویی به تشریح جزئیات برگزاری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم پرداخت.

 چهارشنبه 26 دی 1397   1875  0      

حجت الاسلام علی قاسمی با بیان این که این آزمون سالهاست که برگزار می شود، گفت: امسال دومین سالی است که این آزمون به صورت متمرکز و با هماهنگی کامل میان دستگاه های مختلف فرهنگی و قرآنی کشور، برگزار می شود.
وی ادامه داد: مواردی همچون تقویت وحدت و انسجام برنامه ها و فعالی تهاي سازمانها و نهادهاي قرآنی کشور، سنجش و ارزیابی کمی و کیفی عملکرد آموزشی مدارس، مؤسسات و مراکز قرآنی کشور، ایجاد انگیزه در میان عموم مردم جامعه به ویژه نوجوانان و جوانان براي فراگیري معارف قرآن و عترت، استانداردسازي و جهت دهی آموزشهاي قرآن و عترت در مدارس، مؤسسات و مراکز قرآنی سراسر کشور، شناسایی و معرفی نخبگان و استعدادهاي درخشان قرآنی به ویژه در گروه سنی نوجوانان و جوانان و به روز رسانی و تکمیل بانک جامع اطلاعات قرآنی کشور در رشتههاي مختلف آموزش قرآن و عترت از جمله مهمترین اهداف برگزاری این آزمون محسوب می شود.
قاسمی در بخش دیگری از این گفتگو به رشته هایی که در این آزمون وجود دارد اشاره کرد و یادآور شد: این آزمون به صورت کلی در 3 گروه امتحانی و در قالب 18 رشته شامل گروه حفظ قرآن کریم با 8 رشته، گروه مفاهیم و معارف قرآن و اهل بیت (ع) با 7 رشته و گروه آموزشهاي الکترونیکی با 3 رشته برگزار می شود.
وی تصریح کرد: یکی از مهمترین بخشها آزمون مرحله پایانی طرح ملی حفظ جز سی ام قرآن کریم  یا طرح «بشارت 1452» است که طرح مشترکی است میان نهادهای فرهنگی کشور. این آزمون شامل 3 رشته حفظ سوره های ناس تا زلزال( 16 سوره)، حفظ سوره های ناس تا طارق (29 سوره آخر قرآن) و حفظ کل جزء 30 (37 سوره) می شود.
دبیر ستاد مرکزی حفظ و قرائت قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: آزمون حفظ جز 30  برای گروه سنی خردسالان؛ یعنی قبل از مقطع ابتدایی به صورت شفاهی برای دانش آموزان مقاطع ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم؛به صورت شفاهی در مدارس و برایگروه سنی بزرگسالان یعنی داوطلبانی که دانش آموز و زیر مجموعه آموزش و پرورش نیستند به صورت کتبی در خازج از مدارس برگزار می شود.
قاسمی در ادامه تصریح کرد: رشته های بعدی شامل حفظ جزء اول قرآن کریم، حفظ 3 جزء اول قرآن کریم،حفظ 5 جزء اول قرآن کریم، حفظ 10 جزء اول قرآن کریم،حفظ 15 جزء اول قرآن کریم، حفظ 20 جزء اول قرآن کریم و حفظ کل قرآن کریم است که مصحف شریف با ترجمه های متداولی که وجود دارد متن آزمون ما را تشکیل می دهد. سوالات ترکیبی است و شامل سوالهای حسن حفظ و سوالات مفاهیمی می شود.
وی اضافه کرد:  آزمون هفت رشته اخیر حفظ قرآن کریم در مقطع سنی ابتدایی و پایین تر به صورت شفاهی و در مقطع سنی بعد از ابتدائی اعم از دانش آموزان و بزرگسالان به صورت کتبی برگزار می شود.
قاسمی ادامه داد: گروه مفاهیم و معارف قرآن و اهلبیت (علیهم السلام) نیز  دارای ده رشته است که عنوان رشته ها بدین شرح است: ترجمه و مفاهیم قرآن کریم از کتاب «آموزش مفاهیم قرآن» جلد 1 تا 4  تألیف: استاد مسعود وکیل، تدبر در قرآن از کتاب «آموزش تدبر در قرآن جزء 30» تألیف: استاد الهی زاده،تفسیر قرآن کریم «تفسیر سوره إسراء براساس تفسیر نمونه»،معارف و حفظ موضوعی قرآن کریم 48 موضوع اول کتاب «با قرآن خوشبخت شوید»، معارف و حفظ احادیث نهج البلاغه 40 حکمت اول به استثناء حکمت 30 بر اساس کتاب «راه روشن»، مفاهیم نهج البلاغه کتاب «درسنامه نهج البلاغه» فقط جلد اول، مفاهیم صحیفه سجادیه کتاب «درسنامه صحیفه سجادیه» فقط جلد اول که اینها به صورت کتبی، همگانی و سراسری برگزار می شود و سه رشته دیگر هم به صورت الکترونیکی برگزار می شود از جمله سبک زندگی و سیره معصومین (ع)؛سامانه مجازي«نورالمجتبی (ع)» ، ترجمه و مفاهیم قرآن کریم سامانه مجازي«واژه هاي آسمانی» و روخوانی قرآن کریم سامانه مجازي«حامیم» که هر سه این سامانه ها  در فضای مجازی قابل جستجو و دسترسی است.
وی تاکید کرد: نکته بسیار مهم این است که امسال از ظرفیت آزمون برای هم افزایی نسبت به مسابقات معارفی سازمان اوقاف و امور خیریه هم استفاده شده یعنی رشـته هاي «تفسـیر قرآن کریم»، «معارف و حفظ موضـوعی قرآن کریم» و «معارف و حفظ احادیث نهج البلاغه»؛ علاوه بر آزمون سـراسـري حفظ و مفاهیم قرآن کریم به عنوان مرحله مقدماتی رشته هاي مسابقات معارفی سازمان اوقاف و امورخیریه نیز محسوب می شود.
قاسمی در ادامه این گفتگو اظهار کرد:طبق آخرین برنامه ریزی ها آزمون سراسري حفظ و مفاهیم قرآن کریم در اسفند ماه سال 97 برگزار می شودبه این ترتیب که آزمون رشته هاي الکترونیکی روزهاي چهارشنبه و پنجشنبه 1 و 2 اسفند ماه ،آزمون رشته هاي کتبی روز پنجشنبه 9 اسفند ماه، آزمون رشته هاي شفاهی ویژه گروه سنی مقطع ابتدایی و پایینتر و حافظان کل قبول شده در مرحله کتبی از روز شنبه 11 اسفند تا پنجشنبه 16 اسفند و آزمون شفاهی ویژه دانش آموزان کلیه مقاطع تحصیلی شرکت کننده در رشته حفظ جزء 30 قرآن کریم از روز شنبه 18 اسفند تا پنجشنبه 23 اسفند برگزار خواهد شد.
وی افزود: نکته دیگر اینکه آزمون کتبی در تمامی شهرستانهایی که تعداد داوطلبان آن حداقل 30 نفر باشد برگزار می شود و فهرست نهایی آن همزمان با تاریخ صدور کارت ورود به جلسه آزمون بر روي پایگاه اینترنتی ثبت نام قابل مشاهده است.
قاسمی تاکید کرد:ما محدودیت سنی نداریم و شرکت در تمامی رشته هاي آزمون براي کلیه داوطلبان مرد و زن، بدون هرگونه محدودیت سنی، آزاد است وهر داوطلب میتواند حداکثر در چهار رشته ثبت نام  کند.
وی در پایان یادآور شد:مهلت ثبت نام درآزمون  از پنج دی شروع شده و تا پنجم بهمن ماه ادامه دارد.
گفتنی است، کلیه امور مربوط به ثبت نام و دریافت کارت ورود به جلسـه آزمون از طریق پایگاه اینترنتی به نشـانی ir.quranedu.www انجام می شود.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار