اخبار سازمان اوقاف

گفت‌و‌گو
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

میز خدمت الکترونیکی

شماره کارت به منظور واریز کمک های نقدی

فرهنگنامه فقهی و حقوقی وقف

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

سامانه شکایات

امامزاده ها  را کانون امور خیریه کنیم

امامزاده ها را کانون امور خیریه کنیم

گفتگو با حجت الاسلام محمد نوروزپور

 یک شنبه 7 بهمن 1397   495  0      


اداره کل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی یکی از مهمترین بخشهای سازمان اوقاف و امور خیریه محسوب می شود که مستقیما امور مربوط به امامزاده و مکانهای مذهبی را رتق و فتق می کند. امامزاده ها از قدیم الایام در کشور ما مورد توجه بوده اند و با ارزشهای مذهبی، تاریخی و فرهنگی ایرانیان عجین شده اند. هر کدام داستانی دارند و حکایتی. ایران برای آنها هیچ وقت جزء بلاد غربت نبوده است گرچه این روزها احساسات مذهبی مردم این مرز و بوم به خاندان اهل بیت عصمت و طهارت با هجمه های آمیخته با تمسخر زیادی روبروست اما عشق و علاقه به این خاندان در دل مردم آن قدر عمق دارد که به این راحتی ها قابل زدوده شدن نیست.با حجت الاسلام محمد نوروزپور مدیر کل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه در همین زمینه و برخی دیگر از مسایل مربوط به امامزاده ها و امکان مذهبی گفتگویی کرده ایم که در ادامه می خوانید.
به عنوان سوال اول بفرمایید بقاع متبرکه و اماکن مذهبی شامل چه مکانهایی می شود؟ مهمترین فعالیتها و وظایف اداره کل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی چیست؟
ما به حرم پیامبران و امامزادگان بقعه می گوییم. اماکن مذهبی هم شامل مسجد، حسینیه، زینبیه و مکانهایی از این دست می شود. مهمترین کار ما رسیدگی به امور مختلف مربوط به اماکن مذهبی و بقاع متبرکه است. برای اداره امور بقاع متبرکه هیئت امنا در نظر گرفته شده است که حکم هیئت امنا بقاع شاخص کشور توسط سازمان صادر می شود . ما 464 بقعه  شاخص در کشور داریم.در قانون آمده است که حکم هیئت امنای بقاع متبرکه را باید سازمان اوقاف صادر کند اما چون تعداد بقعه ها زیاد است و باید پرونده های زیادی در این زمینه تشکیل شود ما فقط می توانیم حکم هیئت امنای بقاع شاخص را صادر کنیم و حکم هیئت امنای بقاع دیگر کشور توسط ادارات کل استانها صادر می شود.
چه ملاکهایی برای تعیین بقاع شاخص در نظر می گیرید؟
تردد مردم در بقاع شاخص بیشتر است، شناخته شده تر هستند و کارهای فرهنگی زیادی در آنجا انجام می شود. نسب امامزاده شاخص به امام معصوم نزدیک تر است یا فرزند بلافصل امام معصوم است.از جمله فعالیت هایی که ما در سال های گذشته و امسال انجام داده ایم برنامه ریزی برای آمایش و پالایش بقاع متبرکه و اماکن مذهبی بوده است. تا همین چند سال پیش اطلاعات جامعی در مورد امامزادگان در دسترس نبود. هر کسی یک آماری را از تعداد امامزادگان کشور ارائه می داد. سازمان اوقاف این تصمیم را گرفت که این آمایش و پالایش را در دستور کار خود قرار دهد و شجره نامه ها را بررسی کند.
با بقعه هایی که سندیتی نداشته اند چه برخوردی انجام داده اید؟
ما در سالهای گذشته به بقعه هایی برخورده ایم که  هیچ شجره نامه یا شیوع محلی نداشته اند و به عنوان مثال شخصی گفته من خوابی دیده ام که اینجا امامزاده است.ما جلوی ساخت و ساز این بقاع را گرفته ایم بعضی بقعه ها هم بوده اند که از قدیم ساخته شده بودند اما چون هیچ سندیتی نداشته اند سازمان با هماهنگی دادستان محل، دستور تخریب آنها را صادر کرده است.
با توجه به حساسیتی که در مورد تعداد امامزاده ها در چند سال اخیر ایجاد شده خوب است که این صحبتها به گوش عموم مردم برسد که سازمان اوقاف همه امامزاده ها را پالایش و آمایش کرده و حتی از ساخت امامزاده های فاقد سندیت جلوگیری کرده است.
بر خلاف القای دشمن هیچ گونه امامزاده سازی در کشور انجام نمی شود. تعداد زیادی بقعه در کشور در حال ساخت و ساز و تعمیر و مرمت هستند مثلا مردم از کنار جاده ای رد می شوند یک دفعه می بینند که یک گنبد و بارگاهی ساخته شده است خیال می کنند امامزاده ای جدید ایجاد شده نه خیر این امامزاده در حد یک اتاقک قرنها آن جا بوده و ما فقط با کمک خود مردم و خیرین بقعه ای برای آن ساخته ایم. امامزاده ها هیچ ردیف بودجه ای ندارند. مردم، خیرین و مومنین کمک می کنند تا یک بقعه ساخته یا مرمت شود. از آنجایی که مقام معظم رهبری فرمودند بقاع متبرکه باید تبدیل به قطب فرهنگی شوند این قطب فرهنگی شدن لوازمی می خواهد. مکان مورد نظر برای اجرای برنامه فرهنگی باید ایجاد شود مثلا ما می خواهیم در کنار بقعه فعالیت های قرآنی انجام بدهیم. سازمان اوقاف به مقام معظم رهبری قول داده است از این ده میلیون حافظی که ایشان فرمودند باید تربیت شوند، تربیت یک میلیون نفر را با توجه به ظرفیتی که امامزاده ها دارند، تقبل کند. ما باید برای این کار ظرفیت ایجاد کنیم، دارالقرآن بسازیم، شبستان ایجاد کنیم. مثلا ما در کنار یک بقعه در یک روستا حسینیه یا مسجد هم می سازیم که مردم هم به زیارت بروند و هم برنامه های مذهبی و مراسم های  خود را در آنجا پیگیری کنند. سازمان اوقاف بر این مساله اهتمام دارد که با کمک خیرین این کارها را انجام دهد. متولی کارهای عمرانی در بقعه ها مردم و هیئت امنای امامزاده ها هستند که نماینده مردمند.بیش از 20 هزار نفرعضو هیئت امنا داریم که طرح جامع مصوب سازمان اوقاف را دریافت می کنند و کارهای عمرانی را مرحله به مرحله پیش می برند . دشمنان ما وقتی می بینند که ما در جوار بقاع متبرکه داریم حافظ قرآن تربیت می کنیم شروع به تبلیغات منفی در این زمینه می کنند. ما حتی در جوار بقاع متبرکه مدارس شبانه روزی قرآن کریم داریم مثل مدرسه شبانه روزی امامزاده جمال الدین در قم که در آن جوانان بین 18 تا 22 سال در عرض یک سال حافظ قرآن می شوند.
یکی از کارهای ما تهیه بانک اطلاعات و آمار امامزادگان و بقاع متبرکه است که این بانک الان آماده شده وهمه مشخصات امامزادگان در آن بارگذاری شده است. نظارت بر غبارروبی ها و شمارش نذورات بقاع در سطح کشور که طبق آیین خاصی انجام می شود نیز بر عهده ماست. نذورات به حساب خود بقعه واریز می شود و از خود شهرستان هم خارج نمی شود خیلی ها جوسازی می کنند و می گویند نذورات امامزاده ها را می برند تهران این کذب محض است. نذورات بقاع بر اساس دستورالعمل سازمان اوقاف در همان شهر هزینه می شود.
یکی دیگر از وظایف ما آموزش هیئت امنا و خدام بقاع متبرکه است. این عزیزان وظایف ذاتی و قانونی دارند که به آنها ابلاغ می شود. ما  امسال سه دوره آموزشی ویژه هیئت امنای بقاع متبرکه شاخص کشور در شهر مشهد مقدس برگزار کردیم.
این دوره های آموزشی با چه موضوعاتی برگزار شده است ؟
موضوعاتی مثل آشنایی با نحوه مدیریت بقعه، فنی و مهندسی، آموزش های مالی، آشنایی با فعالیت هایی که باید در بقعه صورت بگیرد، باید و نباید ها و غیره ان شا الله دوره آموزشی خدام امامزاده های شاخص را هم در قالب سه دوره مختلف در مشهد برگزار می کنیم.
نظارت بر حسن عملکرد هیئت های امنا و خدام بقاع هم از جمله وظایف دیگر ماست. بازرسان سازمان به صورت مرتب و دوره ای از بقاع متبرکه شاخص بازدید می کنند. ما چک لیست هایی را به آنها می دهیم که هیئت امنای بقاع را بر اساس آن ارزیابی کنند. به غیر از بازرسان سازمانی مدیران و هیئت امناهای شاخص را شناسایی کرده ایم. معمولا این افراد در بقعه متبرکه شهر خودشان کارهای ویژه ای را انجام داده اند و با تمام دستورالعملها و قوانین سازمان آشنا هستند . ما برنامه ریزی کرده ایم که این افراد که در کار خود موفق بوده اند، به استانهای دیگر هم سرکشی کنند و وضعیت امامزاده را به ما گزارش بدهند.
برای برگزاری مراسم اربعین امسال چه فعالیت هایی انجام دادید؟
اداره کل بقاع متبرکه در برگزاری مراسم اربعین دخیل است.چند سالی است که هیئت امناهای بقاع متبرکه هم  نسبت به ایجاد موکب های پذیرایی در مسیر زوار  در کشور ایران و عراق اقدام می کنند. مخصوصا امامزاده هایی که در مسیر زوار قرار دارند در این زمینه فعالتر هستند. ما امسال برای زائرین پیاده امام رضا (ع) هم 165 موکب و ایستگاه صلواتی دایر کردیم. بعضی از مردم ما از قدیم الایام علاقه مند بوده اند که در ایام شهادت امام رضا (ع) با پای پیاده به زیارت ایشان بروند مخصوصا مردم استان هایی مثل سمنان، گلستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و خراسان شمالی 
یکی از فعالیت های مهم ما جلب مشارکت خیرین در قالب طرح مودت است. ما در اداره کل دو کمیسیون داریم یکی کمیسیون منابع انسانی بقاع و دیگری کمیسیون قبور که هر دو وظایف خاص خود را انجام می دهند. ما عضو فعال کمیسیون عمران بقاع هم هستیم.
برای سال آینده چه برنامه هایی را در نظر گرفته اید؟
استفاده بیشتر از ظرفیت مردم به منظور هیئت امنایی شدن بقاع متبرکه یکی از اولویت های مهم ماست.اعتقاد ما در سازمان بر این است که بقاع متبرکه باید توسط خود مردم اداره شود. همان طور که گفتم تمام کارهای عمرانی بقعه ها توسط مردم صورت می گیرد. ما در سال آینده سعی می کنیم از ظرفیت مردم، فرهیختگان، علما و بزرگان هر استان و هر شهرستان در هیئت امنای بقاع متبرکه استفاده کنیم. ارزیابی هیئت امنا و خدام فعلی هم در دستور کار ماست.
یکی از فعالیت های مهم ما تهیه و تدوین دایره المعارف بقاع متبرکه و امامزادگان واجب التعظیم کشور است. پیشتر کتابهای پراکنده ای در زمینه اطلاعات مربوط به امامزاده ها به صورت استانی تهیه شده بود. ما کارشناسان خبره و اهل فن را برای  ویرایش دوباره اطلاعات موجود به کار گرفته ایم که ان شا الله دایره المعارف جامع و کامل تری در سال آینده آماده منتشر خواهد شد. دایره المعارف بقاع متبرکه شامل شجره نامه ها، زندگی نامه ها و کرامات امامزادگان،موقعیت مکانی بقعه و خدمات امامزادگان و اطلاعات مهم دیگر می شود.اطلاعات موجود در دایره المعارف در پرتال جامع امامزادگان نیز بارگذاری خواهد شد تا مردم علاوه بر کتاب و لوح فشرده از طریق اینترنت هم به این اطلاعات دسترسی داشته باشند و بدانند که کرامات امامزاده ها چه بوده است، این امامزادگان از کجا آمده اند برای چه کاری آمده اند یا نحوه شهادتشان چگونه بوده است. خیلی از امامزاده ها برای تبلیغ دین و به درخواست خود مردم ایران آمده بودند مثلا در مشهد اردهال از توابع کاشان ما امامزاده علی بن باقر(ع) را داریم که خود مردم کاشان رفتند خدمت امام باقر (ع) و از ایشان درخواست کردند برای اینکه احکام دین و مسایل قرآن و اهل بیت (ع) را یاد بگیریم شما مبلغی را برای ما بفرستید که امام باقر (ع) فرزندشان؛ علی بن باقر را فرستادند. ایشان در آن منطقه مشغول تبلیغ دین اسلام شدند تا این که به شهادت رسیدند. خوب است که مردم عزیزمان با خدماتی که در جوار امامزادگان ارائه می شود، آشنا شوند. خیلی ها نمی دانند ما در قم در جوار بقعه ای مدرسه قرآنی داریم یا در همدان در کنار امامزاده عبدالله مرکز تخصصی حفظ قرآن داریم لذا این خلا وجود داشته است و ما وظیفه داریم این اطلاعات و آمار را جمع آوری کنیم و در اختیار عموم مردم بگذاریم.
ریاست جدید سازمان اوقاف و امور خیریه تاکید زیادی بر پررنگ تر شدن فعالیت های مربوط به امور خیریه در این سازمان دارند. فکر می کنید امامزاده ها چه ظرفیتهایی در زمینه فعالیت های مربوط به امور خیریه دارند؟ چه پیشنهادهایی در این زمینه دارید؟
ما همین الان هم داریم از ظرفیت امامزادگان در امور خیریه استفاده می کنیم خیلی از بقاع متبرکه ما خیریه دارند، دارالایتام دارند، خانواده هایی را تحت پوشش دارند که به آنها رسیدگی می کنند. ما می توانیم اینها را ساماندهی کنیم.به تمام هیئت امناها توصیه کرده ایم که امور خیریه را جدی بگیرند. یکی از فعالیت های امامان معصوم ما و فرزندانشان رسیدگی به فقرا و نیازمندان بوده است.به هیئت امنای امامزاده ها توصیه کرده ایم شما هم باید در جوار قبور فرزندان  ائمه همین کار را بکیند. البته ما پیشنهاد دادیم که خیریه های رسمی را راه اندازی کنیم و درآمد هایی که در امور خیر داریم به سمت امامزاده ها ببریم چون ما بزرگان هر شهر و روستا را به عنوان هیئت امنا در امامزاده ها در اختیار داریم. اینها قطعا شناخت بیشتری به نیازهای مردم شهر خود دارند. لذا خیریه ها در جوار بقاع متبرکه می توانند فعالیت موثرتری داشته باشند. همان طور که وقتی فقرا مراجعه می کردند به خانه امامان و دست خالی برنمی گشتند خوب است که نیازمندان آبرومند و فقرای شرعی در جوار امامزاده ها شناسایی و خدمات رسانی بشوند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر